Ana Sayfa | Yazarlar  | Paris’te moda rüzgarları kış günlerini ısıttı
Paris’te moda rüzgarları kış günlerini ısıttı | Alex Akimoğlu
Paris, mart ayında hala soğuk. Ancak insanın yüzünde buz torbası etkisi yaratan rüzgarlı ve soğuk havasını moda etkinlikleri ile ısıtıyor.

Paris’te ocak ayında şehrin güneyindeki dev fuar alanı ‘Porte de Versailles’da iç giyim, deri ve aksesuarlar sergilenirken, kuzeyindeki ‘Villepente’de ise ‘Maison&Objet’ fuarı gerçekleşti Ev eşyaları ve aksesuarlarının sergilendiği fuar alanı, son yıllarda büyük ilgi gördü. 2015-2016 kış sezonu, defileler zincirinin ilk halkası olan erkek koleksiyonları, New York, Londra, Milano’ dan sonra Paris’te noktalandı. İkinci halka olan kadın koleksiyonları aynı sıralama ile gerçekleşecek. Dünyanın dört bir yanından gelen moda yazarları, fotoğrafçılar ve moda sektörünün profesyonelleri Paris’in değişik mekan ve fuar alanları arasında mekik dokudular. Haute couture denince akla onun adı gelir; Paris... Yılın ilk ayının son haftasındaki en prestijli moda etkinliği ise, 2015 yaz sezonu koleksiyonlarının sunulduğu haute couture günleri oldu. Türkçe karşılığı ‘yüksek terzilik’ olan ve Fransa’nın moda merkezi olarak anılmasının en büyük nedenlerinden biri olan bu olgu 1910 yılından beri süregeliyor. Paris’e ilk geldiğim ve moda tasarımcısı olarak çalışmaya başladığım yıllarda altın devrini yaşayan haute couture, 1990 yılında patlak veren Körfez Krizi’nin sonuçlarından etkilenerek radikal bir değişim geçirdi. LWMH, PPR gibi tröstler tarafından paylaşılan ünlü markalar, lüks sektörünün yeni açılan sayfasında yerlerini aldılar. Krizde olan markaların bir kısmı ise moda tarihine gömülüp gitti. LWMH grubu, haute couture geleneğinin Fransa’nın vazgeçilmezi olduğuna karar vererek yola devam etti. Ancak  bir zamanlar aralarında Yves Saint Laurent, Nina Ricci, Balmain gibi elliye yakın ismin yarış halinde olduğu arena gittikçe küçüldü. Bu prestijli gelenek günümüzde Christian Dior, Chanel, Jean Paul Gaultier ve Giorgio Armani tarafından temsil ediliyor. Birkaç sezon önce, sendika tarafından alınan bir kararla genç ve daha küçük ölçekli tasarımcılara da bu etkinliğe katılma şansı tanındı. Ayrıca, sendikanın resmi takviminde olmaksızın yabancı modacıların Paris’te defile gerçekleştirmelerine izin verildi. Lübnanlı ve Arap modacılar bu fırsatı değerlendirerek Paris’te defile sunuyor.
    Dİce Kayek’İn ‘güzel
bebeklerİ’ podyumda
Yıllar önce Paris’e yerleşerek Dice Kayek markasını yaratan dostlarım Ayşe ve Ece kardeşler, bu etkinlikteki ikinci koleksiyonlarını sundular. Paris’in önemli müzelerinden biri olan Palais de Tokyo’da gerçekleşen defilede ,‘Dollhouse’ temasının işlendiği 23 model sunuldu. Haute couture olgusunun en önemli kriterlerinden olan kup ve dikişteki mükemmelliğe önem vermeye çalışıldığı gözlenen Dice Kayek defilesinde, ‘güzel bebekler’ mini elbiseleri ile bacak gösterisi yaptılar. Kalın kumaşlara uygulanan Japon kağıt katlama tekniği origami elbiseler ve omuzları kapatan mini kaplar koleksiyonun ana öğesini oluşturuyordu. Moda tarihinin en prestijli markalarından Dior’un Raf Simons imzalı 2015 Yaz Sezonu Koleksiyonu ise haftaya damgasını vurdu. John Galliano gibi bir dehadan devraldığı sorumluluğun bilincinde olan Belçika asıllı tasarımcı, beyaz ağırlıklı bir koleksiyonla Dior tarihinde yeni bir sayfa açmak istediğini dile getirdi. 1970’li yılların başında David Bowie’nin canlandırdığı ‘Ziggy Stardust’ kişiliğinden izleri podyuma taşıyan Simons’un Dior defilesinin fütürist 1960’lar çizgisi de ilgi ile izlendi.Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement