Ana Sayfa | Yazarlar  | Avrupa’nın Noel pazarları
Avrupa’nın Noel pazarları | Saffet Emre Tonguç
Yılbaşında sınırları aşıp uzaklara kaçmayı düşünenler... Gitmişken her ülkenin, nevi şahsına münhasır Noel pazarlarında turlamadan, hatta altını üstüne getirmeden dönmeyin. Çok eğleneceksiniz!

Strazburg
➜ Avrupa Konseyi, İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Parlementosu ile tanıdığımız Strazburg, Fransa’nın Alsas bölgesinde İsviçre ve Almanya sınırında bir şehir. Fransızlar için Strazburg Noel’in başkenti ve1570’ten bu yana kurulan ‘Christkindelsmärik’ ile Avrupa’nın en eski ve en büyük Noel pazarlarından birine sahip. Şehir Noel’de apayrı bir güzelliğe bürünüyor. 29 Kasım’dan itibaren buraya adım attığınızda kendinizi adeta bir masal atmosferinde buluyorsunuz. Her yer ışıl ışıl, her sokak, her cadde, her meydan ayrı güzel. Tüm mağazalar sıra dışı, renkli süslemeler için adeta yarışta. Benim favorim Naegel Pastanesi’nin de üstünde olduğu Rue des Orfèvres. Place Kleber’de her sene devasa bir çam ağacı kuruluyor, bu seneki tam 35 metre. Şehrin merkezindeki 11 değişik noktada 31 Aralık’a kadar küçük, ahşap evciklerden oluşan Noel pazarlarında el sanatları, Noel dekorasyonları, yiyecek, içecek, değişik seramikler, masa örtüleri, dekorasyon objeleri ve oyuncaklar satılıyor, tezgahlar neredeyse bütün şehri kaplıyor. Pazar bugünkü halini 1990’larda almış. Mutlaka gezilmesi gereken Noel pazarları Place de la Cathedrale, Place Broglie, Place d’Austerlitz ve Place Gutenberg’de bulunuyor. Küçük Noel bisküvileri (breedele), kugelhopf, baharatlı ekmek (pain d’épices), kaz ciğeri, choucroute yemeden, meşhur Alsas bölgesi şaraplarını ve sıcak şarabı içmeden pazarlardan dönmeyin. Tüm şehir merkezi araçlara kapalı olduğundan her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Katedral Meydanı’ndan, Place Kleber’e, kanallarla dolu Küçük Fransa’ya (Petite France)  kaybolma korkusu olmadan ulaşabilirsiniz. Yorulduğunuzda Strazburg’u keşfetmek için iyi bir alternatif de Château des Rohan’in önünden kalkan nehir gemileri. Bir saatlik nehir turuyla şehri tanıtıyorlar. Alsas bölgesi ve Alsaslılar hakkında bilgi edinebileceğiniz Musée Alsacien, Château des Rohans, Modern Sanat Müzesi görülebilecek yerlerden. Strazburg’a gitmişken Avrupa Konseyi’nin tam karşısındaki Orangerie Parkı’na girip küçük hayvanat bahçesini de gezebilirsiniz. Petite France’da Michelin yıldızlı La Cambuse balık ve deniz ürünlerini sevenler için ideal bir lokanta. Katedrale yakın Rue des Juifs’te ise yine Michelin yıldızlı La Casserole bulunuyor ve gurme yemekler için harika bir seçenek. Mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Katedralin tam yanındaki otel restoran Maison Kammerzell Fransa’nin en eski iki evinden biri. 1427 yılında yapılmış. Restoranında meşhur balıklı choucroute’i yiyebilirsiniz. Mekanın dekoru da enteresan. İyi bir gurmeyseniz şehre 60 kilometre uzakta Baerenthal’daki Şef Jean Georges Klein’in üç Michelin yıdızlı L’Arnsbourg restoranını kaçırmamanızı tavsiye ederim. Katedral yakınlarında gezerken yukarıda bahsettiğim Naegel Pastanesi, nehir kenarında gezerken de Quai des Bateliers’de bulunan Gillmann Pastanesi, öğle saatlerinde tuzlu hafif atıştırmalıklar, çay saatinde ise nefis tatlılarıyla çok güzel seçenekler.

Basel
➜ Strazburg’a gitmişken komşu şehir Basel’e uğramayı ihmal etmeyin. İsviçre muhteşem göllerin, nehirlerin, bazen yeşil bazen beyaz olan dorukların ülkesi. Doğal güzellikler dünyanın en temiz ve en düzenli ülkesine Noel zamanı apayrı bir hoşluk katıyor. Basel, İsviçre’nin endüstriyel merkezi ama buna rağmen çok güzel bir şehir, özellikle de Noel’de giderseniz. Ortasından Ren Nehri’nin geçtiği şehrin bir tarafında Fransa, diğer tarafında ise Almanya var. Ren Nehri şehri büyük (Gross-Basel) ve küçük (Klein-Basel) olmak üzere ikiye ayırıyor. Basel’in Noel’de süslenen tarihi kısmında dolaşmak çok keyifli, kiliseler, çeşmeler ve eski taş yapılar çok güzel. Marktplatz (Pazar Meydanı) şehrin en hareketli noktası ve alışveriş için en uygun yer. Barfüsserplatz ile Münsterplatz meydanları sokaklarda ışıklı süslemelerin ve yılbaşı ağaçlarının olduğu yerler arasında bulunuyor. Şehrin eski kapısı olan Spalentor, Noel zamanı ışıklarla çok güzel süsleniyor. Belediye sarayının önüne de kocaman bir yılbaşı ağacı koyuyorlar.

Paris
➜ Paris’in bir tane değil, birçok bölgesinde rengarenk görüntülü Noel pazarları kuruluyor. Concorde Meydanı’ndan Zafer Takı’na uzanan, caddenin üzerindeki en merkezi olanlarından. Yan yana dizilmiş yüzlerce küçük ve sevimli kulübelerin birinde krep ve kahve ile güne başlayıp cadde boyunca yürüyebilirsiniz. Oyuncaklar, el yapımı takılar, şarküteri ve peynir stantları, yün atkı, eldiven satıcıları, şekerlemeciler, el yapımı çikolatalar, sıcak şarap kulübesi, müzik kutusu, her tür yiyecek-içecek, hediyelik eşya bu pazarda sizi bekliyor. Hem renkli bir atmosferde yılbaşı alışverişinizi yapın hem de hoparlörlerden gelen Noel şarkılarının tadını çıkarın. Yeni Paris olarak adlandırılan bol gökdelenli ve Mitterrand döneminde yapılan takın olduğu La Defense’ta ise başkentin en büyük Noel pazarı kuruluyor. 10 bin metrekarelik bir alanda ‘chalet’ diye adlandırılan 250 kulübede reçel, kek, pasta, şarküteri, şarap, kaz ciğeri, peynir çeşitleri, elişleri ve Noel süslemeleri satılıyor. Pazar, özellikle akşam ışıklar yandığında büyülü bir atmosfere bürünüyor.

Madrid
➜ Madrid’deki Noel ışıkları çoktan yandı ve Plaza Mayor’daki (Büyük Meydan) pazarda misafirlerini ağırlamaya başladı. Bu pazar en çok çocukların gözdesi. Plaza Mayor 1620 yılında krallığa prestij sağlayacak bir alışveriş merkezi olarak inşa edilmiş. Kare bir avludaki 136 binanın 437 balkonundan boğa güreşlerini ve engizisyon sonucu yakılanları seyretmiş geçmişin insanları. Bugünse meydan şehrin en turistik noktalarından birisi. Çevre semtlerde de Noel pazarları kuruluyor ama dört yanı binalarla çevrili bu meydandaki pazar Madridlilerin gözbebeği. Noel’e kadar meydan binlerce insanı ağırlayacak. Kimileri hediyelik eşya, el sanatları ürünleri, objeler ve Noel süsleri alırken kimileri de etraftaki tapas barlarda karnını doyuracak. Benim tavsiyem ise Botin’de yemek yemek. Calle de Cuchilleros, 17 numarada yani meydanın hemen altında bulunan restoran Guinness rekorlar kitabına göre 1725 yılında hizmete girmiş ve dünyanın en eski restoranı. Rezervasyon yaptırarak gidin. Aklınızda bulunsun, porsiyonlar büyük. Spesiyaliteleri fırında kuzu. Puerta del Sol ise kendi kaybolmuş adı yadigar kalmış Güneş Kapısı’nın İspanyolca adı. Büyük Meydan’ın hemen yanındaki bu kapı doğuda yer aldığı için güneşin de insanların da giriş noktası olmuş, bugün şehirde en fazla hareketin olduğu yer ve Noel zamanı çok renkli. Madrilenos’ların (Madridli) göz bebeği Puerta del Sol aynı zamanda tüm sokakların açıldığı bir meydan gibi. Ülkedeki mesafelerin ölçüldüğü sıfır kilometre taşı ve şehrin sembolü olan ayı heykeli de burada yer alıyor.

Napoli
➜ Napoli Türkiye’yi hatırlatan manzaralarla dolu. Mahalle aralarında ipe dizilmiş çamaşırlar, kaderine terk edilmiş binalar, evlerden ziyade sokaklara taşmış yaşam ve Akdeniz insanı rahatlığı ilk göze çarpanlar arasında. İtalya’nın en ilginç Noel pazarlarından biri Napoli’de bulunuyor. Kasım ve aralık aylarında Güney İtalya’nın bu renkli şehri Via Donizetti, Via San Gregorio Armeni, Via Scarlatti, Via Merliani, Via Luca Giordano gibi sokaklarda Noel coşkusunu yaşıyor ve tezgahlarda rengarenk ürünler satılıyor. Karnınızı Noel pazarında doyurmayın. Napoli pizzanın ortaya çıktığı şehir. Dünyanın en eski pizza restoranı olarak geçen Brandi, 1780 yılından beri aynı yerde lezzetlerini müşterilerine sunuyor. 1889’da Kral I.Umberto’nun eşi Margherita için şehirde özel bir şey yapmak istemişler ve ortaya kraliçenin adını taşıyan ve İtalyan bayrağının renklerinden oluşan (kırmızı, beyaz, yeşil)  domates, mozzarella ve fesleğenli pizza çıkmış. En iyilerini Da Michele ve Di Matteo’da yiyebilirsiniz.

Brüksel
➜ Her yol Roma’ya çıkar misali, Brüksel’de her yol 15. yüzyıldan kalma Grand Place’a çıkıyor. Bu büyük meydan, kafeleri, alışveriş merkezleri ve Orta Çağ’dan kalma göz alıcı yapılarıyla kentin merkezi. Ara sokakları şehrin ipuçlarıyla dolu. Loncalar için yapılan ve her birinin ayrı hikayesi olan binalar çok ilginç. Bu tarih kokan binalar şu an müze, belediye binası hatta hediyelik eşya dükkanı olarak kullanılıyor. Yazın burada çiçek pazarı kuruluyor, akşam konserler düzenleniyor, yılın son ayı ise meydan, Noel pazarına ev sahipliği yapıyor. Le Marché de Noël dedikleri Brüksel’in Noel pazarı Grand Place ile Ste-Catherine arasındaki yaklaşık iki kilometrelik bir alanda kuruluyor. 250’den fazla kulübede hediyelik eşyalar Noel ışıklarının büyülü atmosferinde satılıyor, devasa bir Noel ağacı da bu güzelliğe katkıda bulunuyor. Pazarda kimi buz pateni yapıyor kimi de farklı lezzetlerin tadına bakıyor. Çikolatasıyla ünlü bu şehirde Noel Baba karşınıza çikolata olarak çıkıyor. Klaasjest ise çikolatalı keke verdikleri isim. Zencefilin ayrı bir lezzet kattığı Speculoos isimli ekmek bu Noel pazarında tadacaklarınızın arasında bulunuyor.

Viyana
➜ Viyana Noel pazarları, şehrin en güzel meydanlarında kuruluyor. En büyükleri ise belediye sarayı önündeki meydanda yaklaşık 150 standın olduğu Wiener Christkindlmarkt. Punsch ve Glühwein isimli sıcak şarabın servis edildiği pazarda kestane ve baharatlı Noel kurabiyelerinin de tadına bakın. Aklınızda olsun sıcak şarabınızı içtikten sonra Noel logolu fincanınızı hatıra olarak alıp tekrar tekrar doldurup keyfinize devam edebilirsiniz. Yerel sanatçıların itinayla dekore ettiği Rathausplatz pazarı özellikle parkın içindeki Noel ağacıyla göz dolduruyor. Freyung alanındaki Altwiener Christkindlmarkt ve Am Hof meydanındaki Adventmarkt Am Hof geleneksel el sanatları ve Noel öncesi müzikleriyle ilgi topluyor. Bu yıl ilk defa Stephansplatz Meydanı’nda küçük bir Noel pazarı kurulacak ve gösteri sanatları da sunulacak. Diğer bir yenilik de Naschmarkt Noel pazarı. Karlskirche Kilisesi önündeki Kunsthandwerksmarkt da sanatçılardan özel hediyeler alabileceğiniz bir yer ve burada çocuklar samanlardan oluşan bir manzara içerisinde eğlenebilecekler. Spittelberg Noel pazarı romantik sokak görünümüyle, Schönbrunn Sarayı önündeki, Belvedere’deki ve Maria-Theresien-Platz üzerindeki Noel köyleri de eski imparatorluk mimarisiyle hayranlık uyandıracak. Şehir merkezinin dışında da Noel pazarları kuruluyor, örneğin adını Türklerden alan Türkenschanzpark Noel pazarı ve şehre yukarıdan bakan Wilhelminenberg Sarayı yanındaki Weihnachtszauber Noel pazarı gibi. Viyana’da sabit Noel pazarlarının dışında geçici Noel pazarları da kuruluyor. Noel öncesindeki dört hafta sonunda Designcenter Stilwerk’te kurulan tasarımla ilgili Noel pazarı aksesuardan moda ürünlerine ve seramiklere kadar seçkin eserleri sunuyor. Dizayn meraklıları MuseumsQuartier semtinde Noel öncesinde WeihnachtsQuartier pazarında aradıklarını bulacaklar.

Liege
➜ Sakinlerinin Fransızca konuştuğu Liege, Belçika’nın Valon bölgesinde yer alıyor. Opera binasından Place Saint-Lambert Meydanı’na yürüyün. Buradaki Galleries St. Lambert’in içindeki kocaman Noel ağacına göz atın. Oradan da Prince-Bishops Sarayı’nın önünde yer alan Noel pazarına geçin. Burada karnınızı doyurabilir, alışverişle vakit geçirebilir, isterseniz dönmedolaba binebilirsiniz. Bunun dışında Liege Katedrali’nin önü ve Place du March isimli meydanda da Noel pazarları kuruluyor. Liege’de Noel süslerinden nasibini almış, güzel dükkanlar da var. Belçika’nın diğer şehirleri olan Antwerp’teki Grote Markt ve Bruges’deki Noel pazarları da büyük kalabalıkları ağırlıyor.
Budapeşte
➜ Budapeşte gündüzleri çok güzel ama Tuna Nehri’nin iki yakasını birleştiren köprülerde karşılaştığınız manzara, gecenin ışıltısıyla birleşince şehir adeta peri masallarının başkentliğine soyunuyor. Noel zamanı çok soğuk olan Budapeşte’nin soğuğuna bile aşık olabilirsiniz, bu konuda en büyük yardımcınız ise geleneksel içkileri Palinka ve fonda duyduğunuz çigan müziği. Vörösmartytér’deki Budapeşte’nin Noel pazarı geleneksel yemekleri tadabileceğiniz, folklorik danslarla coşacağınız bir atmosfer sunuyor. Stantlar diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi burada da kulübeler şeklinde sıralanmış. Pest bölgesindeki pazar alanında el sanatları ve hediyelik eşya satılan çok sayıda stant var. Porselenler, tahta işleri ve örtüler Macaristan’dan alabileceklerinizden. Meşhur gulaş, bir lahana yemeği olan kapuska (kaposzta), et yemeği olan pörköl Noel pazarında tadabileceğiniz yerel lezzetler...
Kopenhag
➜ Danimarka’nın en büyük adası Zealand’da yer alan ve ülke nüfusunun beşte biri olan 1.5 milyon insanı barındıran Kopenhag, 1167 yılında piskopos Absalon tarafından kurulmuş. Danimarkalı kralların yaklaşık bin yıldır izlerini bıraktıkları bu şehirde eski saray olan Christiansborg ülkenin parlamentosu olarak kullanılırken, Rosenborg’da kraliyet mücevherleri sergileniyor. Kopenhag 215 şehir arasında,  Zürih, Viyana, Vancouver ve Sidney ile birlikte sıklıkla dünyanın yaşanacak en iyi şehirlerinden biri olarak ödül alıyor. Kopenhag Noel zamanı bir başka güzel. Belediye binasının yakınında yer alan ve 1843’ten beri hizmet veren Tivoli Bahçeleri 37 restoranıyla her zevke hitap ediyor. Tiyatrolar, birahaneler ve lunapark 160 bin çiçeğin süsleyip, 110 bin ampulün aydınlattığı bu parkı daha da renkli hale getiriyor. Kasım ortasında Tivoli Parkı’nı Noel Pazarı için hazırlıyorlar. Kimi alışveriş yaparken kimi de buz pateni pistinde kayıyor.

Prag
➜ Prag’ın batı yakasında yer alan Stare Mesto, aynı zamanda tarihi merkez olarak da kabul ediliyor. Daracık, Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken Orta Çağ’ın gizemini, efsununu ve yoğun karamsarlığını hissediyorsunuz. Sokaklar sizi Noel pazarının kurulduğu eski şehir meydanına (Staromestske Namesti) ulaştırıyor. Sekiz muhteşem kulenin çevrelediği meydanın tam ortasında ülkenin en ünlü ilahiyatçısı, Jan Hus’un heykelini göreceksiniz. Meydanda aynı zamanda II. Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş ‘Eski Belediye Binası’ (Staromestske Radnice) ile Tyn Kilisesi yer alıyor. Tarihe dokunmanın verdiği keyfi, meydandaki kafe ve pub’lardan birine oturarak perçinleyin, Noel ağaçlarını ve süslerini seyredin. Şehrin farklı noktalarında kurulan Noel pazarlarının en güzeli kesinlikle bu eski şehir meydanında bulunuyor. Pazarda yok yok, elişleri, Bohemya kristalleri, ahşap kuklalar bunlardan bazıları. Hem meydanın atmosferi, hem ışıklandırmalar, kurulan satış tezgahları bazen Orta Çağ türü bir panayır havasına bürünüyor. Kurulan sahnede Noel temalı konserler, korolar oluyor. Prag’ın bir diğer Noel pazarı da Wenceslas Meydanı’nda bulunuyor. Burada ziyaretçiler hediyelik eşya ve objeler yerine yiyecek ve içeceklere para harcıyor. Noel tatili ‘Vánoce’nin başladığı gün, sokaklarda Çeklerin geleneksel Noel yemeği olan sazan satılıyor.

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement