Ana Sayfa | Yazarlar  | İstanbul’a tepeden bakan bar
İstanbul’a tepeden bakan bar | Mehmet Yaşin
Anadolu Yakası’na geçmeye çalışırken, trafik nedeniyle kendimi Le Meridien Oteli’ne attım. Bu bahaneyle otelin 34. katında açılan L’Eclipse Bar’ı keşfettim.

Geçen ay bir akşamüstü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Anadolu Yakası’na geçmeye niyetlendim. Niyetlenmez olaydım! Çünkü müthiş bir trafik vardı. Arabalar adım adım bile gidemiyordu. Etiler’e doğru dönen kavşağa gelince köprü yolundan çıkıp, kendimi Le Meridien Oteli’ne attım. Niyetim vahşi trafiğin açılmasını beklemekti. Bu bahaneyle otelin 34. katında açılan L’Eclipse Bar’ı görebilecektim. Zorla bulabildiğim asansörler oldukça hızlıydı. Göz açıp kapayıncaya kadar 34. kata tırmandı. Tahmin edebileceğiniz gibi barın muhteşem bir manzarası vardı. İstanbul’un silüetine yeni yeni eklenmeye başlayan gökdelenler, ışıktan sütunlar gibi gökyüzüne doğru tırmanıyorlardı. Yollarda hareketsiz duran arabaların stop lambaları, kırmızı akan nehirleri andırıyordu.
Manzaraya doğru, yüksekçe bir masaya oturdum. Ama camın önünden sarkan tül perde, bu muhteşem manzarayı seyretmemi engelliyordu. Rahatsız olduğumu fark eden bir bar çalışanı perdeyi hemen açtı.
Etrafı seyrederken aklıma İstanbul’un meşhur otel barları geldi. Bir zamanlar Gümüşsuyu’ndan aşağı inerken, Alman Konsolosluğu’na gelmeden önce bir Park Otel vardı. Bu otelin barı dillere destandı. Benim de son yıllarında dirsek dayamak şansını yakaladığım bar, 1950’li yıllarda siyasetçilerin gözde mekanıydı. Örneğin Adnan Menderes burada sıklıkla boy gösterirdi. Daha sonraki yıllarda iş adamları, Orhan Boran gibi ünlü sanatçılar, Doğan Nadi, Bedii Faik gibi ünlü gazetecilerin uğrak yeri oldu. Döneme imza atan barlardan biri de Divan Bar’dı. Elmadağ’daki Divan Oteli’nin içinde yer alan barın devamlı müşterileri Erol Simavi, Baki Süha ve eşi Afife Edipoğlu, Orhan Boran ve Mücap Ofluoğlu idi. Ümit Yaşar da burada yıllarca dostlarıyla sohbet etmişti. Benim en sevdiğim otel barlarından biri de Bebek Oteli’nin barıdır. Yaklaşık 35 yıldan beri aralıklarla giderim. Ayrıca Balmumcu’daki Plaza Otel’in tepesindeki bar da favorilerim arasında yer alır. Bence İstanbul en güzel oradan görünür.  L’Eclipse’de içkimi ısmarlarken bu anılar gözümün önünden akıp gitti. Burası, Avrupa sosyetesinin sevdiği barlar arasında. Hem Londra hem de Barcelona’da bu ünlü barın tezgahına dirsek dayama şansını yakalamıştım.
Barları çizen mimarların çalışmalarına akıl sır erdiremiyorum. Hemen hemen tüm mekanlarda bar müşterileri manzaraya sırtlarını dönüp, raflardaki içki şişeleriyle yüz yüze kalırlar. L’Eclipse’de de durum aynıydı. Eğer bar iskemlesine oturmayı tercih ederseniz, İstanbul’un o güzelim manzarasını seyredemiyorsunuz.
Bar rafları şişe yerine bardaklarla doldurulmuştu. Bu görüntü müşterinin kafasına soru işaretleri üşüştürüyor! Bardakta kırmızı şarap istedim. Bu konuda pek seçenek yok, 2-3 çeşitle yetinmek zorunda kalıyorsunuz. Bunlar da çok alt düzey şaraplar. Nitekim ısmarladığım kırmızı şarabı geri gönderip, beyaza dönüş yaptım. Ne de olsa soğutulmuş şarapta bazı hatalar örtülüyor. Şarap konusunda eleştirimi söylediğim bar elemanı, bana kibarca L’Eclipse’in bir kokteyl barı olduğunu, barmenlerin İngiltere’de özel eğitim aldıklarını açıkladı. Oturduğum masanın üstünde siyah cam vardı. Birden karşımda laptop’umun parmak izlerinden görünmez ekranını gördüğümü sandım. Peçetelik ile parmak izlerimi silmeye çalıştım. Perşembe, cuma, cumartesi günleri Kübalı bir müzisyen, DJ’in performansına eşlik ediyormuş. Şimdilik ‘Happy Hour’ uygulaması yok ve pazartesi günleri kapalı. Trafik biraz rahatlayınca, barı terk edip, yoluma devam ettim. L’Eclipse İstanbul, daha çok yeni. Sanırım bir daha gidişimde, aksaklıktan arınmış, daha samimi bir bar bulacağım.
Le Méridien Istanbul
Cengiz Topel Caddesi No: 39 Etiler
Tel: 0549 384 03 41Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement