Ana Sayfa | Yazarlar  | Festivaller şehri!
Festivaller şehri! | Alex Akimoğlu
Müzik festivalleri, konserler, gösteriler, yaz aylarında İstanbullulara festival havası yaşatıyor. Şehrin dört bir tarafında gerçekleşen etkinlikler, turistleri de cezbediyor!

İstanbul’un en mistik mekanlarından biri olan Aya İrini’deyiz. Sahnenin bir yanında Fransa’nın ünlü müzik topluluğu Doulce Memoire, diğer yanında ise Kudsi Erguner Ensemble var. Solistler ise Fransız contre-tenor Paulin Bündgen ve İzmir Devlet Korosu yorumcularından Bora Uymaz. Batmak üzere olan güneşin son ışıkları, bu olağanüstü güzellikteki mekana yansırken, anılarımda bir yolculuğa çıkıyorum. 1999 yılına geri gidiyor ve Versailles Sarayı’nda Erguner maestro’luğunda gerçekleşen sema gösterisini hatırlıyorum. Hayatım boyunca unutamayacağım gösterilerden birini izlemiştim. Sarayın bahçesinde bulunan yuvarlak mimari yapıdaki Orangerie’nin dev pencerelerinden semazenlere yansıyan güneş ışınları, büyülü atmosferi daha da yüceleştirmişti.  Aya İrini’de ise bugün Erguner, insanın iliklerine kadar etkileyen neyi ile konsere başlıyor. Arkasından Hakan Güngör’ün sihirli parmakları, kanunun üzerinde şöyle bir dolanıyor. Sahnenin diğer tarafından bombarde, luth ve büyük bas flütlerden çıkan nağmeler Aya İrini’nin binlerce yıllık duvarlarına yansıyor. Kudsi Erguner ve Doulce Memoire, İstanbul ve Rönesans müziklerini, her iki müzik dünyasını birbirinden ayıran farklılıklara saygı göstererek, beraberce sunmak üzere hazırlanmışlar bu konsere. Program notlarında, İstanbul’un fethinin dünya için bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekiliyor ve Batı ülkeleri için Ortaçağ’ın sonu, İslam tarihi için ise beş asır sürecek olan Osmanlı döneminin başlangıcı olduğu hatırlatılıyor. Aynı dönemde Latin ülkelerinin Gregoryen müzikten uzaklaşarak çok sesli müziği geliştirmeye başladıklarını, Osmanlı’nın ise tek sesli müziği en üst seviyeye taşıdıkları not ediliyor.    Doulce Memoire’in kurucusu Denis Raisin-Dadre ve Kudsi Erguner’in birlikte konser verme fikrinin teması, bu noktadan doğuyor. Müzik tarihinin bu iki farklı gelişimi, iki farklı müzik topluluğunun aynı sahneyi paylaşması ile inanılmaz tatta bir müzik ziyafetine dönüşüyor; Fortuna Desperata, Jéremie’nin Ağıtları, Fatih Sultan Mehmet Gazeli, Pençgah Ağır Semai... Ve ‘Contre-tenor Brüngen’in ve Bora Uymaz’ın müthiş  yorumları.

Dostum Kudsi Ergüner

udsi Erguner’le olan dostluğumuz eski yıllara dayanıyor. Bir kısmı ortak olan nedenlerden dolayı ülkemizden ayrılarak gittiğimiz Paris’te yollarımız çakışıyor. O mimarlık ve müzikoloji eğitimi görüyor, bense moda tasarımcılığı ve gazetecilik. Bir gün, o yıllardaki Fransa Büyükelçimiz Tansuğ Bleda ve eşinin sanatçılar için verdikleri bir resepsiyonda tanışıyoruz. Osmanlı müziğine olan ilgimi bildiği için tüm sorularıma sabırla cevap veren, beni eğiten arkadaşım. Eşi Arzu Erguner’le birlikte Paris’teki ‘Türk Sanatçılar’ grubumuzu, aile ortamı arzuladığımda kapılarını çaldığımız müthiş dostlarımız.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement