Ana Sayfa | Yazarlar  | İstanbul’u sevmek için sebep çok!
İstanbul’u sevmek için sebep çok! | Hazal Yılmaz
Geçen ay başlamış olduğum ‘İstanbul’u Sevme Rehberi’ne, sizin de İstanbul’la aşk ilişkinizi tazelemesi temennisiyle devam ediyorum. İşte kasımda gidip de halini görüp, görüp de hatırını sormanız gereken yerler…

Naif’te o masa benim!
İstanbul’da adet: Mekan, mahalle, sokak popüler olur. Beş dakikaya kalmaz, herkes işinden çıkmış, hastalık bahanesiyle okulu kırmış, bir öğleni arkadaşlarıyla dedikodu seansına ayırmış, hop oradadır! Tabii ben de, daha dün cam kenarından masa beğendiğim kahvede oturacak yer bulamayınca, hemen başka yer arayışında… Son iki yıldır Karaköy’ün gece-gündüz, pazar-pazartesi demeden kalabalık fay hattına dahil olmasından sonra periyodik düzende “Başka neresi var?” turuna çıkmam sağolsun, bu kışı geçirecek dükkanı buldum. Adı Naif. Benzincinin arkasındaki otoparkın tam orta yerinde, mavi tentenin altında. İçeri giriyorum. Mini cennet. Duvarlarda en son anneannemin evinde gördüğüm tabak koleksiyonu, koridoru bitirip de sola dönünce “Pazar günü kahvaltısına burada başlar, akşamüstü çayını aynı sandalyede bitiririm” dememe neden olacak masa, müzikte Jacques Brel esintileri. Daha kahvaltıdan kalkalı üç saat olmasına rağmen tel kadayıflı mücver, Antakya’dan gelme kuru domates ezmesi, kalem gibi sarılmış yaprak sarma, ızgara humuslu karidesten oluşan meze tabağı, Bolu’dan transfer ekmekle sipariş ediliyor. Offff, muhteşem, çok güzel, yedikçe acıktım nidaları eşliğinde tüketiliyor; sonra da tatmin olmayıp ceviz ve tavuk dolgulu el açması bohça rica ediliyor, bir pazar akşamüstü kışlık mekanı bulmuş olmanın zevkiyle kapatılıyor.
Önemli not: Buraya kesin gitmeniz lazım ama geldiğimde kalabalık, masa yok, bekleme süresi yirmi dakika sorunlarıyla karşı karşıya kalırsam, bir sandalye çeker masanıza kurulurum.
Önemli not iki: Fiyatlar Karaköy standartlarının altında. Nohutlu-tavuklu pilav 12 lira, peynirli tart 17 lira, yanında hoşafıyla talaş böreği 18 lira.
Mumhane Cad. No: 52 Karaköy
Tel: 0212 251 53 35

Kahvenin iyisi kokusundan belli olur
Paris’te en sevdiğim: ısıtıcılı teraslarda (kahvelerin önünde, sokağa bakan sandalye sistemi) café au lait yudumlamak. Roma’da en sevdiğim, sabah 7’de, daha altı saat önce grappa şatladığım barın kontuarına 1 Euro koyup tek atımda içeceğim espresso fincanını almak. New York’ta en sevdiğim termosu baristaya (kahvenin iyi yapılmasından sorumlu müdür) uzatıp latte’mi almak. Bu yüzden İstanbul’da kahve istediğimde Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur modeli sadece az şekerli mi orta mı diye sorulmasından biraz mutsuz olurum. Pardon, olur-dum. Şimdi Beşiktaş’tan sahil otobüsüne atlayıp Bebek durağında iniyorum. Lucca’yı Rumeli Hisarı yönünde geçince sağında kalacak o küçük pasajın içine dalıyorum. Kahve kokusu zaten yolumu gösteriyor. Önümde laptop, Cup of Joy’un masalarından birine kuruluyorum. Yanımdaki öğütücüde o günün kırması öğütülüyor, ikinci bardaktan sonra yolluk diye üçüncüyü, evlik diye de paketi kapıyorum. Haftalık düzende rutin bu!
Cevdet Paşa Cad. No: 53 / A Bebek
Tel: 0212 263 00 06

Gerçek Meyhane
Blogger’da mesleki deformasyon. Yeni dükkan keşfedince hemen deklanşöre basar, burada fotoğraf çekebilir miyim falan diye sormak aklına gelmez. Ama benden sana söylemesi, Moda Meyhanesi’nde bu tür adetler ayıp. Neden? Çünkü içeride taş plaktan müzik çalıyor, çünkü rakı sürahide geliyor, çünkü biraz sesini yükselttin mi yan masadaki üstadlar “Meyhane adabını bilmiyor musun?” bakışlarıyla her şeyi anlatıyor; çünkü 1950’lerde, bir ahbabın evinde, demlenmekte olduğun duygusu bedene çöküyor. Esaslı garsonların beş dakikada bir tabağını değiştirmediği; yanar dönerli hiçbir tabağın olmadığı; tahta masa üzerine beyaz leblebinin donatıldığı; dil söğüş, uykuluk, dövme hıyar, kokoreç, kuru domates, babagannuş, kırma zeytin, ot kavurma, kuru patlıcan dolma, Girit ezme, ekşi yoğurtlu meyhane mi istemiştin? Tamam. Geldin.
Moda Cad. 82/B Kadıköy
Tel: 0216 337 02 58

Dünya 290 metrekaredir
290 SQM Nedir? (A) Arc’teryx Veilance yağmurluklarını, Nike Air’in piyasada olmayan özel modellerini, Levis’in vintage tipini, kendi yapımları vitessiz iki bisikleti bulabileceğin dükkan (B) Özellikle sokak sanatına destek verecek projeler yaratacak ilham (C) Ön koşulu iyi olmak şartıyla fikirlerine finansman, seyirci, partner bulabileceğin kamusal alan (D) Dünya vatandaşı olmanın üssü, havaalanı, garı. Galata’nın bu kış en havalı dükkanı 290 Squaremeter (290 Metrekare) olacak. Kesin bilgi.
Serdar-ı Ekrem Cad. 27/A Galata
Tel: 0212 249 01 21

Akşama kadar kahvaltı!
Haftada topu topu iki tatil günün var. Cumartesi-pazar. Sen de genellikle cuma gecesini sokakta, cumartesiyi arkadaşlarla konserde (ya da bir barda) geçiriyor, pazar günleri yataktan çıkamıyor, kendine gelemiyor, pazartesi sendromuna bir gün erken giriyorsun ya! İşte bu matematiği unut, şimdi sana daha iyi bir plandan bahsedeceğim. Bird, pazarları tüm gün sürecek brunch’a başlıyor. 12 civarı masaya kuruluyor, önce yumurta-et-ekmek, patates-hamburger; karidesli omlet gibi mönüde o güne özel yaratılmış güzelliklerle kendine geliyor, ardından müziğin temposu yükseldikçe ister dans ediyor, ister seni sinema salonlarına çağırmış arkadaşlara “Bu pazar olmaz, belki haftaya” diyorsun.
Meşrutiyet Cad. No: 103
Tel: 0212 245 70 85


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI

ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement