Ana Sayfa | Yazarlar  | Bize her gün festival!
Bize her gün festival! | Hazal Yılmaz
İKSV Film, Tiyatro, Müzik, Caz; Soundgarden, Rock’n Coke, Chill Out. Bunların hepsini biliyorsun. Bahardan bahara İstanbullular’ı sevindirir, sanatın her türlüsünü tanıma, geliştirme imkanı sunarlar. O yüzden, tüm bu popüler kültürü sağlam bir kenara koyup, seni bana her gün festival olan ortamlara götürmek istiyorum. Gel!

Analog kültür, dükkanlarda yaşıyor!
19 Nisan. Dünya Plak Dükkanları Günü. En son Londra Rough Trade kapısının önünde oturup çalan her şarkıyı önümdeki deftere not almış, onu takip eden 7 gün boyunca da aralıksız dinlemiştim. Çok güzel şey bir şeylerin günü olması. Kutlanması. Bugün, Galata’da yeni açılan Analog Kültür’ün kapısından, aynı duyguyla yazıyorum. İçerideki pikaptan ‘Nice to See You’ (Osunlade remix) dağılıyor sokağa. Bildiğimden değil, sorduğumdan sana bu bilgiyi geçebiliyorum. FOC Edits ve Dinamo’dan bildiğimiz Kaan Düzarat, müzik stüdyosunu artık plakçı, müzik aletleri ve ses sistemleri dükkanı olarak açtı. Dolayısıyla içeride bir Bricklane, Neukölln havası esmekte. Ben kapağını sevdim diye alışverişe çıkanlardan olarak, aldığımla olmasa da dinlediğimle mutluyum. Şehre her daim müzik festivali ruhu katacak bir dükkan daha geldi. Diğerleri için Deform ve Kontra’ya bakınız.
Serdar-ı Ekrem Cad. Seraskerci Çıkmazı 4/A Galata

Burası merkez, Downtown’a gelsin herkes!
Bu yıl birincisi yapıldı. Aslen Berlinli @klub7_artistcollective Tünel, Galata ve Karaköy sokaklarını tebeşirle boyadı, Indigo’da SUOL Label Showcase, Adana Twins, Kyodai Live gibi DJ’ler sahne aldı, Milk Galeri kapılarını sokak sanatlarını sevenlere eğitim merkezi olarak açtı. 16-19 Nisan arasında İstanbul biraz daha çok Berlin’e benzedi, müziğin sesi kesilmedi. Gigology’nin aklına yatan bu festivalin yıllık, hatta sezonluk olarak tekrarlanmasını umuyorum.
www.owntownfestival.gigology.co

Kapılar açık!
Yeldeğirmeni’nde son iki yıldır devam eden Muralist Festivali’ne hakimsin. Her yerde yazdım. Dünyanın pek çok yerinden gelen mühim sanatçılar Dome, Amose, Pixel Pancho, Jaz, Freddy Sam, Inti, Ethos, binaların duvarlarını boyadı. Yolda yürürken tesadüfen karşına çıkan bu eserlere bakınca şaşkına döndün. Bu yıl, üçüncüsü yapılacak diye duyumları aldık, beklemedeyiz. Ama mahallede yaşayan sanatçılar sadece gelip boyayanlardan ibaret değil. Birkaç sokak içerisinde yetmişten fazla resim, heykel, takı atölyesi var. Hepsi birleşip mayıs ayı içinde Montmartre’daki gibi açık kapı günleri yapmayı planlıyor. Amaç, sanatçısının elinden eserleri almana, onunla tanışmana imkan verecek bir ortam yaratmak.

O Club’dan bu Club’a
Club to Club Festivali’nin iyi müzik dinlemeyi sevenler için önemi: Bir bilet alıp Salon İKSV, Babylon, Kiki, Peyote gibi şehrin iyi müzik mekanlarına, birinden diğerine zıplamak şeklinde girebiliyorsun. Toronto’da başlayan, İstanbul’da da beşinci yılına giren bu festival Beyoğlu sokaklarını daimi festival olarak kullanıyor. Tek derdi müzik, tek sporu dans olanlar için şehre iyi ki geldi dediğimiz olaylardan biri daha.
www.c2cistanbul.com

Müzik kadınların kontrolünde
Les Belles de Nuit’de çalan tüm DJ, müzisyen, performans sanatçıları kadın. İsviçre, Almanya, Avusturya ve Türkiye’den pek çok sanatçı: Electric Indigo, Playlove, Klara Himmel, DJ Nat, Anne Air, Bambi Deluxe, Ast a la vista, Lady Bruce, Candas, Zozo, Ece, Dearhead, kabin başına kurulduğunda, sana dünyayı boşver, parça çok iyi demekten başka seçenek
kalmıyor.
www.lesbellesdenuit.ch

Biz Karaköy’de, her pazar
Sen hiç Karaköy’e bir pazar günü gittin mi? Yok mu? Kaçırmışsın. Kılıçali Paşa Mescidi Sokak, Londra’daki Columbia Flower Market havasında. Hava güzelse herkes sokaklarda. Junk Karaköy evini süslemek isteyenleri, Gakkı saatlerce kahvaltıdan kalkmamayı planlayanları himayesi altına alıyor. Oturuyorsun. Yanından tanıdıklar, turistler, İstanbul’da yaşayan kozmopolit tipler geçip gidiyor. Gün güzel. Çay güzel. Daha ne olsun?

Moda’da hayat, rahat
Günü fark etmez. Moda Burnu’ndaki Muaf’ta kahvaltı sırasına girmişsin. Ondan sonra Rexx’te, matinede Başka Sinema’dan bir filmin var. Burada pek çok insan freelance hayatı yaşadığı için bilgisayar elinde, 7/24 açık ofislerde.

Esaslı kahveciler

Sabah kahvemi içmeden olmaz. Muhabbete oturduk bir latte demeden olmaz. Akşam yemeğin üzerine bastırsın diye espresso istemeden olmaz. Kahve bağımlısı demeyelim de, tutkunuyum. Bu yüzden İstanbul’da son zamanlarda hareketlenen “Çekirdeğimi kendi modifiye ettiğim makinada öğüttüm” kültürünün hastasıyım. Bendensen, gel, iki mekanla tanıştırayım seni:

Muse İstanbul bilgisayarını aç-çalış, kitabını oku-çiz, takıl, içerisindeki galeride süreli sergileri gör, ilham al, üç-beş de esaslı insanla tanış, birkaç da hediye bak, hatta denizde saltanatını süremediğin teknelerin güvertesine gel de çık mekanı. Bu beraberliğin içine bir de Petra’nın soğuk mırra kahvesini, viski bardaklarında ekleyince, ortamı terk edemiyorsun.

Cihangir’de daha üç gün önce açılmış olan Geyik ise kahve&kokteyl kültürünün İstanbul’daki ilk temsilcisi olabilir. Sabahları kruvasan, akşamları şarküteri yanında reçel olacak. Dolayısıyla yemeye değil, içmeye konsantresin. Kahveler Türkiye barista şampiyonu Serkan’dan, mekan Yağmur’un hayallerinden, içkiler de İtalya’nın en iyi barmenlerinden birinin beyninden çıkınca, tamam. Burası Cihangir’e yeniden dönmeme, akşamları kapı önünde sohbetlere, gece iyi kokteyl derdime çare olabilir.
Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI

ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement