Ana Sayfa | Yazarlar  | (İyi) partilemeyi biz biliriz!
(İyi) partilemeyi biz biliriz! | Hazal Yılmaz
İstanbul gece hayatı iki ayrı yakada tam gaz devam ediyor... Kadıköy’de Londra’dan bildiğimiz pub kültürü, uzun muhabbetler, kapı önü sohbetleri. Beyoğlu’nda dans, dans, dans bizim düsturumuzdur diyenler. Sen hangi ekibe dahil olacağına kendin karar ver!

İstanbul’un iki yakasında iki ayrı hayat var. Vapura atlayıp Kadıköy’e geçtim mi, tamam Brooklyn’e geldim diyorum. Çarşıdan yürüyüp, Moda’ya, Koço’nun önünden güneşi batırmaya… Sonra da Zeplin, Arkaoda, Karga’da iyi müzik, iyi muhabbet, sanatla meşgul insanlar arasında kaybolmaya. Kadıköy’de huzur… Kadıköy’de özerk bir memleket… Kadıköy’de nefes alıp vermekten mutlu insanlar var. Çocukluğumu, gençliğimi geçirdiğim Beyoğlu’ndaysa hayat kalabalıklar, bundan sonra nereye gideceğiz paniği, kapının önünde kız/erkek beğenenler karmaşasında geçmekte. Her yerde bir tanıdık, her yerde merhaba deyip de geçtiğin insanlar, her yerde telaş. Aman bir şey kaçırmış olmayalım, bir sonraki etaptan geri kalmayalım. Ben bu iki ayrı kent arasında, git-geldeyim. Bu aralar bedenim, Kadıköy’e gitti mi gelmek istemiyor.

Gece hayatında son trendler!
• Kozmopolit kalabalıklar, dünyanın pek çok ülkesinden gelen insanlar, kısaca pasaportsuz, vizesiz yaşama dahil olmak istediğinde otel barlarında bir tabureye çökeceksin. Beyoğlu’nda Mama’s Shelter, Kadıköy’de Hush Lounge benim ilgimi çekenler.
• Hafif New Yorklu, biraz Londralı gibi takılmak icap ettiğinde, galeri açılışlarına, oradan da açılış sonrası partilerine dahil olacaksın. Cihangir’deki Pilot, Karaköy’deki Külah, pop-up parti konusunda usta.
• Şimdi geceye 12.00’de değil 03.00’ten sonra başlamak moda. Sen de evini, işini, film setini o saatlerde terk edenlerdensen Mini Müzikhol, Wake Up Call bunların da üzerine hala enerjin varsa Koma açık kalan mekanlar.
• Drunch 2014 baharında yeni trend. Kanepede geçen pazar günlerini harekete geçirmek için tasarlanmış. Öğle saatlerinde bloody mary ya da bellini’yle başlayan kahvaltı, akşam müzik ya da filmle noktalanıyor. Özellikle terası olan mekanlar bu konuya el atsın. Havalar güzelleştikten sonra pazar evde oturmak yok!
• İstanbul’da olsa da biz de sevinsek kontenjanına da iki örnek vermek istedim.  (1) New York Moma’nın Brooklyn’deki binasında hemen her pazar büyük partiler yapılıyor. Kapılar 13.00’te dans ederek açılıyor, 20.00-21.00 gibi sonlanıyor. Bunun bir diğer örneği de Barselona’da nisan-eylül ayları arasında her pazar yapılan Piknic Electronic (http://piknicelectronik.com/en/). Amaç festival ruhunu şehre getirmek, müzikle özgürleşmek. (2) Berlin’de çarşambadan itibaren ortalıkla el ilanları dağıtan pek çok insan görürsün. Bunları al, ilgini çekeni cebine at, gerekli gün ve saatte mekanda ol. Eğlence garanti. (3) Milano’dan da şöyle bir gece hayatı bilgisi aldım: Şehrin dışında kiralanan bir hangarda yapılan partilere girerken eline iki bilet tutuşturuluyor. Biri girmek, diğeri çıkmak için. Kaybedersen, 48 saat içeride mahsur kaldın!
• Hadi yazıyı en sevdiğim Buenos Aires örneklerini vermeden bitirmeyeyim. İş çıkışı saatinde, 3000 kişilik bir alanda dans ederek günün stresini atıyor, ardından 22.00 gibi yemek masasına kuruluyorsun. Bundan sonraki duraksa seni 1930’ların Arjantin’ine götürecek, kapıda şifreyle girebildiğin Frank’s. 

Radarıma düşenler…
• Bant dergisi Moda’daki mekanında sergiler açıyor. 16.30’da gittiğin açılışı, uzun zamandır görmediğin insanlarla buluştuğun için sevinerek 21.00’de zar zor terk ediyorsun. Alman, Fransız, İngilizlerle muhabbet edince İstanbul’da mısın, Paris’te mi belli değil.
• İstanbul’dan İfİstanbul geldi, geçti. Partileri de eksik kalmadı. Geçen ayın kapıda en çok kuyruk biriken, adım atacak yer kalmayan gecesini de Gökkuşağı Partisi’yle onlar yapmış oldu. The Hall sabah 03.00’te bile tıklım tıkıştı.
• 04.13, ne yapsak saati gelince Topless’ta kendini buluyor. Dans dans dans ederek mutlu oluyorsun. Hava güzel olunca teras var!
• Beyoğlu’ndan daraldığın günlerde Gaspar’da sonlanıyor, kapı önü muhabbetinin tadına varıyorsun.
• 2014’te Babylon Beyoğlu’nu terk edip Bomonti’deki eski bira fabrikasında kurulacak bir komplekse taşınacak. İşte buna biraz üzülüyorum. Asmalımescit’in ilk yerlilerinden Babylon da mahalleyi terk ediyorsa, biz niye gidelim?

Nerede ne var?
• Shazam’da bile bulamayacağın müzikleri Taylan, Zeplin’de çalıyor. Arşive iyi bir şeyler eklemek istiyorsan not defterin açık gitmelisin.
İngiltere’de son popüler gruplar, sağlam indie müzikler, birbiriyle dedikodu yapmadan sahnedekileri dinleyen ahali Salon’da. Programını takip edip, bilgileri okumak lazım.
• 10 yıl önce dışarı çıkınca uğramadan geçmediğimiz Sefahathane, Atlas Pasajı içinde yeniden açıldı. Herkes orada.
• Anthony Bourdain’i yeniden İstanbu’a getirebilsem, kesin Aztek’te bir sucuk yedirirdim. Hala güzel, hala bizim yani.

İlham veren keşif!
Dükkan/kahve/ilham alma mekanı/oturup geleceği düşünme yeri/gündüz düşlerine dalma mahalli. Gayrettepe’deki Muse için tek kelimede özetleyecek bir açıklama bulamayınca, bendeki duygusunu yazayım dedim. Günlük kullanım tekneler almak ya da elindeki kitabı bitirecek sakin sessiz bir yer istersen adresi veriyorum: http://www.museistanbul.com. 20 Mart’a kadar da duvarlarda Ayşegül Açıkgöz & Tuna Uysal’ın ‘Hiçbir Yer’ isimli sergisini görebilirsin.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI

ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement