Ana Sayfa | Yazarlar  | Karşı yakada hafta sonu keyfi!
Karşı yakada hafta sonu keyfi! | Alex Akimoğlu
İstanbul’un bunaltıcı trafiğinden ve hareketli yaşam tarzından biraz uzaklaşmak için uzağa gitmek gerekmiyor. Caddebostan-Pendik sahili  güzel bir alternatif.

Henüz 13-14 yaşında iken, ailem Çamlıca’daki ahşap köşkü satıp, Caddebostan’a yerleşme kararı almıştı. 1970’li yılların başında idik ve on odalı, üç katlı ahşap evden ayrılıp bir apartman dairesine taşındık. Anneannemle annemin ‘yüklük’ olarak adlandırdıkları dev dolapları boşaltmaları gözümün önünden gitmedi bugüne kadar. Şapkalar, kürkler, vazolar, kanun, at kamçıları aklımda kalan objeler. Caddebostan’da yeni bir hayat başlamıştı. İstanbul’un ‘Santa Monica’sı Bağdat Caddesi, delikanlılık yıllarımın hatıralarını oluşturacaktı. İlk aşkım, ilk içki içişim, babam uyuduktan sonra arabasının anahtarını alarak arkadaşlarımla ’hava atma’ turlarına çıkmam bu yeni hayatın anılarını oluşturacaktı. Kadıköy’den gelen sahil yolu, Caddebostan’da, Maksim Gazinosu’nun (bugünkü Migros) olduğu yerde son buluyordu. Gazinonun ışıklı neonlarının değiştirildiği günler, merakla gider bakardım kadroda kimler var diye. Zeki Müren, Behiye Aksoy,  Emel Sayın, Ajda Pekkan… Dönemin en ünlü assolistleri yaz aylarında orada sahne alırlardı. Bahar aylarında okul çıkışı eve gelip mayolarımızı giyerek Caddebostan Plajı’ndan denize girerdik. 1976 yılında Paris’e öğrenim için gitmemle noktalanan Caddebostan’daki delikanlılık günlerime geri dönüyorum sık sık.  Kız kardeşim Maria, uzun yıllar Cihangir’de yaşadıktan sonra tekrar yuvaya dönüş yaptı. Beş katlı Dilek Apartmanı, şimdi aynı adı taşıyor olsa da modaya uyup dev ve modern bir bina olarak duruyor aynı yerde.

Sahilde bisiklet keyfi

Geçen haftayı, yıllardır Bodrum’da yaşamakta olan aynı yılların ‘Bağdat Caddesi delikanlılarından’, dostum Bülent Vardar’la Caddebostan’da geçirdik. Bir Nişantaşılı olarak tatile gitmiş gibi hissettim kendimi. Sabah yürüyüşleri için iki sahil yolu alternatifi var. Caddebostan’dan Fenerbahçe’ye ya da ters yön yani Bostancı’ya. Sahilde salaş bir kahvede oturmak veya Starbucks tarzı modern bir kafede mola vermek sizin seçiminize kalmış. Delikanlılık günlerine dönüp bisiklete atlayarak sahilden Pendik’e kadar gidip, Marina’da mola vermek ise o yakada yaşamanın bir diğer avantajı. Ertesi gün kendimizi biraz yorgun hissetmiş olsak da temiz ve düz sahil yolunda Adalar manzarası eşliğinde pedal çevirmek oldukça eğlenceli. Yemek yemek için geniş bir yelpazede restoran seçme olasılığınız da mevcut sahilde. Biz, yine delikanlılık günlerimize dönüş yaparak Marmara Yelken ve Balıkadamlar kulüplerinde yemek yemeyi tercih ettik. Yemekten sonra iki kulübün ortak kullanım alanı olan sahildeki uzantılarında oturarak kahve içtik. Gençlerin, yelkenli tekne kullanmak üzere denize açıldıkları bu mini köşede kendinizi İstanbul’un karmaşasından tamamen uzaklaşmış hissediyorsunuz. Karşı yakadan bu tarafa çalışmak için gelen ve her gün trafik çilesi çeken insanlarımızın sabrı belki o tarafta huzur bulmalarından ileri geliyordur diye düşünmeye başladım.

Marmara yelken kulübü

öz bu kulübe gelmişken hakkında birkaç şey de söylemek iyi olur. Marmara Yelken Kulübü 1958 yılından beri varlık gösteren bir kurum. Kuruluşundan bu yana birçok sporcuyu yetiştirmeyi başarmış. Yetiştirdiği sporcular kadar birçok önemli yarışmayı da organize etmiş. Bunların arasında 1982 yılında 17.Balkan Şampiyonası, 1995 yılında Laser Avrupa Şampiyonası ve kuruluşundan bu güne kadar Cumhurbaşkanlığı Yelken Kupası, Türkiye Şampiyonası, Piri Reis Kupası, Bosphorus Cup Yat Yarışları bulunuyor. Günümüzde temel yelken eğitimi yaklaşık üç hafta sürüyor. Derslere işin ehli hocaların girdiğini hatırlatayım.

Bağdat Cad. Cami Sok.  34728 Erenköy Tel: 0216 355 48 13

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Misafir
Ufak atta civcivlerde yesin
Bence bu yorum Güzel!(0 oy) Olmamış!(0 oy) 19.01.2013
Misafir
sen bisiklet kullanmasini bilmezsinki
Bence bu yorum Güzel!(0 oy) Olmamış!(0 oy) 30.01.2013
Misafir
nnnnnneeeee
Bence bu yorum Güzel!(0 oy) Olmamış!(0 oy) 25.03.2013
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement