Ana Sayfa | Yazarlar  | Berlin: İkinci evim!
Berlin: İkinci evim! | Hazal Yılmaz
Sık sık muhabbeti geçiyor. Şimdi dünyanın başka bir yerinde yaşayacak olsaydın, hiçbirşeyi düşünmeden ışınlanma yoluyla geçişin sağlansaydı, nerede olurdun? Düşünüyorum. Kesinlikle büyük şehir.

Her ne kadar ruhum ara ara adalara kaçmayı, doğanın parçası, kuzuların kadim dostu olmayı istese de, yok. Ben sokak, karmaşa insanıyım. New York? Çok soğuk. Paris? Fazla içine kapalı. Londra? Fazla büyük. Berlin? Bingo! Şu güne kadar on sekiz kere uçağa binip bu şehirde aylarımı geçirmişsem, bunun tek sebebi sosis-patates ikilisi, Kreuzberg’in dönerleri, bitmeyen geceleri değil. Berlin’de başka türlü bir şey var!

Havaalanında piknik
Leyla (Berlin’e taşınmış İstanbullular’dan) seni acayip bir yere götüreceğim diyor. Batı ve Doğu Berlin duvarla ayrıldığı zamanlarda üç dakikada bir uçakların erzak taşımak için kullandığı Tempelhof Havalimanı şimdi halka açık alan. Alışveriş merkezi, otel, konut yapılması engellenmiş. Bir kenarda küçük bahçeler var. Kimileri koltuk atmış kitabını okuyor, bir başkası domateslerini ekmiş onları suluyor, öteki yoga matını açmış sabah sporunda. Biz pistte yürüyoruz. Bisikletliler, patenleri ve paraşütleriyle kayanlar, köpekleriyle koşanlar arasında. Al bana hayatımda bir ilk! İstanbul’da da olsa. Binalaşma yerine, açık alanlaşmaya gitsek.

Kreuzberg’den sonrası
Friedrichshain
Duvar resimleri (mural) hastası olduğumu, sanatın kapalı alanlarla sınırlı kalmaması gerektiğine olan inancımı bilen bilir. Bu yüzden Yeldeğirmenleri’nde yeni neler oluyor diye periyodik düzende takip ederim. Sen de bendensen Türkler’in mahallesi olarak bilinen Kreuzberg’i geride bırakıyor, U1’n Warschauer Strasse durağında iniyorsun. Köprüyü geçtin mi hemen sağına bak. Geceleri konserlerin ve gençlerin doldurduğu mekan, gündüz duvar resmi avcılarıyla dolu. Bochagener Meydanı, Revaler Caddesi boyunca ilerle, ara sokaklarda dolaş, fotoğraf makinesi elinden düşmeyecek. Don Kişot tipi işgal evi mi dedin? Var. Bol bol. Önünde pankart asılı hemen hemen tüm binalar.

Kahveni kendin yap
Bebek’te Cup Of Joy, Moda’da Çekirdek, Erenköy’de Drip. Hepsinin ortak yanı granül ve hazır kahve kültürünü reddedip özel çekirdeklerden öğütülmüş kahveler yapmaları. Berlin’de bu kendin üret, kendin iç kültürü oldukça gelişmiş. Mitte’deki The Barn, Neükölln’de Five Leaves türünün en iyi örnekleri.

7/24 açık parklar
Berlin’in parklarını anlatmaya başlasam bu derginin tüm sayfalarını dolduracak malzeme çıkar. Bu yüzden abartmadan geçmeye çalışacağım. Görlitzer durağında inince sağında kalacak aynı isimli park hava güzel oldu mu müzisyenler, açık hava konserleri, badmington oynayan gençler, binlerce insanla doluyor. Mauer Park pazar günleri ikinci el malların satıldığı pazar yeri.

Berlin’i özledim, İstanbul’da geZdim
• Moda’da Zeplin’in biralarını-sosislerini, İstiklal’de Quit’in ortamını seviyorsan bunların benzeri ve alaları Berlin’de adım başı. Örnek olarak Prater Garten ve White Trash’i veriyorum.
• Hayatımda gördüğüm en iyi freelance kahvesi Sankt Oberholz. Hem stil sahibi hem de yan masada mimar, öbür yan masada ressamla tanışıyor, hayat, gelecek, varoluş üzerine muhabbete dalıyorsun. Galata Serdar-ı Ekrem sokaktaki Urban Station veya Mavra, Karaköy’de Bando, Moda’da Yer, bu türün örneklerinden.
• Kadıköy Barlar sokağını Berlin’in tamamı olarak özetleyebilirim. Ama daha belirli bir alanda kalmaya ihtiyacın olursa Weserstrasse boyunca yürüyüp kalabalık bulduğun yerlerde takılacak, yeni arkadaşlar edineceksin.
• Sen hiç gördün mü sadece dergiye ayrılmış bir dükkan? Berlin’de var. Do you read me? İstanbul’da Robinson bu açığı kapatıyor (ama) yine de isteriz bir dergici ya.
• Karaköy’e taze gelen ikinci el eşya dükkanı Junk tam bir Londralı, Berlinli. Bu yazıda bahsetmeden geçmek istemem.

Keşke İstanbul’da olsa...
• Öğrencilerin, hipster’ların, yerlilerin mahallesi Neükölln’deki Schiller Burger, Berlin’in en iyi İburgerlerini yapıyor dediler. Hakikaten! İstanbul’da bizim burgerin üstüne tanımayız diyenler Schiller’den ilham alsın.
• Berlin gece hayatı asla bitmemesiyle ünlü. Bazı club’lar cuma açılıp pazartesi sabahına kadar kapanmıyor. Sisyphos bu aralar en revaçta olanmış. İçinde belediye otobüsü, küçük bir göl, sabah 10’da bile müzik var.
• Yeni moda otellerde kaynaşmak. 25 Hours’un hayvanat bahçesi manzaralı barı Monkeys, Michelberger Otel’in toplanma alanı Honolulu. Bunların benzerleri belki Bomonti Hilton’un 34. katındaki Cloud 34’te kurulur. Tembelliği bırakır, konfor alanlarımızdan çıkmayı başarırsak.
• Berlin’de eski tren garları kapanıyor modern sanat müzesi oluyor. Bkz. Hamburger Bahnhof. Orayı görünce Ah keşke Haydarpaşayı da böyle değerlendirseler diye üzülüorum.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI

ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement