Ana Sayfa | Yazarlar  | Paris, New York, Milano moda üçlemesi
Paris, New York, Milano moda üçlemesi | Alex Akimoğlu
Moda dünyası 2015-2016 sonbahar-kış sezonu koleksiyonlarının sergilendiği moda haftası zincirinden yorgun düştü. New York’ta start alan, Milano’da devam eden ve Paris’te son bulan defileler trendleri gözler önüne serdi.


New York mimarisi podyumlara yansıdı
Dünyanın en önemli moda merkezleri arasına girmek için başlattığı savaşa tüm gücü ile devam eden New York, 2015/2016 sonbahar/kış defileler haftası zincirinin ilk halkası olarak trendlere de start vermiş oldu. New York’lu tasarımcıların, önümüzdeki kış sezonu için sözleşmişçesine şehrin modern mimarisinden esinlenmiş oldukları gözlendi. Son yıllarda ABD’nin gözde tasarımcıları arasına giren Proenze Schooler koleksiyonu ünlü mimar Robert Morris’in mimari kodlarından esinlenirken, Calvin Klein’ın ise Carlo Molino’ya ithaf ettiği koleksiyon ilgi ile izlendi. Amerikalıların tüm baskılara rağmen vazgeçemedikleri kürk mantolar, bu kez Klein’ın kaleminden astragan kürkten tasarlanmış tuğla duvar esprisi ile podyumlara yansıdı. Lüks materyalleri günlük yaşama uyarlama metodu ile tanınan Michael Kors ise uzun yıllardır kullanılmayan tilki kürkü sabahlık ve etolleri ile kürk sevdalısı Amerikalı kadınlara göz kırpmış oldu.

Milano’dan optimizm rüzgarları
Milanolu tasarımcıların da ‘ekonomik kriz’ kaygılarından arınmış oldukları gözlendi. Moda konusundaki geleneksel kültür ve bilgileri ile ünlü İtalyanlar, 2015/2016 kış sezonu için sundukları zengin, modern ve dünya trendlerine yön veren koleksiyonları ile göz doldurdular. Prada, Fendi, Dolce&Gabbana, Max Mara, Gucci gibi ünlü markaların boy gösterdiği defileler haftasının mesajı ise optimizm oldu.

16. yüzyıl ikonlarından esinlenen
Milanolu tasarımcıların da New York’lu kardeşleri gibi kürk ve kürk aksesuarlı tasarımlara ağırlık vermiş oldukları gözden kaçmazken, Gucci’nin astragan ayakkabı ve botları sezonun ilgi çeken aksesuarları oldu. Tarzı ile Türk kadınlarının da beğenisini toplayan Cavalli’nin 2016 kış sezonu için Carnaby Street’ten esinlenmiş olduğu algılanırken, boydan boya deri ve fermuar kullandığı ilginç giysileri ile basına göz kırptı.

Paris ustalığını bir kez daha ispatladı
Dört büyük moda merkezinin son ve en önemli halkası olan Paris, yine en önemli markaların koleksiyonlarının sunumu için tercih ettiği şehir oldu. Defile organizasyonu kadar şehrin değişik bölgelerindeki saray ve ihtişamlı binalarını etkinlik için açması ile ünlü şehir yine rengarenk defilelere sahne oldu. Louis Vuitton 2015-2016 kış sezonu defilesini sunmak için, birkaç ay önce açılan ve kendi ismini taşıyan cam, metal ve ahşap kullanılarak tasarlanan müzesini tercih etti. Markanın tasarımcısı Nicolas Ghesquiére, ünlü mimar Richard Buckminster Fuller’den esinlenerek imzaladığı koleksiyon ile büyük ilgi gördü. Paris’te sunulan ve ilgimi çeken bir diğer defile ise Miu Miu oldu. Coco Chanel’den sonra yenilikçi ruhu ile kadınları en çok etkileyen tasarımcılar listesinde başı çeken Mucchia Prada,  Milano’da sunduğu defilesinin aksine bu ikinci markası için tercihini Paris’ten yana kullanmıştı. ‘Poupé’ yani bebek, küçük kız temasının kullanıldığı koleksiyonun sunumu için 1950’li yılların Amerika’sını hatırlatan desenli duvar kağıdı ve renkli maket kullanarak yine büyük ilgi gördü.

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement