Ana Sayfa | Yazarlar  | Lezzet istasyonları
Lezzet istasyonları | Mehmet Yaşin
İstanbul’daki beş yıldızlı oteller, bünyelerinde Türk yemekleri sunan restoranlara nedense pek yer vermezler. Tabii ki istisnalar da var. Elmadağ’daki Grand Hyatt Otel’de açılan ‘34 Restaurant’ gibi. 

slında bu konuda Divan Oteli başı çeker. Bir zamanlar konuklarına Türk yemeğini tattırmak isteyenlerin aklına gelen ilk adres Divan Oteli’nin restoranı olurdu. Bu gelenek hala devam ediyor. Bir başka önemli restoran da, Çırağan Palas Kempinski Oteli içindeki Tuğra. Özenle hazırlanmış mönüsü, lezzetli yemekleriyle Tuğra Restoran, yabancı ve yerli konuklarına Türk mutfağını tanıtmaya çalışıyor. Son dönemde bu konuda çaba harcayan bir başka restoran da, Elmadağ’daki Grand Hyatt Oteli’nde açılan ‘34’ oldu. Otelin birinci katında yer alan, mermer, cam, taş ve egzotik ağaçlarla dekore edilmiş olan bu restorana girdiğinizde karşınıza çıkan peynir ve şarküteri bölümü, ağzınızın sulanmasına neden olan ilk görüntü. Camlı dolabın içinde özenle sergilenen peynirlerin hepsi Türkiye’den. Büyük tekerlekler halinde raflarda duran Kars gravyeri, dikkati ilk çeken peynir oluyor. Anadolu’nun en seçkin peynirlerini burada bulmak mümkün. Bu istasyonda sergilenen 33 çeşit peynirin yanı sıra kurutulmuş etler, çemenli çemensiz en lezzetli pastırmalar, dana jambon ve sucuklar yine iştah kabartan görüntüler sunuyor. Hemen sağ taraftaki rakı barı davetkar bir görüntü sergiliyor. Burada da Türkiye’de üretilen tüm rakı çeşitlerini bulmak mümkün. İster barda ister masada, rakınızı lezzetli mezelerle yudumlayabiliyorsunuz. Yabancıların en çok rağbet ettiği istasyonlardan birisi de burası.

Hamur işleri iştah açıyor

Restoranın ortalarına doğru karşınıza bir fırın çıkıyor. Bir hamursever olarak en çok oyalandığım istasyon burası oluyor. Fırından çıkan pidelerin görüntüsü karşısında insan kendini kaybediyor. Hamur işleri sadece pideyle sınırlı değil. Çeşitli içlerle hazırlanan gözlemeler de dikkat çekici. Fırının karşısında ise tencere yemeklerinin ve ızgaların bulunduğu istasyon yer alıyor. Türk mutfağının en lezzetli yemeklerini ve kebaplarını burada bulmak mümkün. Otelin yabancı konukları tencerelerin önünde kuyruklar oluşturarak, Türk yemeklerine olan meraklarını sergiliyorlar. İnsanı en çok tahrik eden bölümlerden biri de, tatlı ve pastaların yer aldığı istasyon. Türk tatlılarının en baştan çıkaranlarının yer aldığı bölümden ayrılmakta insan zorlanıyor. Restoranın son bölümünde ise özel yemek odaları yer alıyor. Bu odalar daha çok iş yemekleri için kullanılıyor.

İster açık büfe ister mönü

'3 4’te yemeklerinizi ister açık büfeden alabilir, isterseniz mönüden ısmarlayabilirsiniz. 198 kişilik restoranın zengin bir Türk şarapları kavı da var. Burada birçok şarabı bardak olarak da ısmarlayabilirsiniz. ‘34’ü ben New York’taki Eataly’e ve Berlin’deki KDV mağazasının altıncı katındaki yeme-içme cennetine benzettim. Tabii ki ‘34’ onların çok çok küçük bir modeli. Benzerlikleri, mekanın istasyonlara ayrılmasından kaynaklanıyor. Restoranı, şef Fabio Brambilla yönetiyor. Şef, restoranın ana fikrinin, Akdeniz ve Türk mutfağı temel alınarak hazırlanan ‘Güneşin Mutfağı’ olduğunu belirtiyor. Bu kadar övgüden sonra yapacağım tek eleştiri ise yemek sırasında restoranı sarmalayan müziğin çok yüksek volümlü ve türünün akşam yemeği ile uyuşmadığı konusunda olacak. 


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement