Ana Sayfa | Yazarlar  | Sana bir tepeden baktım İstanbul
Sana bir tepeden baktım İstanbul | Mehmet Yaşin
Geçen ay bol bol güneşin batışını izledim. Çoktandır İstanbul’u yükseklerden seyretmemiştim. İstanbul, en güzel görüntülerini güneş batarken sergiler. Kentin üstüne turkuazlı bir turuncu aydınlık oturur. Keskin çizgiler yumuşar, çirkin görüntüler silinmeye başlar, pencereler teker teker aydınlanır. İşte bu anı seyretmeye doyum olmaz.


Ağustos ayının çoğu akşamını, otellerin çatılarındaki mekanlarda geçirdiğimi itiraf edebilirim. En çok uğradığım adres, Tepebaşı’nda Marmara Oteli’nin tepesindeki Mikla oldu. Burası İstanbul’un en güzel göründüğü noktalardan biridir. Bir tarafta Altın Boynuz, karşıda eski İstanbul, diğer tarafta Topkapı Sarayı ve Kadıköy... Tüm görkemli camileri tek bir karenin içine sığdırmak mümkündür. Güneş batarken tüm bu görüntüler siyah silüetlere dönüşür. İstanbul alacakaranlıkta bir masal diyarına dönüşür. İşte ağustos ayında da bu görüntülerin tadını çıkarmak için içkimi Mikla’da yudumladım. Beni manzarası ile büyüleyen bir başka mekan da, Balmumcu’daki The Plaza Hotel’in en tepesinde yer alan Sky Bar’dır. Buradan da İstanbul’un en güzel yüzünü görmek mümkündür. Özellikle güneş batarken, bir kadeh şarap eşliğinde kentin yavaş yavaş kararmasını seyretmek beni hep büyülemiştir. Hilton Bomonti’nin çatısındaki Cloud 34, kentin yeni seyir noktalarından biridir. Burada içkimi yudumlarken kendimi bir kuş gibi hissederim. İstanbul’un dört bir yanı ayaklarımın altında uzanır gider. Karanlık çökerken, kentin caddeleri kırmızı suların aktığı nehirlere dönüşür. Işıkların görünmeye başladığı her pencerede bir öykünün olduğunu bilirim. Onlara bakarak hikayeler uydurmaya çalışırım.
Geçen ayın favori mekanlarımdan birisi de, Beyoğlu’nda Richmond Oteli’nin terasında yer alan PeyDerPey oldu. Bu restoranda hem lezzet hem de manzara doruk noktadır. Neredeyse tüm masalar bu muhteşem manzarayı görür. Görüntüye İstanbul’un geniş bir panoraması girer. Üsküdar, Kız Kulesi, Harem, Haydarpaşa, Kadıköy, Adalar, Topkapı Sarayı... Boğaz’a, limana girip çıkan gemiler, balık peşinde koşturan balıkçı kayıkları. Alacakaranlık basınca, İstanbul hareketli bir tablo gibi karşımda asılı durur. Le Meridien Hotel’in tepesindeki Boaz da, İstanbul’un tüm güzelliğinin seyredilebildiği barların arasında yer alır. Karanlık basınca köprüler, kızıl kanların akıp gittiği damarlara dönüşür. Ben Boaz Bar’da güneşi batırmayı, İstanbul’un karanlıkla kucaklaşmasını seyretmeyi çok severim.
Tüm bu mekanlardan İstanbul’un akşamını seyretmek çok güzeldir ama bunun bir bedeli vardır. Hesap biraz ‘tuzlu’ gelebilir. Ama bu güzellikleri seyretmenin ucuz yolu da vardır. Bence dünyada güneşin en güzel battığı yer, Küçükyalı sahilidir. Adalar, gemiler, kayıklar, uzaklardaki binalar kırmızı bir aydınlıkla örtülmeye başladığında görüntü doyumsuz olur. O anı seyretmek için sahilde bir banka otururum. Güneş kayboluncaya kadar, İstanbul’dan başka bir şey düşünmem. Bu muhteşem şölen bitince kimse bana bir hesap pusulası uzatmaz. Harem sahilinde bir banka oturursanız, gün batarken İstanbul’un ünlü silüeti karşınızda beliriverir. Sihirli bir görüntüdür, üstelik de bedavadır. Sözün özüne gelirsek: İstanbul’da gün batımını seyretmek insanda tarif edilemez duygular uyandırır. Parası olan da olmayan da bu anın tadını çıkarabilir. 

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement