Ana Sayfa | Yazarlar  | İstanbul’un romantik ışığı tekrar yandı
İstanbul’un romantik ışığı tekrar yandı | Mehmet Yaşin
Her ne kadar yeni adı ‘1924’ olsa da, herkes Rejans diye biliyor. Çünkü neredeyse 80 yıl bu isimle anılmış. Yerini orta yaşın üstündekilerin çoğu bilir ama genç kuşağa tarif edeyim yine de: İstiklal Caddesi’nde, St. Antoine Kilisesi’nin tam karşısındaki Olivya Geçidi’nin bittiği yerde.


Biraz geçmişinden bahsedeyim: 1932 yılında Sovyet devriminden kaçan üç arkadaş tarafından kurulmuş. İlk adı: Rejans Lokantası ve Çay Bahçesi. Kısa zamanda, savaş öncesi İstanbul karanlığını aydınlatan romantik bir ışık haline dönüşmüş. Devrimden kaçan Grand Dük eskileri, burada garson olarak çalışmış. İstanbul’da cirit atan casusların, Hitler’den kaçan bilim adamlarının, devrimden kaçan Rus asillerinin buluşma yeri olmuş. Daha sonra Türk yazar çizerleri de burayı mekan tutmuş. Rejans’a gelen en ünlü Türk ise Atatürk olmuş. Kapının girişindeki masası bugün bile yerinde duruyor. Masanın üstüne ise “sonsuza kadar rezerve” uyarısı konmuş.
Rejans, 1976 yılındaki yangından sonra kapılarını kapatmış. Daha sonra Nevit Ahmet Sezener lokantayı devralmış. 1980’li yıllarda ise en parlak günlerini yaşamış. Ben işte bu parlak günlerinde tanıştım Rejans’la. O yıllarda bu lokantada buluşmanın, sarı votka içmenin, entelektüel sohbetler etmenin çok moda olduğunu hatırlıyorum. Kimler yoktu ki: Ünlü gazeteciler, yazarlar, tiyatrocular, ressamlar, üniversite hocaları... Müşterilerin bir bölümü de bu meşhur insanlarla karşılaşmak için gelirdi. Rejans 2011 yılında kiracı-ev sahibi uyuşmazlığı yüzünden kapılarını bir kez daha kapattı. Ta ki geçen aya kadar. Bu kez Rejans için kollarını sıvayan kişi, 1997 yılından beri Türkiye’de yaşayan Güney Afrikalı şef Mike Norman oldu.
Açıldığını duyar duymaz soluğu orada aldım. Niyetim, geçmişime lezzetli bir yolculuk yapmaktı. Salona çıkan merdivenlerin her basamağında durmak zorunda kaldım. Çünkü duvardaki her fotoğraf geçmişe ait bir şeyler anlatıyorlardı. Kırmızı kadife perdeyi aralayıp, salona girdim. Masa düzeni, yerdeki süslü çiniler, çekme kattaki balkon, Atatürk’ün masası, arkası numaralı tonet iskemleler hep geçmişi çağrıştırıyordu. Sadece karşılıklı duvarlara büyük aynalar asılmıştı.
Kapının girişinde, sağda ve solda yer alan iki camlı dolapta, geçmişte kullanılan kadehler, çatal, bıçak ve kaşıklar sergileniyordu. Önce Mike Norman üstlendiği projeyi anlattı. Geçmişi canlandırabilmek için birçok antikacı dolaştıklarını, gümüş şamdanları, o döneme ait çatal, bıçak ve kaşıkları teker teker topladıklarını belirtti. Mutfağı Ukraynalı bir kadın şefe emanet ettiğini söyleyen Norman, menüyü hem klasik hem de modern Rus yemeklerinden oluşturduklarını söyledi.
Masaya önce votka arabası yanaştı: Sarı votka, enginarlı, vişneli, kızılcıklı, yeşil cevizli, kuru erikli, tarçınlı, anasonlu, vanilyalı, somonlu votkalar sıra sıra dizilmişti. Her zamanki gibi tercihimi klasik sarı votkadan yana kullandım.
Ben menüden seçmece yaptım: Önden küçük sıcak bilinilerle tarama, tavuk Kievsky, tadımlık dana strogonoff, çıtır ördek salatası.
Yemekler gelince, sarı votkayı bırakıp şaraba geçtim. Şarap menüsü oldukça zengin, fiyatlar makuldü. Listeden kırmızı Gürcü şarabını seçtim. Gövdeli, yakut kırmızısı, kırmızı meyve kokulu bir şaraptı. Çıkarken biraz çakırkeyif olduğumu hissettim. Geçmişin anıları, lezzetli yemekler, Gürcü şarabı, tabii ki birkaç sarı votka, birleşip keyifli bir sarhoşluğa sebep olmuşlardı.
İstiklal Cad. Olivya Geçidi No:7/A
Galatasaray Beyoğlu
Tel: 0212 243 83 60


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement