Ana Sayfa | Yazarlar  | A’DAN Z’YE İSTANBUL REHBERİ
A’DAN Z’YE İSTANBUL REHBERİ | Hazal Yılmaz
29, hadi Ğ’yi attık, 28 maddede İstanbul’u anlatmak mümkün değil. Ama olsun.
Madem aralık geldi, 2014 bitti. Madem İstanbul’u kışın da sevmek için nedenlere ihtiyacımız var. Tamam o halde başlıyorum. İstanbul’u benim peşimden gezmek istersen şu civarlarda dolaşmak lazım.

A-AHESTE
‘Bana her öğün kahvaltı’ diyenlerle,’ müzik ruhun gıdası, sabahın ilk kahvesiyle almazsam olmaz’ diye tutturanları al, upuzuuun, deri, önünde dergilerin dizildiği bir kanepeye koy. Önce keyif yapsınlar, sonra avokadolu yumurta; evde yapılma reçeller yanında gelen scone; camembert brioche; patates, soğan, isli paprika, tane kimyonla yapılan İspanyol omlet yemeye haftanın 7 günü, kahvaltı zevkinde Galata’da Aheste’de buluşsunlar.
www.ahestegalata.com

B- Bant
Bant dergisi Türkiye’ye müzik, sinema, tasarım, çizim, kısaca sanat mevzuunu tanıtan, iyisini kötüsünden ayrıştırmayı öğreten yayındır. Bunda hemfikir miyiz? O halde şimdi sana Moda Burnu’nda bilgisayarını alıp da gidebileceğin, çayını kahveni içebileceğin bir de mekanları olduğu haberini veriyorum. www.bantmag.com

C - Camekan
Sokaklara, parklara, bahçelere merhum devlet büyüklerinin ismini vermek adetten belki ama İstanbul’da çok da güzel sokak isimleri var. Mesele Camekan, Bolahenk.

Ç - Çekirdek
Evimden Karaköy iskelesine inip ilk vapurla karşıya, oradan da yukarı Kadıköy Bahariye Meydanı’na çıkmamın, üstelik de bunu sabahın köründe, 07.30’a saati kurup da yapmamın tek sebebi: Çekirdek’in latte’si.

D-Dandin
Londra Hackney’de sadece pazar günleri açılan bakery (fırın)’ları bildin mi? Hani şu Columbia Flower Market’te dizilmiş, rengarenk, sevimli olanlar? Hah. Şimdi onları hayal et, sonra bir dükkanı zihninde al, Karaköy’ün ortasına koy. Millet fındıklı incirli ya da üzümlü bademli ekmek yanında peynir yemeye oraya gitsin.
Kılıçalipaşa Mescidi Sok.
No: 17/A Karaköy

E-Emirgan Parkı
Olur da İstanbul’da bir hafta sonu geçirmeye niyetlenmişsem, ben de Emirgan Parkı’na ya da Belgrad Ormanları’nın balta girmemiş köşelerine tüyüyorum.

F-Fenomen Dükkan
Fenomenler hep twitter, instagram üzerinden olacak değil ya. Dükkanın da fenomeni var. Tophane’de bulunan Hiç, evine kilimler, mermerden çalışma masaları, ortaya sehpalar, sandıklar, puflar üretiyor. Benim süsüm mühim değil, evim süslü. www.hiccrafts.com

G-Galata Kıtchen
Galata-Karaköy-Tünel civarında yaşayan ve çalışanlar beni destekleyecektir. Bulgur pilavı, börülce salatası, sahanda köfte, ezogelin çorba gibi her türlü tencere ve anne yemeği konusunda uzman: Galata Kitchen. Evlere, iş yerlerine, misafirliğe de servis yapmaktalar.

H-Hamburger Meselesi
Ben Türkiye’de yediğim en iyi burgerlerden birinin adresini: Sarpedon’s @ Kaş olarak veriyor, ardından da İstanbul’da hamburger yemek isteyenler için istikamet Karaköy’de Baltazar diyorum. www.baltazarkarakoy.com

I- Inari
İstanbul’da en iyi Japon? Kime göre neye göre diye çok tanımı yok. Son zamanlarda çiftler arası suşi yapma kurslarını bir kenara alıyor, Kuruçeşme’deki Inari’yi tek geçiyorum. Özellikle sashimi’leri istenmeli. Benim favorim maguro (ton balıklı) nigiri ve kudomono skake sashimi (meyveli somon sashimi) www.inarisushiomakase.com

İ-İşkembe
Gecenin körü ille de mideyi işkembeyle yıkayalım diyenler de var. O zaman Balat’ta Tarihi Haliç İşkembecisi’ne mutlaka uğrayın.

J -Joker
Her an, her gün, açık olduğu her saat giderim! listemde #1 numara: Kahve6. Her öğünü güzel mekan (Anahtar Sokak No: 13 Beyoğlu)

K -Kozmonot
Nişantaşı’na Londra usulü pub geldi. İçerisi, adına yakışacak şekilde uzay mekiği, astronotların aşkı, yıldızların altı temasıyla dekore edilmiş Kozmonot’ta kokteyller ve yiyecekler de enfes. Prof. Dr. Müfide Küley Sok.
No: 1 Nişantaşı

L -Lüleci Hendek
Lüleci Hendek’te öğle yemeği vakti Kulinata, beş çayı için Cloud Nine Patisserie, kahveye Mini Coffee, kitap bakmaya Assouline’de buluşuyoruz.
M -Mahallemoda
MahalleModa. Tek M ile. İnstagram üzerinde bulacağın bu hesap Moda’nın en güzel yerlerini, insanlarını, hayatını sana anlatmak için kurulmuş. Chez La Farine topkeklerini, Atölye Yeti’nin defterlerini hep onlardan öğrendik. instagram.com/mahallemoda

N-Nun Vintage Coffee
Deniz’le Çok Gezenler Kulübü vesilesiyle Stockholm’e gitmiştik. Daha o zaman şehrin vintage dükkanları nerede bulmuş, iyisini kötüsünden ayırıp adres budur diye göstermişti. Aradan geçti 2 yıl, şimdi kendisi Moda’da dükkan açtı. Her ay Al Takke ver Külah ismiyle alışveriş değil takas yapılıyor. Kahveler Petra’dan, takılar dünyanın herhangi bir yerinden geliyor.

O-Ot
Kapağına bakınca karikatür dergisi sandığın OT esasen Türkiye’de çıkan en okunulası nesne. Hakan Günday, Murat Menteş, Gündüz Vassaf, Hakan Bıçakçı gibi son yıllarda Türkiye’de iyi kurgu, edebiyat, yazı yaratan herkes burada.

Ö-Öğrencilik Güzeldir
Okula giderken sevdiğim yegane şey defter kaplayıp, etiket yapıştırmaktı. Şimdi, öğrencilik yıllarım 10 yıl öncesinde kaldı ama defter koleksiyonumda 300’den fazla parça var. İstanbul’da Muji, Kağıthane gibi pek iyi
bildiğiniz yerlerden alışverişi yaparım ama bir sırrımı da, madem vakit geldi, Teşvikiye Ahmet Fetgari Sokak’taki Paperie.

P-Projecilik
Kendi tanımlarıyla: “Torna Kadıköy’de bir proje yeri, basılı malzeme arşivi ve mütevazı bir kitapçı.” Benim tanık olduğum kadarıyla bir gün kitabımı yazsam, alın, bakın, bundan ne çıkar, nasıl tasarım yapmak gerekir diyerek ellerine teslim edebileceğim bir adres.
R-RAW
Karaköy’de gece gidilecek, içki içilecek, dans edilecek yer yok derken… Raw açıldı. Çarşambadan cumartesiye 23.00-04.00 arasında hem müzik dinlemeye, hem muhabbete hem de güzel kokteyle uğranmalı.
www.rawistanbul.com

S-Salt Galata
En çok nerede ilham alıyorum diye düşündüm. Cevap: Salt Galata. Birinci sebep: Kütüphanesi. Ne okuyacağımı bilemediğim günlerde rafları arasında kayboluyorum. İkinci ve daha önemli sebep konuşmacıları, anlatıcıları. Üçüncü neden Neolokal. Henüz yeni açıldı ama bence İstanbul’daki en deneysel yemekleri yapacak.

Ş-Şans Eseri
Bebek’e Mangerie’de kahvaltı, Tru’dan tişört almaya giderim. Arada bir de Ortaköy’den Rumelihisarı’na yürümekteysem parkından geçerim. O geziler esnasında, yine ben evi nasıl dekore edeceğim düşünceleri arasındayken ayaklarım beni Simple Life’a götürdü.
www.simplelifehome.com
T-Turşu
Gastronomi konusunda uzmanlık alanımı seçecek olsam: Turşu! İstanbul’un en iyi üç turşucusunu da size söylemek istiyorum 1. Petek Turşu-Balık Pazarı, 2. Soydan Turşu-Beşiktaş 3. Göksel-Yeşilköy

U-Unlu MamUller
Moda’da Pinsa’da Barış Oğuzer’in günlük mönüsünden çıkma patlıcanlı-sucuklu ya da kabaklı lorlu; Pizza Emirgan’da karidesli&avokadolu; Topağacı’nda 400°C’de mozzarella, bacon ve soğanlı Pizza Crispy... Mutlaka deneyin!

Ü- Üst–Baş
Sürekli önünden geçip de dükkanını sevdiğim, bunlar Stockholm’den mi Kopenhag’dan mı ürün getiriyor diye düşündüğüm Monochrom mutlaka keşif rotanızda olmalı.
(Sarraf Ali Sokak No. 5)

V - Vıntage
Cihangir, Kadıköy taraflarında çok dolaştıktan sonra evime güzel malları Bağdat Caddesi 436/C adresindeki art.i. choke’dan buldum. Emaye tabakları artık Londra’dan taşımaya gerek yok. www.artichokevintage.com

Y -Yenilenmiş Nublu
Nublu, bu yıl Sıraselviler’de kendi mekanına taşındı. Erken saatlerde gelip Metz’in mükemmel yemeklerini (özellikle risotto toplarını) yiyor, ardından barında kokteyl yudumluyor, gece de alt katında canlı müzik dinlemeye, ruhunuzu beslemeye kalıyorsunuz. Tam teçhizatlı mekan!

Z -Zelazo
Kendin yap kendin giy, kendin pişir kendin ye, kendi kendine çalış trendinin İstanbul’daki en güzel örneklerinden biri Zelazo. Burada geri dönüşümlü materyallerden cüzdan, çanta yapmayı, bisiklet şapkası tasarlamayı öğrenebiliyorsun. www.zelazolab.com

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI

ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement