Ana Sayfa | Yazarlar  | Moda dünyasının ‘Delidolu Dehası’
Moda dünyasının ‘Delidolu Dehası’ | Alex Akimoğlu
Paris’in en büyük müzelerinden biri olan Grand Palais, ünlü Fransız moda tasarımcısı Gaultier’ye kapılarını açarak, moda dünyasının en kapsamlı retrospektif sergilerinden birine ev sahipliği yapıyor.

1970’li yılların sonunda kendi ismini taşıyan markası ile moda arenasına giren Jean Paul Gaultier, geride bıraktığı kırk yılda birçok yeniliğe imza atarak moda dünyasına yön verdi. Avangardist tarzı, hümanist dünya görüşü ve değişik kültürlere olan ilgisi ile geleneksel moda kodlarını yerinden oynatan Fransız tasarımcı, sosyolojik ve estetik değerleri, kendine has ‘şakacı’ üslubu ile podyumlara yansıtması ile tanınıyor. Gaultier’yi, kendinden önce büyük akımlara imza atmış olan Paul Poiret, Chanel, Christian Dior, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent gibi moda devlerinden ayıran özellik ise kültür çeşitliliğine olan çocuksu olarak nitelendirebileceğimiz merakından kaynaklanıyor. Ünlü tasarımcı, siyah-beyaz ayrımı, kadın-erkek eşitliği ve homoseksüellik gibi toplum yaralarını hümanist bir yaklaşımla giysilerine ve defilelerine yansıtması ile tanınıyor. Bir defilesinde sokak sokak dolaşarak ilginç bulduğu genç, yaşlı, zayıf, insanları podyuma çıkararak top model efsanesini sonlandıran, bir diğer defilesinde damat olarak sahneye çıkardığı erkek mankenin smokinini siyah bir duvakla tamamlayan Gaultier’nin vermek istediği mesajlar dünya basını ve sokak tarafından hep sempati ile algılanmıştır. Tasarımcının yaratıcı kişiliği kadar kıvrak ve nüktedan zekası ile harmanladığı moda olgusu, adını moda tarihinin en büyük tasarımcıları arasına yazdırmıştır. Moda dünyasının ‘delidolu dehası’ unvanlı tasarımcısı, Madonna, Kylie Minogue gibi birçok ünlüyü giydirmiş, Pedro Almadovar, Luc Besson, Maurice Bejart gibi dev isimlerle çalışarak sanatın birçok dalında rol almıştır.

‘Haute Couture’ ve Gaultier
Körfez krizi sonrasında lüks dünyasında yaşanan deprem, büyük markaların LWMH, PPR gibi gruplar tarafından paylaşılması ile son bulmuştu. Paris’in en prestijli moda etkinliği olan ‘Haute Couture’ ise büyük bir değişime uğramış ve ‘Moda İmparatoru’ lakaplı Yves Saint Laurent çekilme kararı almıştı. Gaultier, bu boşluğu kendisinin dolduracağına emin olarak 1997 yılında hazır giyim koleksiyonlarına paralel olarak bu etkinliğe de katılmış oldu. Karl Lagerfeld’in maestro’luğundaki Chanel, o dönemde moda dünyasında bomba etkisi yaratan John Galliano imzalı Dior gibi iki devin karşısına çıkarak bu prestijli etkinliğe renk getirmiş oldu. Gaultier, beklenenin aksine klasik kodlar taşıyan bir koleksiyonla dünyada çok az kalmış olan ‘Haute Couture’ müşterisini atölyesine getirmeyi başardı. Tasarımcı, halen bu etkinliğin en önemli moda evlerinden biri olarak yaşamını sürdürüyor.

Müzede Gaultier
Jean Paul Gaultier’nin 1978 yılında başlayan moda serüvenini içeren retrospektif çalışma 2011 yılında hazırlandı. Dallas, San Francisco, Madrid, Stockholm, New York, Londra gibi şehirlerde sergilenen konseptin son noktası Paris olarak öngörülmüştü. Gaultier, Paris’in en önemli müzelerinden biri olan Grand Palais ’deki sergisi için özel bir çalışma yaparak, yeni bir konsept hazırladı. 1 Nisan’da açılan sergi 3 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Yolu Paris’e düşecek olan okuyucularıma şiddetle tavsiye ederim.

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement