Ana Sayfa | Yazarlar  | Kavramsal sanatın süperstarı Emirgan’da!
Kavramsal sanatın süperstarı Emirgan’da! | Alex Akimoğlu
İstanbul, Paris, Londra, New York gibi kentlere paralel olarak sanat etkinliklerine hız veriyor. 13. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen çeşitli sergi ve festivaller şehri coşturdu.


Artık İstanbul’da Paris, New York, Londra gibi şehirlerle eş zamanlı olarak sonbaharla birlikte, sanat etkinlikleri ile renklenmeye başladı.
13. İstanbul Bienali çerçevesinde Salıpazarı’ndaki Antrepo, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu gibi mekanlar ve şehrin değişik bölgelerindeki tarihi binalarda düzenlenen sergiler İstanbullular kadar sanat meraklısı yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. 10 Kasım 2013 tarihine kadar sürecek olan Fener’deki Rum Okulu’ndaki Kalliopi Lemos heykel sergisi, İstanbul’da onarıma muhtaç tarihi binalardan sadece bir tanesini görmek açısından da ziyaret etmeye değer. 
Bienal dışı etkinliklerin en önemlisi şüphesiz Sakıp Sabancı Müzesi’nde 5 Ocak 2014 tarihine kadar sürecek olan Anish Kapoor sergisi. Kavramsal sanatın en önemli sanatçılarından biri olan Kapoor, İstanbul sergisi için mermer, kaymaktaşı gibi malzemelerden hazırladığı muhteşem yapıtları ile sanat dünyasının ilgi pusulasını İstanbul’a çevirdi. Algı dünyası ile derinden ilgilenen Anish Kapoor, Marc Rothko’nun soyutçu olduğunu reddetmesine benzer olarak soyut sanata inanır görünmüyor. Söyleşilerinde eserlerinin izleyici ile içsel iletişime girmesinden hoşnut olduğunu sık sık dile getiren sanatçı, yapıtları ile karşı karşıya gelen izleyenlerini, iç ve dış dünyalar üzerinden akıl zorlamaya davet ediyor. ‘’Dile getirmek istediğim bir mesajım yok, söylemek istediğim belirli bir şey yok ‘’ sözleri ile Kapoor, bizleri sanatı ile baş başa bırakarak düşünmemizi ve zihnimizde ifadeye yer açmamızı istiyor aslında. Mumbai’de dünyaya gelen Anish Kapoor 1970 yılında geldiği Londra’da yaşamını sürdürüyor. Psikoloji ile genç yaşlarında ilgilenmeye başlayan sanatçının bu hassasiyeti şüphesiz yapıtlarına yansıyor. Fransız filozof Maurice Marleau Ponty’nin “İnsan, bir zihin ve bir bedenden ziyade, bedeni olan bir zihindir.” sözleri Kapoor’u anlatan kitapçığın önsözünde yer alıyor.
Ben, Anish Kapoor’u ilk kez 2011 yılında Paris’teki en sevdiğim müzelerden biri olan Grand Palais’deki muhteşem ‘Monumenta’ sergisinde keşfetmiştim. 35 metre yüksekliğindeki kırmızı renkte PVC’den tasarlanmış dev balonları müzenin avlusuna yerleştiren sanatçının bu ilginç yapıtını hayatım boyunca unutabileceğimi zannetmiyorum. Tek obje, tek renk, tek form özellikleri ile fiziki ve estetik bir şok gerçekleştiren Kapoor’un bu dev eserini şişirmek için bir hafta gibi bir zaman dilimi gerekmişti. Başta Chicago’daki ‘Bulut Kapısı’ ve 2012 Olimpiyatları için tasarladığı Londra’nın en büyük kamuya açık heykeli unvanlı ‘Obit’ yapıtları başta olmak üzere dünyanın birçok kentinde eserleri bulunan ünlü sanatçının İstanbul’u seçmiş olması gerçekten övünülecek bir durum. Sanatseverlerin ziyaret etmesini diliyorum.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Misafir
James stocks have never held a michelin star??
Bence bu yorum Güzel!(3 oy) Olmamış!(3 oy) 24.10.2012
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement