Ana Sayfa | Yazarlar  | Dünyanın en kapsamlı ‘diorama’ koleksiyonu
Dünyanın en kapsamlı ‘diorama’ koleksiyonu | Saffet Emre Tonguç
Zamana ve insana direniyor İstanbul. Hala güzel, hala alımlı olmasını ise kendisine gönül vermiş insanlara borçlu. Nejat Çuhadaroğlu da bunlardan biri. Bu şehre dünyanın en kapsamlı diorama koleksiyonuna sahip müzesini hediye etmiş.

Belgeler diorama sözcüğünü “bir olayın ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak anlatılması” diye tanımlıyor. Dünyada eşi benzeri olmayan Çağlayan’daki Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ne gittiğinizde ise bu tanımın ne kadar yetersiz kaldığını görüyorsunuz. Müze, sadece merakla başlayan bir serüvenin nasıl tutkuya dönüşüp kalıcı bir eser yaratabileceğinin de kanıtı. Annesi ressam Nejat Çuhadaroğlu’nun. Amerika’da ekonomi eğitimi almış ama insanın hayatını yönlendiren şifreler genlerinde saklı olmalı ki küçük yaşlardan itibaren resim, heykel ve maket yapmaya başlamış. İlgisi zaman içinde tek bir konuya yoğunlaşmış; bu topraklara ait askeri ve etnoğrafik eserler. Bu eserler Doğu Bizans İmparatorluğu’ndan Selçuklu’ya, tüm Osmanlı döneminden I. ve II. Dünya Savaşları’na, Kurtuluş Savaşı’ndan Kore Savaşı’na, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan Vietnam ve Körfez savaşlarına kadar dünyanın tarihine etki eden neredeyse iki bin yıllık bir zaman dilimini kapsıyorlar. Müzeyi gezdiğinizde 30 yıllık bir birikimi yansıtan gerçek malzemelerin alışılmış müzecilik anlayışının dışına çıkan bir tasarımla sergilendiğini görüyorsunuz. Bunun nedeni sergilenen orijinal eserlerin yanı sıra tarihin şiirsel bir anlatımla canlandırıldığı dioramalar. Tarihin yön değiştirdiği anları yaşatan dioramalardan etkilenmeyeni görmedim şimdiye kadar. Müzede tüm eserler, bu topraklar için önem taşıyan tarihi olaylar, dönemin gravürleri, resimleri, afişleri, fotoğrafları, dioramaları ve dönemsel kıyafetlerle hazırlanmış modelleri ile oluşturulan temel bir kavram içinde sergileniyor.

Yılların deneyimi ve birikimi
Bu müzenin sadece bir sevda ile ortaya çıktığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz demektir. Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, Nejat Çuhadaroğlu’nun emek ve sabrının görüntüye dönüşmüş hali aslında. Arkasında 30 senelik maket deneyimini, 25 senelik diorama yeteneğini ve 18 senelik koleksiyoner kimliğini barındırıyor. Ancak belki de hepsinden daha önemlisi insanımızda gün geçtikçe azalan merak ve araştırma isteği temelinde yükseliyor müze. Sergilenen kılıç, pala, tabanca tüfek, zırh gibi askeri materyallerin hepsinin, mankenlerin üzerindeki üniforma, kaftan gibi tekstil malzemelerinin büyük çoğunluğunun tamamen orijinal olduğunu öğrenmek hayret, saygı ve hayranlık duygularını aynı anda besliyor. 19. yüzyıla kadar olan Osmanlı dönemi kıyafetlerinden günümüze kalan pek olmamış, bu nedenle o sürece ait kıyafetler gravürlerden ve resimlerden aslına sadık kalınarak hazırlanmış. Mankenlerin üzerinde gördüğünüz kıyafetlerin hazırlanma süresinin 1 ay, 1 yıl ya da temsil ettiği kişi ve döneme göre 10 yıl sürebileceğini öğrendiğinizde verilen emeğe bir kez daha şapka çıkartacağınızdan eminim.

Savaşın gerçek yüzü
Müzenin üstlendiği bir diğer görevse, savaşın gerçek yüzünün sadece kazanmak olmadığını, aslında hiçbir savaşın bir kazananının olamayacağını göstermek. Sergilenen eserler yalnızca savaşlarda kullanılan askeri malzemelerde yıllar içinde oluşan teknolojik gelişimleri göstermiyor. Yaşanan sosyolojik, ekonomik ve kültürel yıkımların canlandırılmasıyla birlikte savaşın hiç karşılaşılmak ve belki de hatırlanmak istenmeyen acı yüzüne de ışık tutuyor.

Her katta farklı bir dönem
Müzenin birinci katında ağırlıklı olarak III. Selim döneminden 1900’lerin başına kadar olan eserler sergileniyor. İkinci kat Osmanlı’nın son dönemi ile Trablusgarp, Balkan, Kurtuluş, I. Dünya ve Çanakkale savaşlarının anlatımına ayrılmış. Bu kısımda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üç ayrı savaştaki kıyafetlerini birebir yapılmış Atatürk modelleri üzerinde görmeniz mümkün. Bu bölümde ayrıca önemli savaş sahnelerini tasvir eden dioramalar, silahlar ve kostümler de var. Üçüncü katta Kurtuluş mücadelesi ve II. Dünya Savaşı’nın ilk dönemlerine ait eser, ekipman, kıyafet ve dioramaları göreceksiniz. Dördüncü kat ise II. Dünya, Kore, Vietnam, Körfez savaşları ile Kıbrıs Barış Harekatı’na ışık tutan eserlere ayrılmış. Böylesi muhteşem bir müzede  “Dünyanın en kapsamlı Diorama müzesi” unvanını taşımakla yetinilebileceğini düşünmek ne büyük yanılgı. Müzenin beşinci katında müzenin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’nun atölyesi var. Tarihi ve sanatı bu kadar seven birinin bu bölümü sadece kendi kullanımına ayırması beklenemezdi elbette. Atölye ziyarete kapalı ancak Nejat Bey özel dönemlerde çeşitli çalışmaları, söyleşileri ve gösterimleri gerçekleştirmekten ve tarih ve sanatseverleri ağırlamaktan büyük keyif alıyor.Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement