Ana Sayfa | Yazarlar  | Her katta ayrı bir lezzet!
Her katta ayrı bir lezzet! | Mehmet Yaşin
Kuruçeşme’de bir lezzet keşfine buyrun... LaMancha ve alt komşusu Kydonia semtin yeni adreslerinden. Üç kata yayılan bu mekanın giriş katında ise İncirli Şaraphane bulunuyor.

Kuruçeşme’nin bugünkü halini gördükçe çok şaşırıyorum. Bir zamanlar kömür ve çay depolarının bulunduğu, yamaçlarında bu depolarda çalışan işçilerin oturduğu gecekonduların yer aldığı oldukça mütevazı, hatta yoksul bir Boğaz köyüydü. Şimdi ise lüks oteller, alışveriş merkezleri, lokantalar, barlar, ultra lüks araba galerileri, mağazalarla süslenmiş varlıklı bir semte dönüştü. LaMancha ve alt komşusu Kydonia işte bu semtin yeni lezzet durakları. Mekanların diğer özelliklerini belirtmeden önce park sorunu olmadığını söylemek isterim. Girişteki park alanında valeler size yardımcı oluyor. Üç kata yayılmış olan mekanı Soul Group işletiyor. Kurucusu ise Boğaziçi’nde ekonomi bölümünü bitirip, Amerika’da işletme master’ı yaptıktan sonra profesyonel hayata atılan Aslı Pasinli. Aslı Hanım’ın bu ilk girişimi değil. 2004 yılında Ortaköy’de açılan ve ‘En İyi Etnik Restoran’ ödülünü alan Banyan’ın da kurucusu. Eşi Cem Pasinli, her ne kadar işin içinde görünmüyorsa da, restoranların mönüleri ona emanet. Onun onay vermediği yemek müşteriye sunulmuyor. En üst kattaki Akdenizli La Mancha’nın Boğaz’a dönük barı ilk girişte insanı esir alıyor. Çevreye yüksekten bakan bu barda şarabımı yudumlarken gençlik anılarımın içinde dolaştım durdum. Önümden bir nehir gibi akan Boğaz, karşı sahilde renkli ışıklarıyla dikkati çeken Kuleli Askeri Lisesi, gezi tekneleri, uzak denizlere doğru yol alan gemiler, insanı öyküler yazmaya zorluyor. Bu bar yaz akşamları için en doğru adreslerden biri. La Mancha’nın mönüsündeki lezzetler, işletmecinin söylemiyle “İtalyan aşkı, İspanyol ateşi ve Fas güneşi” ile yoğrulmuş. Zengin bir mönü var. Benim dikkatimi en çok Parma’dan getirtilen Proscuitto ile İspanya’dan gelen Jamon İberico çekti. Yemeklerin lezzeti hakkında bir şey söyleyemeyeceğim çünkü o akşam yemeği bir alt kattaki Kydonia’da yedim. Adını bir deniz kabuklusundan alan Kydonia’nın mönüsü Ege esintili. Edindiğim bilgiye göre mönü, mübadelede Girit’ten gelenlerin tarihi reçeteleri ile 1,5 yıllık bir çalışma sonucu oluşturulmuş. Mönüye baktığınızda buranın bir meze cenneti olduğunu görüyorsunuz. Neredeyse 70 çeşit meze var. Saymakla ve seçmekle bitmiyor. Takdir edersiniz ki tüm mezeleri masaya sığdırmanın olanağı yok. Ben de hem bildiklerimden hem de adı ilginç gelenlerden bir seçme yaptım: Karışık Ege otları, ısırgan ezme, sarımsaklı Ada ezmesi, gözü yaşlı Eleni, lorlu közlenmiş albiber dolması, kömür ateşinde çektirilmiş barbunya pilaki, otlu mücver, sıcak yatırma peyniri, Kydonia natürel, lakerda, Arapsaçlı sübye, ahtapotlu papaz yahnisi, otlu balık köftesi. Bu ziyafeti, ham ceviz tatlısı ile taçlandırdım. Aklım gerçekten diğer mezelerde kaldı ama midemin kapasitesini zorlamak istemedim. Mezeler oldukça lezzetliydi ve makul miktarlarda sunuluyordu. Kuruşeşme’deki La Mancha, Kydonia ve İncirli Şaraphane üçlüsünün yer aldığı mekan ilginç bir konsept. Denemenizi öneririm.

Çıkarken uğradığım en alt katta ise ‘İncirli Şaraphane’ yer alıyordu. Burada Türkiye’nin tüm şaraplarını bulmak mümkün. Her üreticinin bölümü ayrı. Burada, zengin peynir ve şarküteri çeşitleriyle şarabınızı yudumlayabiliyorsunuz. Şaraplar market fiyatı üstünden satılıyor. Yani alışveriş merkezinde kaça alıyorsanız burada da fiyat aynı. Satın aldığınız şişeyi üst kattaki restoranlarda içmek isterseniz, makul bir miktar mantar ücreti ödüyorsunuz. Ayrıca istediğiniz şarabı satın alıp evinize de götürebiliyorsunuz.

Muallim Naci Cad. Öksüz Çocuk Sok. No: 7 Kuruçeşme
Tel: 0212- 327 47 52   Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement