Ana Sayfa | Yazarlar  | Konsolos, lezzete vize veriyor
Konsolos, lezzete vize veriyor | Mehmet Yaşin
Konsolos, İstanbul lezzet dünyasının yeni konuğu. Eski ABD Konsolosluk binasının vize verilen bölümünde yer aldığı için bu adı almış. Bina benim için de anılarla dolu.


Konsolos’un kapısını açarken, gözümün önünde 35-40 yıl öncesinin anıları uçuştu. İlk vizeyi alırken ne kadar heyecanlandığımı dün gibi anımsadım. Yıllar önce aynı kapıdan girerken, “ya vermezlerse” korkusu yüreğimin atışlarını hızlandırıyordu. Restorana girince tüm anılar uçup gitti. Çünkü yıllar öncesinin soğuk koridorlarının yerini şık bir ‘Fine Dining’ restoran aldı. Mimar Mahmut Anlar’ın iyi bir iş çıkardığı daha ilk adımda anlaşılıyor. Duvarlardaki resimler oldukça etkileyici. Özellikle birer asil kadın görüntüsüne bürünmüş hayvan portreleri hemen göze çarpıyor. Yüksek tavanlardan sarkan şık ve modern avizeler de dikkatleri çekiyor. Konsolos, salon ve bahçe olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Bahçede altı iskemlelik küçük ama zengin bir bar var. İçkimi yudumlarken her zamanki gibi barmenle sohbet ettim. Edindiğim izlenime göre özellikle kokteyllerde oldukça usta. Gördüğüm kadarı ile bahçe özellikle yaz aylarında dolup taşacak. Esintinin verdiği serinlik, en önemlisi de sigara içebilme olanağı bu bölümün en büyük avantajları. İzzet Çapa, bahçede yer ayırtma konusunda epey zorlanacağa benziyor. Salonda masalar, beyaz damarlı, siyah mermerden yapılmış. Üstlerinde örtü yok. Restoranın adının işlendiği kemik beyazı peçeteler ise kolalı. İnsan kullanmaya kıyamıyor. Masada, yemek ve içecek menülerinin yanında bir de su menüsü var. Türkiye’de bunu ilk kez gördüğümü itiraf etmeliyim. Menüde beşi yabancı ikisi yerli olmak üzere yedi çeşit su var. Bence, bu menüdeki yerli su sayısının daha fazla olması gerekiyor. Bu arada, su fiyatlarını biraz pahalı bulduğumu belirtmek isterim.
Mutfağın başında şef Mehmet Güler var. Hazırladığı menüde Uzak Doğu lezzetleri ağırlıkta. Bazı yemeklerde Türk mutfağından esintilere de rastlanıyor. O akşam mümkün olduğunca çok yemeğin tadına baktım. Vietnam mutfağının gözde atıştırmalığı ‘Bun’lar oldukça lezzetli. Ördek, kuzu, tavuk ve kokoreçli Bun’ları yemeye doyamadım. Mini bir ızgaranın üstünde gelen tavuk sataylar, wasabi sos ve kısır eşliğinde lezzetli ve sunumu çok güzel bir başlangıç olmuş. 61 derece ısıda pişmiş somonlar gerçekten lokum gibiydi ama bende daha çok diyet yemeği çağrışımı yaptı. Bu yemeğin, kilosuna dikkat eden kadın müşterilerin gözdesi olacağına inanıyorum. Erişte ile servis edilen kuzu incik, benden tam puanı aldı. Çatalın ufak bir dokunuşu ile etler kemikten ayrılıyordu. Deniz tarağı ile tatlandırılmış risottoda ise karasız kaldım. Hem tarağı hem de risottoyu ayrı ayrı çok severim. Yan yana geldiklerinde ortaya çıkan lezzetin damağımı çok tahrik ettiğini söyleyemeyeceğim. Buna karşılık ‘Kusursuz Köfte’nin gerçekten de kusursuz ve çok lezzetli olduğunu belirtmeliyim. Yoğurtlu sos, ince kıyılmış taze nane ve bulgur pilavı, yufkaya sarılı köfteye artı lezzetler katmışlar. Konsolos’un tatlı menüsü de baştan çıkarıcı. Özellikle ‘Nitro Profiterol’, damağı hem serinletti, hem geceyi özetledi. Rakı Crème Brülee’nin de damağımdan tam puan aldığını söyleyebilirim. Bu arada şarap mönüsü de oldukça zengin. Hem yabancı hem de yerli şarapların seçimi doğru yapılmış. Çoğu, mönüdeki yemeklerle uyum sağlıyor. Ama fiyatların biraz fazla olduğunu belirtmem gerek. Hele bir Türk şarabının karşısında 900 liralık fiyat görünce gözlerime inanamadım. Yemek sırasında çalan müzik, bana hem biraz hızlı hem de volümlü geldi. Konuşurken sesinizi yükseltmek zorunda kalıyorsunuz. Ama çevremdeki masalardaki genç müşterilerin, yemek yerken oturdukları yerde dans figürleri yaptıklarını görünce eleştirmekten vazgeçtim. İlerleyen saatlerle birlikte restoranda İzzet Çapa imzası daha da belirginleşip, neşeli bar havası restorana hakim oldu. O saatte Konsolos’un sloganı, “yemek bitti, şimdi eğlenme vakti”ne dönüştü.

Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No: 56 Beyoğlu
Tel: 0212 219 65 30


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement