Ana Sayfa | Yazarlar  | Benim sevgili defterlerim
Benim sevgili defterlerim | Hazal Yılmaz
Çocukken pul koleksiyonu yapardım. Dedemin namını devam ettirmek için. Ama elbette onunki gibi olmadı, pulların kenarlarını cımbızla tutmak yerine peçetelerde kuruttuktan sonra elimle sokuşturmaya çalıştım yerlerine. Beceremeyince attım bir kenara, çocukluğun unutkanlığında. Belki de sıkıldım kimseler değerini anlamayınca.

Ozamanlar çok okuyordum. İyi kitap bulmak için de çok sahaf, çok yayınevi dolaşıyordum. Annemlerin oturdukları meyhane masalarında, bir kitabı hatmeden canavardım. Kitap ayraçlarıyla tanışmam bu sayede oldu. Metis ve Pandora’nın yaptıklarına özellikle hayrandım. İnsanlar ne istediğimi sorduğunda ‘kitap ayracı’ diye yanıtlardım. Kar küresi, buzdolabı mıknatısı, poster, walkman, kaset, Fame City’de bir gün istemiyorum diye herkes şaşkın…  Kitap ayraçlarımı şeffaf dosyalar arasına tek tek koyar, bir de kütüphane usulü numaralandırırdım. Annem birini alacak olsa, evde olay! Ama işte bu sevda da taşınmalar esnasında bir torbanın içinde yerini aldı. Şimdi depodaki kutulardan birinde, muhtemelen sararmış olarak yaşamını sürdürüyor. Çin’den ve Hindistan’dan gelenler başka. Henüz gidip görmediğim ülkelere ait olduğundan değeri çok büyük. Kütüphanenin en görünen yerinde sergiliyorum hala. Kupalarını saklayan sporcular gibi.
Tek değişmeyen, yıllar geçtikçe devam eden koleksiyonum: Defter. İçinde hem geçmişin izlerini, hem geleceğin umudunu bir arada taşıdığından belki de.
İlk yazımı, bilinen verilere göre, bir deftere yazmıştım. Karman çorman, hangi kelimeden ilham aldığı belli olmayan harfler dizini, kişisel tarihimde Hazal’ın yazmaya başladığı gün olarak yerini aldı. Sonra günlük girdi elbette hayatıma. Evrim bugün okula gelmemiş, acaba hasta mı? Ayça sınavdan 90 almış, canı pek sıkkın. Ayhan Bey matematik problemini ilk çözen üç kişiyi bahçede oynamaya yolladı. Ben ikinci bitirdim. Olley! Sonraki yıllarda ayrılıklar girmeye başladı hayatımıza, hatıra defterleri icat oldu. Aşık olduk, bu sefer ders dinlemek yerine defterlerle dostluk kurduk. Mektupları, yapılacaklar listelerini, doğum günü partisi için alınacakları hep defterlere yazdık. Kişisel tarihimiz bilgisayar klasörlerinde değil, defterlerin içine gizlenmişti.
O zamandan bugüne 400’den fazla defter birikti çekmecelerimde, aynalı dolaplarda, meşe raflarda. Bazısı annemin “Aynı baban gibi karınca duası modeli yazıyorsun” dediği harflerle dolu, bazısı beyaz, kırmızı, turuncu. Geçenlerde en sevdiklerim diye bir sıralama yapayım dedim. Olmuyor tabii. İnsan defterlerini hikayesiyle anımsıyor. Şu sol baştakini Londra’da yağmur yağan günde sığındığım dükkandan kapmıştım, şu desenli olan var ya. Müzeden. Bu ince hiç konuşmadan geçen üç günün ürünü. Kareli, çizgili, dertli… Defter bu, daha hatıra yazılmadan, hatırası var…

İstanbul deftercilerim!
Madem bu kadar defter severim dedim, benim deftercilerimden de kısaca bahsedeyim: @ateliermono’da Serkan’ın elinden çıkma illüstrasyon kapakların bir numaralı hayranlarındanım. Hatta defterle kalmayıp bez çanta, ressam olmasam da kalemkutu işine bile el attım. @happilyeverpaper’ın mottosuna hayranım “Bomboş sayfalar bile sayısız fikirle doludur” @hellofromistanbul İstanbul hakkında her şeyi kağıtlar ve bezler üzerine işlemiş. İtinayla. Robinson’da kasa önünde karşına çıkacak @paper_us sadece beni değil tüm arkadaşlarımı da ihya etti.
Bu isimler haricinde defter almak istersen de İstiklal Caddesi üzerinde Panter ve Mektup, Karaköy ve Nişantaşı’nda şubeleri bulunan Kağıthane, İstanbul Modern ve İKSV’nin tasarım dükkanları, yılların deftercisi Ece Ajandaları, Moda’da Atölye Yeti, Nişantaşı’nda Hak Pasajı içinde Plumon, Metis Yayınları’nın her yıl çıkardığı ajandalar en yakın arkadaşların olacak.

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI

ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement