Ana Sayfa | Semt Rehberi  | Kokteyl çılgınlığı
Kokteyl çılgınlığı
Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar kokteyl kültürüyle pek de sıkı fıkı değildik. Votkaya, şaraba alışık bünyeler kokteyle nedense hep burun kıvırdı. Hatta zihinlerimizde, 80’lerin tatil köylerinin barlarında, renkli şemsiyelerle süslenen afili bardaklardan ibaretti. Belki de bu yüzden daha çok kadın içkisi olarak algılandı. Ancak bu algı emin adımlarla kırılıyor. Şehirde peşi sıra açılan kokteyl barlarına gösterilen ilgi de bunun en net göstergelerinden´. Yani anlayacağınız, neon renkleriyle akıl çelmeye çalışan şemsiyeli bardaklar çoktan tarih oldu.


Alex’in Yeri
Aklınıza gelen tüm dünya klasikleri yapılıyor

? Fitili ilk ateşleyenlerden. Açıldığında adı sanı, tabelası bile yoktu. Bu gizemli haliyle dilden dile dolaşmış, heyecan katsayısını epey artırmıştı. “Beyoğlu’nda bir kokteyl bar açılmış, önünde upuzun kuyruk varmış ama ismi mismi yokmuş” cümlesini duya duya az meraklara salmamıştı gezgin şehirliyi. Sonrasında Alex’in barı olarak benimsedik, bağrımıza bastık. Gönül Sokak’ta küçücük tezgahın önündeki ne istediğini bilen kalabalık giderek büyümeye başladı. Ardından başka yerler açılsa da ilk göz ağrısının hakkını teslim etmeden olmaz. Alex’in barında aklınıza gelen tüm dünya klasikleri yapılıyor. 3-4 ayda bir de kendi hazırladıkları kokteyl menüsünü yeniliyorlar. Bunun nedeni de mevsime uygun meyveler kullanmaları. Bar şefi Çağlar Yılmaz “Cinle hazırlanan kokteyller her zaman çok popüler” diyor. Kokteyllerin hepsi 38 lira. Önceden pazar-pazartesi günleri kapalıydı ama artık her gün 18.00’den itibaren uğrayabilirsiniz. Hafta içi 01.30, hafta sonu 03.00/04.00’e kadar açık.

Gönül Sok. Beyoğlu


Külhanbeyi
Ortam hafif gizemli

? Tünel’deki House Cafe’nin kapısından girin, usul usul alt kata inen merdivenlere yönelin… İndiniz mi? Aşağısı biraz karanlık. Ortam hafif gizemli. Gizli bir bölmeye geçermişcesine o siyah paravanı yavaşça itin şimdi… Ve işte son günlerin en çok konuşulan kokteyl barlarından Kevin Patnode’un Külhanbeyi’ne adım attınız. Tebrikler! Birazdan Kevin’in gülümseyen merhabasını alacak, nereye otursam derdine düşeceksiniz. Ama menüyü elinize aldığınızda yaşayacağınız “hangi kokteyli içsem” çelişkisinden daha zor değil, merak etmeyin. Neyse ki bu aşamada da Kevin devreye girecek. Şanslısınız. Nasıl bir şey istediğinizi biraz anlatın, gerisini ona ve shaker’ına bırakın. Kevin Patnode iki yıldır Türkiye’de. Yakın zamana kadar Nişantaşı’ndaki Nopa’nın barından sorumluydu. Sonrasında kendi kanatlarıyla uçmak istediği için geldi, çok sevdiği Pera’ya kondu. Hazırladığı menüde her bir kokteyle ‘iç güveysinden hallice’, ‘sakla samanı gelir zamanı’, ‘sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer’ gibi esprili isimler vermiş. Altında içerikleri yazsa da, sorularınızı cevaplamak, ne istediğinizi anlamak için hazır! Külhanbeyi’nin barında ya da rahat koltuklarında oturabilirsiniz. Çevrenize şöyle bir bakınca şimdiden pek çok müdavimi olduğunu göreceksiniz. Kapıdan giren, Kevin’la laflamadan geçmiyor. Bu arada  hafta içi 22.00’den sonra yoğunlaştığını söyleyelim. Her gün 18.00 gibi açılıyor. Çat kapı uğrayın, gitsin! Kokteyl fiyatları 32-35 lira arasında.
Taksim Tünel

Alexandra
Kokteylleri çoktandır şehirlinin dilinde

? Şehrin nefes almak bilmeden trend peşinde koşanları için bir diğer durağa akalım bu kez. Arnavutköy Mahallesi’nin bugünlerde en hip noktası. Karşınızda Alexandra! La Capria Bosphorus Otel’in girişinde. Kokteylleri de, kapısının önüne yığılan kalabalığı da çoktandır şehirlinin dilinde! Sıra dışı kokteylleri Yiğitcan&Onurcan Gençer kardeşlerin markası ‘Twins Cocktail Lab’  ve Osman Fethi Baycan imzası taşıyor. Barın arkasındaki ekip, size özel formülleriyle döktürüyor. Sonuç; elinde bardaklarıyla mutlu, gülen suratlar. Tüm kokteyller 35 lira. Bu arada atlamak olmaz; Alexandra otelin barı olduğu için sabah 09.00’dan itibaren açık. Yani sahilde salındıktan sonra uğrayıp bir kruvasan yemek, çayını/kahvesini içmek isterseniz, “hay hay, buyurun” diyorlar. Ancak siz yine de gecesini yaşamadan, müziğiyle sallanmadan Alexandra’ya gittim demeyin. Cuma, cumartesi günleri DJ Yakuza/Diplobrat saat 21.30’dan 03.00’e kadar set başında. Sabah 03.00’te mekan kapanırken hala orada olan müşterilere şöyle de bir güzellik yapmaya hazırlanıyorlar: Ücretsiz çorba servisi.

Arnavutköy Cad. No: 50  Tel: 0212 287 58 4*** Devamı İstanbul Life dergisinde...Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER KONULAR


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement