Ana Sayfa | Yazarlar  | “En iyi sanat en çok satandır’’
“En iyi sanat en çok satandır’’ | Alex Akimoğlu
Pop art kültürünün en önemli figürlerinden biri olan Andy Warhol’un eserleri 20 Temmuz’a kadar Pera Müzesi’nde sergileniyor.

Mao Tse-Tung, Lenin,  Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Elvis Presley, Jacky Kennedy, Mick Jagger, Yves Saint Laurent gibi kendi dallarında zirveye çıkmış ikonların portreleri. Ya da Coca Cola, Campbell Soup Company gibi Amerikan kültürünü yansıtan tüketim mallarının reklam panoları. Kırmızı, mavi, yeşil renklerde dev bir Amerikan doları simgesi. İşte Andy Warhol denildiğinde ilk akla gelen imajlar. 20. yüzyıl sanat dünyasının iki önemli figürü olan Marcel Duchamp ve Andy Warhol, ‘büyük sanatçı’ olma kodlarını değiştirerek yeni bir sayfa açtılar. Ne Duchamp ne de Warhol yaşadığı zamanın en önemli sanatçısıydı ancak Jean Baudillard’ın sanat için bir referans sistemi dediği olguyu yarattılar. Duchamp’ın hazır nesneleri anti-sanat’la, Warhol’un işleri ise popüler kültürün etkisi ile ilişkilendirilir. Warhol (1928-1987), reklam tasarımcısı olarak başladığı sanat hayatının ikinci döneminde, serigrafi tekniğini kullanarak resimlerini çoğaltma yöntemini yaratmıştır. Bu yöntem, sanat eleştirmenleri tarafından kabul edilemez nitelikte bulunsa da, sanat dünyası için bir dönüm noktası olacak ve yüzyıla damgasını vuracaktır. Andy Warhol, gazete ve dergilerde bulduğu fotoğrafları tuvale aktardıktan sonra serigrafi makinelerinde çoğaltıyor ve satıyordu. Kopyalama ve çoğaltma Warhol için bir keşifti ve kendini bir ‘ticari sanatçı’ olarak kabul ediyordu. “Ticarette başarılı olmak sanatın en büyüleyici yanı’’ sözleri ile kapitalist sistemin yarattığı değişimin sanatçıya olan etkisini dile getiriyordu. Warhol, 1970’li yıllarda sanatı ‘ticari sanat’a dönüştürerek o güne dek kabul edilmiş değer ve kriterleri alt üst etmiştir. Ancak Warhol, ilk dönemindeki yapıtları ile iyi bir sanatçı olduğunu kabul ettirmemiş olsa sanat dünyasındaki değişimi şüphesiz gerçekleştiremezdi.

Sanatın Fİlozofu Pera’da
Andy Warhol pop art’ı, sadece kitle kültürüne ve popüler kültüre değil, aynı zamanda burjuva kültürüne karşı eleştirisel bir yorum olarak görmüş ve uygulamıştır. 1960 ve 70’li yıllarda tüm dünyada baş gösteren ‘devrimci ruh’ psikolojisi, gençliğin, özgürlük, eşitlik gibi isteklerle sokağa dökülmesinin nedenlerini sezen Warhol, devrimin kaçınılmaz olduğunu görerek kendi dünyasında devrim yaratma cesaretini göstermiştir. Warhol, ilk bakışta yan yana gelmesi mümkün değilmiş gibi görünen olguları bir araya getirerek uzlaştırmıştır. Popüler kültüre açık olmakla, sanat üzerine felsefi yaklaşımı örneğinde olduğu gibi geleneksel sanat anlayışından uzak olsa da yeni ve büyüleyici olmayı başarmıştır. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde 30 Haziran tarihine kadar sürecek olan ‘Herkes için Pop Sanat’ sergisinde, aslen Slovak asıllı olan sanatçının, Slovakya Modra’daki Zoya Müzesi koleksiyonundan seçilen 87 eser sergileniyor. Aralarında ‘Kovboylar’, ‘Kızılderililer’, ‘Çiçekler’, ‘Campbell’s Soup’ gibi sanat hayatının değişik dönemlerine ait eserleri kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement