Ana Sayfa | Yazarlar  | Moda dünyasının yeni yıldızı kim?
Moda dünyasının yeni yıldızı kim? | Alex Akimoğlu
2016 İlkbahar/Yaz sezonu reklam kampanyasında Louis Vuitton’un bir video oyunu karakterini kullanması star mankenlerin sonunu mu getirecek?

2013 yılında dünyanın en prestijli markalarından biri olan Louis Vuitton’un sanatsal yönetmenlik koltuğuna oturan Nicolas Ghesquiére, fütürist ve vizyoner tarzı ile moda dünyasını etkilemeyi sürdürüyor. 1977 yılında göreve getirildiği Balenciaga markasına da geçmiş yıllarda yeniden hayat vererek dikkatleri çeken Ghesquiére, kısa sürede moda arenasının birkaç star tasarımcısından biri haline geldi ve trendlere yön vermeye başladı.
Fransız tasarımcının maestro’luğundaki Louis Vuitton markasının 2016 İlkbahar/Yaz sezonu reklam kampanyası ise şu günlerde moda dünyasının en çok konuşulan konusu haline geldi. Ghensquiere’in ilk kez aralık ayında instagram hesabından paylaştığı ilginç görseller, moda dergilerinin sayfalarını süslemeye başladı bile. Japon video oyunu devi Square Enix’in sanal video yayınlarından biri olan Final Fantasy serisinin baş karakteri mavi gözlü, pembe saçlı güzel Lighting, ünlü markanın 2016 İlkbahar/Yaz sezonu ürünleri ile kamera karşısına geçti.
Video tasarımcısı Tetsuya Nomura ile birlikte çalışarak Lighting’i tepeden tırnağa Louis Vuitton kadınına dönüştüren Ghesquiére, kız kardeşi Sarah’ı bulmak için savaş veren baş karakterin pozitif değerlere sahip, atılgan ve vakur duruşunun, marka imajı ile paralellik taşıdığını düşündüğü için bu fikre yöneldiğini dile getirdi.
Prestijli markalar reklam kampanyaları için büyük bütçeler ayırmak zorundalar. Yılda iki kez tekrarlanan ana defileler dışında yan koleksiyonlar, çanta, gözlük gibi aksesuarlar, hemen hemen tüm ünlü markalarda var olan parfüm ve kozmetik ürünleri için de ayrı reklam çalışmaları gerçekleştiriliyor. Astronomik ücretler talep eden ünlü fotoğrafçılar, mankenler, sinema ve spor dünyasının starları da bu rekabette boy gösteriyorlar ve bir markanın yüzü olan starlar, rakip bir marka ile anlaşmayacağına dair kontratlar imzalıyor ve bu sürede yüzü olduğu markanın reklamını da üstleniyorlar. Louis Vuitton, yeni hazır giyim koleksiyonları için son günlerde yıldızı parlayan İsveçli aktris Alicia Wikander ile anlaşmış ve ilk spotlar basına verilmişti. Ancak aksesuar görselleri için teknolojiye vurgu yapılarak sanal marka yüzü yaratılması çok ses getirdi.Nicolas Ghensquiere’in bu atılıma imza atmış olması, moda dünyasının da artık teknolojiyi en üst seviyede kullanmayı hedeflediğini gösteriyor. Bazı moda yazarlarının “Lighting, Alicia Vikander’den daha ucuza mal olmuştur’’ sözleri espri olarak yorumlanmış olsa da doğruluk payı olduğunu düşünüyorum. Teknolojinin bu denli hız yaptığı devirde, varlığını devamlı değişim ve yenilik olarak belirlemiş olan moda dünyasının teknolojik yaratıcılığa estetik algıyı da katarak daha ileriye götüreceği kanısını taşıyorum.

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement