Ana Sayfa | Yazarlar  | Anadolu yakasının en yenisi
Anadolu yakasının en yenisi | Mehmet Yaşin
‘İtalyan yemeklerini, İtalyanlardan bile daha iyi yapacağız’ iddiasında olan La Mia Luce Suadiye’de açıldı!

Her işte bir hayır vardır derler. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki tamirat yüzünden keşmekeşe dönen İstanbul trafiği de, Anadolu yakasındaki lezzet duraklarına yaramış gibi görünüyor. Son zamanlarda arapsaçına dönmüş trafiğe girme cesareti gösteremeyenler, Anadolu yakasındaki mekanlara rağbet etmeye başladılar. Ben de bu ay Anadolu yakasında lezzetli mekan arayışında olanlara, ‘La Mia Luce’yi denemelerini önereceğim.Yalnız daha önce, restoranın bulunduğu yerin geçmişinden bahsetmek istiyorum. Yaşı 50’nin üstünde olanlar, ‘Kulüp Reşat’ı, gitmeseler de, mutlaka duymuşlardır. 60’lı yıllarda sosyetenin uğrak yeri olan kulüp, birçok anıya ev sahipliği yapmıştır. ‘Kulüp Reşat’ın yer aldığı arazide bulunan mekanlar, bugün de daha mütevazı ölçülerde İstanbul gecelerine renk katmaya devam ediyorlar. İşte bunlardan en yenisi ‘La Mia Luce’. İşletmecisi Kutlay Erdal Şimşek restoranını üç kelimeyle özetliyor: “Şık, lezzetli, keyifli.” Restoran adından da anlaşılacağı gibi İtalyan mutfağını ön plana çıkarmış. Yöneticiler bu konuda iddialı cümleler kuruyorlar: “Biz İtalyan yemeklerini, İtalyanlardan da lezzetli yapacağız!” Mekanın mönüsü de oldukça kalabalık. Yani insan seçim yapmakta zorlanıyor. Ben oldum olası çok seçenekli mönü sunan yerlerden çekinirim. Çünkü bu kadar yemeğin, aşçının dikkatini dağıtacağına, onun için yemeklere gerekli özen gösterilmeyeceğine inanırım. Salatalarda mevsim dışı malzemelerin kullanılmasına hep karşı çıktım. Örneğin yediğim salatada konserve enginar kalbi vardı. Enginar mevsimi sona erince bence bu salata da mönüden kaldırılmalı. O akşam yemeğinde başlangıç olarak isli etli pizza yedim. Çok lezzetliydi. Hamur ince ve çıtır, üstündeki isli et pizzanın tadını çok yukarılara çekmişti. Daha sonra tadına baktığım sarımsak ve krema soslu spagetti, tam dişe dokunacak kıvamda pişmişti. Gecenin son yemeği olan sarımsak soslu dil balığı, damağımda gerçekten lezzetli tatlar bıraktı. Balıklardan sorumlu Mehmet Usta, gerçekten bu işi biliyor. Yemeğin sonunda yediğim tiramisu, İtalya’da yediklerimi aratmayacak (hatta biraz daha lezzetli) lezzetteydi. Restoran henüz çok yeni. Ama gördüğüm kadarı ile ‘şık, lezzetli, keyifli’ sloganını gerçekleştirme konusunda çok iddialı. Eğer müşteriye karşı yaklaşım ilk günkü gibi devam eder ve mönü üstünde biraz daha çalışılırsa, Anadolu yakası güzel bir mekan daha kazanmış olur.

Dekorasyon İddialı
Mekan gerçekten şık tasarlanmış. Girişte yer alan barda, karşılıklı oturarak yemek yemek mümkün. Barda şimdilik bilinen mezeler yer alıyor. Ama yakın bir gelecekte tapas bara dönüşecek. Burada sunulacak tapaslar ise Karadeniz mutfağının en lezzetli malzemelerinden yapılacak. Tabii bu yemekler, kentlilerin damağına uygun olarak yorumlanacak. İşletmeci Kutlay Erdal Şimşek bu konuda, sıkı bir Karadeniz kadını olan annesine güveniyor.

Masalar arasındaki mesafe oldukça fazla. Yani yemek yerken yan masa ile sırt sırta vermiyorsunuz. Araba ile gelecekseniz kapının önünde bekleyen valeler, park konusunda size yardımcı oluyorlar. La Mia Luce’de servis elemanları ise işini biliyor ve güler yüzlü.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement