Ana Sayfa | Yazarlar  | İstanbul’daki cennet köşelerim
İstanbul’daki cennet köşelerim | Alex Akimoğlu
Paris’teki yaşamım boyunca günlük streslerden uzaklaşmak ve bir nevi meditasyon yapmak için bazı yerler keşfetmiştim. Luxembourg Parkı, Louvre Müzesi’nin avlusundaki Cafée Marly ve Seine Nehri  boyunca dizilmiş olan eski kitap satan kiosklar bunların başında geliyordu. İstanbul’daki meditasyon noktalarım ise Boğaziçi’ne odaklanmış durumda.

 

Büyük metropollerde yaşamanın en büyük dezavantajlarının başında şüphesiz trafik sorunu geliyor. İstanbul bu konuda birçok mega kente fark atıyor şüphesiz. Hal böyle olunca ve ‘İstanbulsuz’ yapamıyorsanız hafta sonları şehirden uzaklaşmak alternatifi dışında da birtakım kaçış köşeleri üretmek zorunda kalıyorsunuz sıhhatiniz için. İşte size, benim de şehirden yenilenmek ve dinlenmek için kaçış rotalarım!

 

Aşşk Kahve  İstanbul’da en sevdiğim mekanların başında geliyor. Şehrin gürültüsünden kaçıp Boğaziçi ile cidden sarmaş dolaş olabildiğiniz bir yer. Petek Mermerci’nin yıllar önce açtığı Aşşk Kahve’nin bu ilk şubesinin bende çok güzel bir anısı da var. 1997 yılının ağustos ayı. Radikal gazetesinde yayınlanacak olan ilk yazımı teslim etmeden önce Mine Kırıkkanat’la buluşup fikrini almak istemiştim. İşte o buluşmayı o gün açılmış olan bu mekanda gerçekleştirmiştik. O yıllarda İstanbul’da kahve kültürü henüz bugünkü düzeye ulaşmamış olduğu için olağanüstü bir alternatif olarak sunulmuştu. İlk bakışta mütevazı gibi görünen ancak masa, sandalye, salıncak gibi aksesuarlardaki renk uyumu ve ince detayları ile derin bir kültürün dışa dönüklüğünü ifade eden bu mekana o gün aşık olmuştum. O günlerde henüz çok bilinmediği için sakin olan Aşşk Kahve’de şimdi yer bulmak zor olsa da gitmeye değer.  Hala ‘cennet köşelerimin’ başında geliyor.

 

Dolmabahçe Çay Bahçesi İki yıldan beri kış-yaz demeden haftada en az 3-4 kez gittiğimiz başka bir mekan. Maçka Parkı’ndan başlayarak, Eminönü’nde biten yürüyüş parkurumuzun ilk durağı. Boğaziçi Köprüsü, Üsküdar, Kız Kulesi, Topkapı Sarayı… Tüm bu güzelliklere panoramik olarak hakimsiniz. Bir yanınızda Dolmabahçe Sarayı, diğer yanınzda Dolmabahçe Camii. Bir de bu eşiz manzarayı daha da büyüleyici kılan martıları ve yunusları unutmayalım.

 

Topkapı Sarayı Çok sıkıldığım günlerde gitmekten hoşlandığım ve huzur bulduğum başka bir huzur köşesi. Sarayın bahçesinde gezinmek, oturup bir kahve içmek, düşünmek.. Aynı hazzı Efes harabelerinde de alıyorum ve elimden geldiğince sık gitmeye çalışıyorum.

 

Vaporetto turu Paris dönüşü bir süre oturduğum Arnavutköy’deki yıllarımdan kalma bir alışkanlık. O dönemde hizmet veren vaporetto’ların yerini büyük tekneler aldı daha sonraları. Arnavutköy’den binip Bebek, Kandilli, Kanlıca, Emirgan güzergahını yapıp geri geliyorsunuz.

 

Armada Oteli’nin terası  Sevgili Kasım Zoto’nun İstanbul’a kazandırmış olduğu Armada Oteli’nin terası da bilhassa kış aylarında gitmekten zevk aldığım başka bir cennet köşem. Bir yanınızda Ayasofya, Süleymaniye Camii, diğer bakış açınızda ise sonsuzluk hissi veren deniz.

 Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement