Ana Sayfa | Yazarlar  | Mor salkımlar arkasındaki gizli köşkler
Mor salkımlar arkasındaki gizli köşkler | Alex Akimoğlu
Büyükada’da iskeleden faytona binip büyük tura çıktığınızda, pek çok tarihi köşk çıkar karşınıza. Onlara bakarak Ada’nın bir zamanlar nasıl bir estetiğe sahip olduğunu hayal edebilirsiniz.

Murat Belge, “Büyükada’nın adaların en güzeli olduğu inancı ile burada ev sahibi olanlar binalarına özenmişler, üslupsuz ama sevimli evler yaptırarak adanın atmosferini belirlemişlerdir’’ der elimden düşürmediğim ‘İstanbul Gezi Rehberi’ kitabında. İskeleden faytona binip büyük tura çıktığınızda Belge’nin ne demek istediğini çok iyi anlayabilirsiniz. Ancak bu sevimli evlerin yanı sıra karşınıza çıkan tarihi köşkleri görünce, Ada’nın bir zamanlar nasıl bir estetik olguya sahip olduğunu hayal edebilirsiniz.
Nizam’daki Azaryan Köşkü, Mimar Politisis’in Con Paşa Köşkü bunlardan bazıları. Ayrıca Maden tarafındaki Kalvıkeresis ve Meziki köşkleri ile İstanbul’da Levant Herald gazetesini çıkaran Mizzi’nin Nizam tarafındaki ünlü kuleli köşkünü unutmamak gerekiyor. Tabii ki yukarıda bahsetmiş olduğum ünlü köşklerin dışında, ahşap mimari tarzının kodlarını taşıyan, onarılmayı bekleyen yıkık dökük binaları da gözden kaçırmanız mümkün değil. Bunların başında ise Hristos tepesindeki Rum Yetimhanesi geliyor. Otel olarak mimar Vallaury’ye yaptırılmış ancak izin belgesi alınamayınca Zarifi gibi Rum zenginlerinin bağışları ile toplanan para ile satın alınarak yetimhaneye çevrilmiş. Bu değerdeki bir binanın bugün virane halini görmek bilhassa İstanbul’a gelen yabancı misafirlerimi bir hayli şaşırtıyor.
Mimar dostum Süha Sezgin, bu tarihi köşklerden birini restore ederek adaya tekrar kazandırmış oldu. 1890’lı yıllarda Cezayir-i Bahr Sefid donanma komutanı olan Şahin Paşa’ya ait köşkün onarılmış halini görmek mutluluk verici. Çankaya Palas restorasyonu başta olmak üzere Ada’daki birçok tarihi binayı onarması ile ünlü olan Sezgin, tüm ahşap oyma işçiliğinin aslına sadık kalınarak bir yıl boyunca kendi atölyesinde yapıldığını ifade ediyor.

Mayıs ayında ada SEFASI
Ortaokul yıllarımda, Caddebostan Plajı kirlenmeye başlayınca Büyükada’ya yazlığa gitmek dönemi başlamıştı. Mayıs ayında adaya geçilir, dört, beş ay sürecek olan yaz dönemi başlardı. Babam, sabah işe gider, akşam dönerdi. Yani Ada’nın keyfini biz çıkarırdık aslında. Delikanlılık dönemimde ise Ada artık bana sıkıcı gelmeye başlamıştı. Ancak Paris’e gidip yerleştikten sonra, İstanbul gibi bir büyük bir şehirden 45 dakika uzaklıktaki bu cennet köşesinde yazlığa gitmenin değerini kavramıştım. İlkbaharda mimoza şöleni yaşayan adaların bir diğer sevdiğim dönemi ise nisan sonu ve mayıs aylarındaki mor salkım dönemidir. Mor salkımlar en zarif halleri ile bahçelerden yollara taşarken begonviller açmak için gün saymaya başlar. Ancak son yıllarda yabancı turistlerin adaya akın etmeye başlaması ile bilhassa hafta sonları oluşan kalabalıktan Adalılar pek hoşnut değil. İskele meydanında gelişen turistik sahil kasabası görüntüsü pek hoş olmasa da tüm adaya yayılmadığı sürece rahatsız edici olmayabilir.
Büyükada’ya gelip,  Aya Yorgi tepesine çıkmadan geri dönmek doğru olmaz kanımca. Burada kır lokantası var. Servisi mükemmel olmasa da şiş kebabını ve böreklerini yemenizi
tavsiye ederim.

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement