Ana Sayfa | Yazarlar  | Bu müzede fotoğraf çekmek serbest
Bu müzede fotoğraf çekmek serbest | Saffet Emre Tonguç
Sanatın parçası olmak; resimlerin içine girmek, hatta Mısır piramitlerine dokunmak ister misiniz? Vialand AVM’de açılan Canlı Müze’de bu mümkün. Açılışı henüz çok yeni yapılan müzede, dijital dünyadaki popülerliğinizi pekiştirmek için birbirinden özel fotoğraflar yakalama şansınız var.

Fotoğraf teknolojisinin hızla değiştiği, fotoğrafın her an herkes tarafından üretilebildiği, anın çok kolay ölümsüzleştirilebildiği bir çağdayız. Son yıllarda sayıları giderek artan, Flickr, Facebook, Twitter, Devinantart, FriendFeed, Pinterest, Instagram gibi sosyal paylaşım siteleriyle fotoğraf, profesyonel alanın dışına çıkıp herkes için cezbedici bir hobiye dönüştü. Yeni teknolojilerle birlikte hepimiz birer fotoğrafçı olduk diyebiliriz. Günümüzde dijital dünyadaki statümüz, zaman zaman gerçek hayattaki statümüzün önüne geçebiliyor. Hangi dijital mecrada kaç takipçimizin olduğu, fotoğraflarımızın kaç kişi tarafından ‘like’ edildiği, kaç kez paylaşıldığı gibi sayısal veriler, gerçek hayattaki sosyal statümüzü de parlatıyor. Hayat her yönüyle fazlasıyla ilham verici ama biraz daha fazlası neden olmasın diyorsanız sizi Türkiye’nin ilk ve tek ‘Canlı Müzesi’ne davet ediyoruz. Müzede hem ilginç bir sanat deneyimi yaşayabilir hem de bu deneyimlerinizi fotoğraf ve videolarla dijital dünyada paylaşabilirsiniz.


Canlı Müze nedir?
Kısaca 3 boyutlu bir illüzyon sanatı olarak özetleyebiliriz. VIALAND Trick Art Canlı Müze’de, Koreli bir sanat grubu tarafından yaratılan çok özel eserler sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Japonya’da ortaya çıkan, oradan tüm Uzak Doğu’ya yayılan ve yavaş yavaş dünyayı saran Trick Art, 3 boyutlu resim, video ve enstalasyon (yerleştirme) çalışmalarına izleyicileri de dahil eden bir konseptten oluşuyor. Ziyaretçiler üç boyutlu resimlerin yanında, önünde, hatta içinde fotoğraf veya video çektirebiliyorlar.

Sanatın parçası ol!
‘Sanatın parçası ol, fotoğrafını çektir ve arkadaşınla paylaş’ mottosuyla ziyaretçileri çağıran müzede, 100’ün üzerinde 3 boyutlu duvar resmi, videolar ve enstalasyonlar yer alıyor. Eserler üç ayda bir değişiyor, yenileri ekleniyor. Creative Tong isimli sanat grubu tarafından ortaya konan, tamamına yakını gerçek boyama eserler, ziyaretçileri farklı bir deneyime davet ediyor. Burada ünlü ressamların eserlerinin reprodüksiyonları, insanlık tarihinin ortak hafızasına kazınmış imajların üç boyutlu video ve animasyon olarak yeniden yorumlanmış versiyonları yer alıyor. Picasso, Van Gogh, Édouard Manet gibi sanat dünyasının en ünlü isimlerinin eserleri, klasik, modern, güncel sanat eserler, Obama, Madonna gibi günümüz ikonları, piramitler, dinozorlar gibi tarihsel figürler, Indiana Jones, zombiler gibi sinema ve edebiyat örnekleri var. Alıştığımız müzelerin aksine burada fotoğraf çekmek serbest dedik ya; dahası yerlerde fotoğrafı nereden çekerseniz daha iyi sonuç alabileceğinizi gösteren işaretler bile var. Zira eserlerin amacı, sizi tamamen resimlerin bir parçası haline getirmek. Işık gölge oyunları ve 3 boyutlu eserler sayesinde bir köpek balığının yemi olabiliyor, Barack Obama ile Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te sohbet etme şansı yakalayabiliyorsunuz. Tarih odasında Mısır piramitlerinin, Roma sütunlarının arasında bulunabiliyorsunuz. 2 katlı müzede 3 bin metrekare alana yayılan resim ve enstalasyonları haftanın 7 günü, sabah 10’dan akşam 10’a görmek mümkün. Müzeye kedinizle, köpeğinizle de gidebilirsiniz.

ÖNE ÇIKAN ESERLER

Disk Atıcı (DIscobolos)
Orijinalinde bronz bir heykel olan eserin günümüze yalnızca iki mermer kopyası ulaşmış. Sonsuz güzelliği sembolize eden çıplak bir atleti konu alan eserle fotoğraf çektirdikten sonra saat yönünde 90 derece çevrilmesi gerekiyor. Zemine boyanmış duvar üzerinde tek el üstünde durarak, yerçekimine karşı koyma sahnesi yaratılabilir.

Hilebazlar (Les trIcheurs)
Caravaggio dahi bir ressam olarak ün yapmışsa da kumar, içki, şiddet gibi kötü bir şöhrete sahiptir. Eserde, iskambil oynayan saf bir genç adam iki kumarbaz tarafından kandırılır. Kumarbazın biri genç adamın omuzlarının üzerinden bakarak ortağına kartları değiştirmesi için gizlice işaret verir. Fotoğraf çekilirken hile yapan kumarbaza, kartları değiştirmesi için gizlice aslar verilebilir.

Çek çek araba (RIckshaw)
Müzenin en çok ilgi  çeken eserlerinden biri de çek çek araba. İzleyicilerin bir çek çek arabasını sürükleyerek kalabalık bir pazar yerinde aceleyle koşturdukları bir sahne canlandırılabilir. Çek çekin resmin dışına taşacakmış gibi tasvir elden saplarından tutarak arabayı sanki çerçeveden dışarı çeker gibi poz verebilirsiniz.

Aynalı Oda (MIrror room)
Odanın bir tarafını büyük bir ayna kaplamaktadır, fakat izleyici aynaya baktığı zaman yansımasını göremez ve kafası karışır. Arkadaşınızla birbirinizin yansımasıymış şeklinde aynı pozu vererek fotoğraf çektirin.

Noel Baba (Santa Claus)
Noel Baba ren geyiklerinin çektiği kızakla nereye gidiyor? İzleyiciler sanki kızağı arkadan itiyormuş ya da kızaktan hediyeleri alıyormuş gibi poz verebilirler.
 
Adres: Yeşilpınar Mahallesi
Girne Caddesi Eyüp
www.canlimuze.com


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement