Ana Sayfa | Yazarlar  | İstanbul metrosu üzerine gözlemler
İstanbul metrosu üzerine gözlemler | Alex Akimoğlu
İstanbul metro ağı henüz çok kısıtlı bir çerçeve içinde hizmet veriyor olsa da kullanılması gereken bir alternatif. Metroda bir gün nasıl geçer, artıları ve eksileriyle bu satırlarda. 

İstanbul trafiğinde çıldıracak duruma gelince ben de artık metro kullanmaya başladım. Fransa’da yıllarca yaşamış bir ‘Parisli’ olarak bu seyahat aracını kullanmanın avantajlarını çok iyi bilmeme rağmen İstanbul ‘da uzun zaman direndim. Bu direnme biraz da güzergah ağının kısıtlı olmasından ileri geliyor. Paris’te, evinizin en yakınında bulunan duraktan binip varmak istediğiniz noktadaki duraktan çıkıyorsunuz. Yeraltından seyahat etmeyi çok sevmeseniz de birkaç işi bir günde yapmak istiyorsanız başka bir alternatifiniz yok zaten.
İstanbul metrosu ile seyahat etmek henüz çok kısıtlı bir çerçeve içinde gerçekleşiyor olsa da günlük yaşantınızı kolaylaştırmak açısından mutlaka kullanılması gereken bir araç. İstanbul, Paris’e kıyasla çok daha geniş ve dağınık bir coğrafyaya sahip olduğu için varacağınız noktaya tek bir araçla gitmeniz özel araba veya taksi dışında pek mümkün olmuyor. İstanbul Life yazımı yazmak için bilgisayarın önüne oturunca Paris ve İstanbul metrolarını karşılaştırmak fikri doğdu ve izlenimlerimi aktarmak istedim.
• İstanbul’da çalışan metro vagonları nereden satın alındı bilmiyorum ancak sanki Çinli veya Japon insanlarının morfolojisine göre üretilmiş gibiler! Hele kış günlerinde kaban veya mont giymiş iki erkek yan yana oturunca rahat etmek mümkün değil. Paris metrosunda, çok eski olmalarına rağmen daha rahat oturabiliyorsunuz.
• Metroya binen insanların özellikle gençlerin büyük bir çoğunluğu ellerindeki telefonlarla oynuyor veya müzik dinliyorlar. Diğerleri ise birbirini süzüyorlar. (Ben de günlerdir aynı şeyi yapıyorum aslında bu yazıyı yazmak için). Paris metrosunda en yoğun saatlerde bile kitabını havaya kaldırıp okumaya çalışan insanlara çok sık rastlarsınız. İstanbul’da kitap okuyan bir kişiye henüz rastlamadım!
Paris Belediyesi, metro, otobüs, tren gibi araçlarda halka hizmet vermek ve okumaya teşvik etmek için günlük gazete dağıtıyor yıllardan beri. İlk kez İsveç’te başlayan bu yöntem birkaç yıl önce Türkiye’de de denendi ancak reklam alınmadığı ve ilgi görmediği için devam etmedi.
• Paris metrosunda cüzdanınızı veya çantanızı çalacaklar endişesiyle devamlı tedirgin olursunuz ancak İstanbul’da böyle bir izlenimim olmuyor.
• Sabırsız bir halk olduğumuzu burada da hissediyorsunuz. Aynı uçak ve vapurlarda olduğu gibi daha tren istasyona varmadan herkes kapılara üşüşüp açmaya çalışıyor. Kapılar açılır açılmaz ise dışarıda bekleyen yolcular içeriye dalmaya başlayınca kargaşa yaşanıyor. Ancak yine pratik Türk zekası ve çevikliği ile kalça ve omuz çevirme taktikleri geliştirilmiş olduğu için büyük bir sorun yaşanmadan kapılar tekrar kapanıyor.
• İstanbul metrosu, Paris’e kıyasla daha sakin ve sessiz. Paris’te vagonları dolaşan müzisyenlere sık rastlarsınız. Akordeon veya gitar çalar, sonrasında para isterler. Ayrıca insanlar arasında çok ufak nedenlerden tartışma yaşandığına sıkça tanık olursunuz.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement