Ana Sayfa | Semt Rehberi  | Galata’nın gizli yıldızı
Galata’nın gizli yıldızı
Kuledibi ve Karaköy civarındaki hareketlenmeler, yenilikler baş döndürücü boyutlara ulaştı. Bu ay ağlarımıza takılansa Lüleci Hendek Caddesi. Burayı hiç bilmeyenler için şöyle bir tarifte bulunabiliriz. Kuledibi’ne çıkan Yüksekkaldırım Caddesi’nin hemen girişinde bulunan ve bir ucu Tophane’ye uzanan sakin ve uzunca bir yol. Hem müthiş bir konuma hem de etkileyici bir dokuya ve tarihsel enerjiye sahip. Caddenin iki yanında sıralanmış apartmanlar geçen yüzyıl başındaki Pera mimarisine selam gönderiyor. Cumbalarıyla, pencereleriyle, dış cephe ayrıntılarıyla insanı mest eden bu yapıların Lüleci Hendek’teki yükselişte büyük payı var. Tadilattan geçen apartmanlar, butikler, sofistike mekanlar, kitapçılar… Kısacası bu caddede gelecek var.

Henüz keşfedilmemiş bir doku

Biz, caddeyi keşfe Lüleci Hendek’in Yüksekkaldırım’la kesiştiği noktadan başladık. Bu noktada Saint Benoit Fransız Lisesi’nin istinat duvarı çıkıyor karşınıza. Uzunca bir süre bu duvarı ve karşısına düşen dantel gibi apartmanları görüyorsunuz. Okula ait duvarın bitiminde ise Lüleci Hendek’in en önemli yüzlerinden ressam İsmail Acar’ın çocuklarla boyadığı bölüm karşınıza çıkacak, ki bizce sokak için son derece renkli bir ayrıntı. Buradan sonra caddenin tek camisi Hoca Ali Camii var. Kaptan Hoca Ali tarafından 1125 yılında inşa edilen ibadethane aynı zamanda önemli bir tarihi eser olma özelliği taşıyor. Caminin hemen yanında Serdar-ı Ekrem’le birleşen Hoca Ali Sokak bulunuyor.  Hoca Ali Sokak’tan sonra ise Lüleci Hendek Caddesi’nin en bakir ve keşfedilmemiş noktaları çıkıyor karşınıza. Aynı tat Tophane’ye kadar devam ediyor. Şu günlerde restoran, galeri, mağaza gibi konularda yatırım yapmak isteyenler için bu kısmın önemli bir alternatif olabileceğini söyleyebiliriz. Zira bu aralar atıl dükkanlar, atölyeler, tadilat bekleyen apartmanlar başrolde.

Bu lezzetleri kesfedin

Hoşaf
Aynı zamanda şehrin en yeni restoranlarından birisi olan Hoşaf şık bir butik restoran görünümünde. Özellikle giriş kısmında yer alan uzun masa, kalabalık kutlama yemekleri için ideal. Modernize Anadolu mutfağı olarak tanımlayabiliriz Hoşaf’ın lezzetlerini. Mönü her gün değişiyor, etli mantı, anne köftesi, kabak böreği ise en çok rağbet gören sabit yemeklerinden. Bir kişi ortalama 40 lira ödüyor.
0532 621 85 82

Mini Coffee Shop
Lüleci Hendek’in en küçük ama en ışıltılı adreslerinden. Burası sadece kahve satıyor. Kahvenin yanı sıra tatlı atıştırmalıklarıyla da dikkat çeken mekanın başında Alper Çelik bulunuyor. Kahve fiyatları 4-7 lira arasında değişiyor. 0212 251 18 77

Cloud Nine
Patisserie
Küçük ama bir o kadar tatlı bir tasarıma sahip olan Cloud Nine, çay ve kahve saatinde uğranılabilecek bir adres. Mekanın işlet-meciliğini aynı zamanda markanın da yaratıcısı olan Gülayşem Şerbetçi üstleniyor. Girişte büyükçe bir ahşap masa ve üzerini süsleyen hamur işi ürünler, küçük oturma grupları bu dükkanı özetleyen ayrıntılar arasında.
0532 506 97 27

Kulinata
Tophane tarafında bulunan Kulinata’yı ‘modern bir esnaf lokantası’ tabiriyle kısa bir şekilde anlatabiliriz. Dışarıdan bakıldığında pahalı bir restoran izlenimi veren mekan aslında son derece hesaplı bir mönü sunuyor. Özellikle tencere yemeğinden hoşlananlar buranın mönüsüne göz atmalı. Günün mönüleri 13-17 lira arasında değişiyor. 0212 293 11 06

Pico Karaköy
Caddenin en yenisi Pico Karaköy ilk bakışta bir restorandan ziyade galeriyi andırıyor. Sanki biraz restoran enerjisine sahip olması için üzerinde çalışılması gerekiyor. Bütün bunların yanı sıra şahane bir açık mutfağa sahip olduğunu belirtmek isteriz.

Tasarım rotalari

Tuğba Ergin
Desıgn Factory
Eski bir Rum konağında hizmet veren Tuğba Ergin Design Factory özel bir tasarım mağazası. Markanın başında adından da anlaşılacağı üzere Tuğba Ergin bulunuyor. Özellikle yeni tasarımlar peşinde koşan kadınların buraya mutlaka uğraması gerekiyor.  

Atelıer By
İsmail Acar
Ressam İsmail Acar’ı ve Lüleci Hendek Caddesi’ni birlikte ansak yanlış olmaz. Caddedeki çoğu taşın altından kendisi çıkıyor zira. Atelier By İsmail Acar bir tasarım mağazası olarak karşımızda. Acar’ın desenleriyle objelerin birleşmesi sonucu enfes işler ortaya çıkmış. Tişörtler, çantalar, tabaklar, yastıklar buranın ürün gamı içinde yer alan ürünlerden sadece bazıları. Ürün fiyatları 100-10 bin lira arasında değişiyor.   
0212 243 06 20

Hiç Contemporary Crafts
Adı ‘Hiç’ ama yüzlerce şey vaat eden bir tasarım dükkanı. Hem kendi özel tasarımlarını satışa çıkarmışlar hem de birçok tasarımcının ürünlerine raflarında yer vermişler. Özellikle Osmanlıca olarak ‘Hiç’ yazılan tepsi ve bardak altlığı tasarımlarına bayıldığımızı söylemek isteriz. Rumisu’nun kitap ayracı tasarımlarına da göz atmanızı öneririz. İtalya’dan gelen kırışık kağıt formundaki aydınlatmalar göz dolduruyor. Ürün fiyatları 20 liradan başlayıp bin liraya kadar uzanıyor.
0212 251 99 73  

Saint Benoit Fransiz Lisesi
1783 yılında kurulan lisenin arka duvarları Lüleci Hendek’in büyük bir kısmını kaplıyor. Burada okuyanların kendini ayrıcalıklı hissetmesi boşuna değil. Okul köklü bir tarihe sahip. Düşünsenize kökeninde Cenovalı rahibeler tarafından kurulan Santa-Maria della Misericordia manastırı bulunuyor.

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER KONULAR


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement