Ana Sayfa | Yazarlar  | Şehirden çok uzakta
Şehirden çok uzakta | Saffet Emre Tonguç
Yeni yılı bambaşka bir metropolde kutlama niyetiniz varsa bir tatil planı çıkardık bile! Hatta mesafeleri iyice açtık, abarttık, dünyanın sonuna kadar gittik.

New York
• N.Y.’da yaklaşık 20 bin restoran var. Dünyanın her mutfağından örnekler bulabileceğiniz şehirde restoranların bazıları ömürlerini çok çabuk tamamlıyor. N.Y.’daki favori bazı mekanlarım şunlar: Balthazar, Chez Josephine, Smith & Wollensky, Mercer Kitchen, Soba Nippon, Blue Water Grill, Tao, Butter ve Asia de Cube.
• Gurmeler için adeta bir cennet olan New York’a ‘Asla uyumayan şehir!’ demiş Frank Sinatra. İnsanlara yılbaşı için binlerce dolarlık etkinlikler yanında neredeyse sıfır maliyetli sokak eğlenceleri de var. Güne şehri adımlayarak başlayın. Rockefeller Meydanı en uygun yer.
• Lüks düşkünleri ve alışverişi bir ritüel gibi yaşayanlar, sizin yönünüz dünyaca ünlü markaları bir arada görme şansı veren 5. Cadde olmalı. Chelsea, Tribeca ve Soho farklı mimari tarzları, sanat galerileri, film sektörünün ünlüleri ve dünyaca meşhur kafeleri ile turistlerin ilgi odağı. Kapladığı 340 hektarlık alanı ile şehrin akciğerleri sayılan Central Park yılbaşında bir başka güzel.
• New Yorkluların bir sözü var; “Bize ne görmek istediğinizi söyleyin, biz de size hangi müzeye gitmeniz gerektiğini”. Metropolitan, Gugghenheim ve Doğa Tarihi Müzesi gibi dünyaca ünlü müzeler bu şehirde. Dünyanın en büyük gotik kilisesi olan St. John, Brooklyn Köprüsü, şehrin görülmezse olmazları ama gezmeyi yılbaşı gününe bırakmayın. Özgürlük Anıtı’nın hem New York hem de bizim için ayrı bir önemi var. Üzerinde “Bana özgürlük için yanıp tutuşan yorgun ve yoksul kitleleri verin” yazan anıt aslında o zamanlar Osmanlı yönetiminde olan Mısır’daki Süveyş Kanalı girişine dikilmek için yapılmış.
• New York aynı zamanda bir sanat şehri. Yeni yıl haftası için Metropolitan Operası’nın ve Broadway müzikallerinin programlarını kontrol edin. Yılbaşı akşamı New Yorklular Times Meydanı’na koşuyorlar. Kocaman top aşağı doğru düşerken hep birlikte 10’dan geriye doğru saymak ve yeni yıla burada girmek şehrin bir diğer geleneği.

Buenos AIres
• En güzel etler bu şehirde. Bifteğin alası, pirzolanın en lezzetlisi… Recoleta ve Puerto Madero birbirinden şık restoranlarla dolu, üstelik fiyatlar gayet makul. Faena Hotel’in içindeki El Mercado, Sucre, Cafe Tortoni, Cabana Las Lilas, Café Dorrego, La Cabrera benim şehirdeki en favori lezzet mekanlarım arasında bulunuyor.
• 16 şeritli ve 140 metre genişliğindeki Dokuz Temmuz Bulvarı dünyanın en geniş bulvarı. Bulvar boyunca birçok mağaza, restoran ve kafe sıralanıyor. Dokuz Temmuz’un orta yerinde ise Bizim Sultanahmet’teki Dikilitaş’ın modern zamanlar versiyonu sayılabilecek dev bir obelisk (dikilitaş) bulunuyor. Obelisk, Buenos Aires’in 400. kuruluş yıldönümü anısına dikilmiş. Plaza de Mayo (Mayo Meydanı) 1810 devriminden sonra cumhuriyet rejimiyle yönetilen Arjantin’de tarihin başladığı yer.
• Yılbaşı akşamı için opera binası olan Tetra Colon’un programını kontrol etmek hoş bir program yapmanıza yardımcı olabilir. Buenos Aires’in opera binası dünyada akustiği en iyi ilk beş konser salonu arasında sayılıyor. Sadece müzik değil binanın kendisi de sizi büyüleyecek. Yılbaşı gecesi Buenos Airesliler genellikle evlerinde oturmayı tercih ediyorlar, ancak bu şehrin ve gecenin sakin olacağı anlamına gelmiyor. Birçok restoran ve gece kulübü bu gece için özel olarak hazırlanıyor. Ben bir yılbaşını Puerto Madero’da dans ederek geçirmiştim.

RIo de Janeıro
• Brezilya’nın ilk başkenti olan Rio de Janeiro’da coğrafya cömertliğini gösterip, denizlerle dağlar arasında, yeşili bol, şahane bir şehir yaratmış. Üstelik Rio’da yeni yıl plajlarda, denize girerek kutlanıyor.
• Rio, sefaletle ihtişamın samba yaptığı bir şehir, bir yanda Güney Amerika’nın en büyük favella yani gecekondu mahalleleri, diğer tarafta demir parmaklıkların arkasındaki lüks evler, garip bir tezat oluşturuyor. Farklı ırkların karışımından oluşuyor nüfus ama bu ülkede herkes birbirine son derece saygılı, etnik kökenlerin önyargı yaratmadığı bir ortamda yaşıyorlar.
• Şehirdeki iki tepe manzarası önemli. İlki kambur anlamındaki 710 metrelik Corcovado. Şehirden bir fünikülerle, 25 dakikada çıkacağınız bu tepede 1931’de yapılmış olan dünyanın en büyük Art Deco heykeli var. 30 metrelik Kurtarıcı İsa (Cristo Redentor) heykeli tüm haşmetiyle tepeden şehre gözcülük ediyor, nutkunuz tutuluyor.
• Aşağıdaki Guanabara Körfezi, plajlar, göl, muhteşem bir köprüyle ana karaya bağlı Niteroi Adası, Sugar Loaf  Tepesi, arkada 1991 yılında UNESCO tarafından biosfer rezervi olarak ilan edilmiş olan Tijuca Ormanları, neredeyse elinizi uzatsanız tutacağınız mesafede.
• Bir diğer tepe 396 metre yükseklikteki Sugar Loaf yani Şeker Ekmeği Tepesi. İki ayrı teleferikle zirvesine çıkacağınız bu tepede günbatımları adeta bir şiirden çalıntı. Sugar Loaf’da şehir ayaklarınızın altına serilmiş,
• Plajlar başka alem. Copacabana herkesi kucaklamış, akşamları kurulan pazarda her türlü el ürünü var, isimsiz ressamların resimleri de caddelerden taşıyor. Ipanema biraz daha kaliteli bir grubun tercihi. Plajlarda numaralar var. Ipanema’da 8 zencilerin, 9 gay’lerin, 10 ise hippilerin güneşlendiği mekanlar. Adını bulunduğu yerdeki bir çiftlikten alan Leblon ise Ipanema Plajı’nın hemen devamında ve daha ziyade ailelere hitap ediyor.
• Yeni yılın en güzel kutlandığı şehirlerden biri Rio. İnsanlar genellikle beyaz kıyafetler giyip plajda toplanıyorlar. Söylenen şarkılar eşliğinde denize çiçek bırakılması inanılmaz bir görüntü oluşturuyor. Kurulan sahnelerde canlı konserler veriliyor. Havai fişekler etrafı aydınlatırken girilen yeni yılın bir önceki gibi renkli ve güzel geçmesi de herkesin ortak dileği.
Ekstrem öneriler

İsveç’in Buz gibi oteli
• Stockholm’den 90 dakikalık bir uçuşla gideceğiniz Jukkasjarvi’de bulunan ünlü Buz Otel’e (Tel: 980 668 00. www.icehotel.com) havaalanından kar otomobili veya köpeklerin çektiği kızaklarla gidebiliyorsunuz. Otelde her şey buzdan, votkanızı yudumladığınız bardak bile! 1990’dan beri her kasım ayında 4 bin ton buzdan inşa edilen otel, bahara doğru eriyip Torne Nehri’nin sularına karışıyor. Her sene duvarlarını kar makineleriyle inşa ediyorlar ve tasarımında değişiklikler yapıyorlar. Buzdan sıcak su boruları geçiremeyecekleri için tuvalet ve duşlar dışarıda yer alıyor.
• Ocak ayında giderseniz meşhur kuzey ışıklarını da görebilirsiniz. Donmamak için, girişte uzay kıyafeti gibi özel bir palto giydiğiniz otelde gecelerken size en son teknolojiyle üretilmiş uyku tulumlarınızı veriyorlar ve buzdan yapılmış, üzerine Ren geyiği postu serilmiş yatağınızın üzerine kıvrılıyorsunuz! Otelde kalmasanız bile parasını verip oteli gezebiliyorsunuz.

Laponlarla tanışın
• Yılbaşını geçirmek için Finlandiya’ya özellikle de Laponya’ya gidin. Kendilerine ‘Sami’ diyen Laponlarla tanışın. Laponya’da hala 6.500 kadar Sami yaşıyor ve Ren geyiği yetiştiriyorlar. Finlandiya’da 188 bin gölün oluşturduğu Göller Bölgesi’nde hırçın dağların üzerine kurulmuş Laponya. Huş ve çam ağaçlarının donattığı olağanüstü güzellikteki bu bölge yılbaşı dönemi beyaz bir örtü ile kaplanıyor.
• Laponya bölgesindeki Kirkenes’de Kral Yengeç (Dev Yengeç) Safarisi’ne katılabilir, yengecin yakalanışını izleyebilirsiniz. Lezzetine diyecek yok ama yakalanışına şahit olup göz göze geldiğiniz yengeci yemek nasıl bir duygu, tartışılır.
• Biraz uzun bir yol katetmeniz gerekebilir ama Riekkovaara Ren Geyiği Çifliği’ne yapacağınız yolculuğa değecek. Ren geyiklerinin çektiği kızaklarda gezmek kendinizi eski zaman asilzadesi gibi hisettmenize yol açabilir.

Dünyanın en son noktasına gidin!
• Arjantin ile Şili arasında kalan ve Antarktika’nın yukarısında, dünyanın en güney noktası olan Patagonya’da, penguenlerden balinalara, deniz aslanlarından kormoranlara yüzlerce canlı yaşıyor. Patagonya’da her yıl milyonlarca turist göllerin, şelalelerin, buzulların, karlı zirvelerin tadını çıkarıyor.
• Arjantin’e ait olan Ushuaia dünyanın en güneyindeki şehir olarak geçiyor. Büründüğü beyaz renk, ışıkların gölgesinde daha da güzel görünüyor. Adı ‘Batıya sokulan körfez’ anlamına gelen Ushuaia’ya (Uşuaya okunuyor) 1871’de Anglosaksonlar gelmiş. Önce İngilizcenin hakimiyeti söz konusuyken sonrasında bayrağı İspanyolca devralmış. Ushuaia’yı 1947’ye kadar büyük bir hapishanenin bulunduğu bir yerleşim olarak kullanmışlar. Bugün senede 200 bin turist geliyor ve bunların yüzde 30’u da cruise yolcusu.
• Bazı ülke ve şehirler bir slogana sırtlarını yaslayıp, hep bunun kaymağını yerler. Buzul kaplı 1500 metrelik zirveleriyle Fuegan Ant Dağları’na sırtını yaslamış olan Ushuaia’da her şey ‘Dünyanın Sonu’na endeksli. Beagle Kanalı’nda katamaranla bir tur yaptığınızda sizi bir deniz fenerinin yakınına götürüyorlar. Herkes kameralara sarılıp, fonda ‘Dünyanın Sonu Deniz Feneri’, sırıtarak resim çektiriyor. Limana iniyorsunuz, ‘Dünyanın sonu limanına hoşgeldiniz’ tabelası var. Sahilde koskocaman ‘Ushuaia dünyanın sonu, her şeyin başlangıcı’ yazıyor. Tüm hediyelik eşyalarda da dünyanın sonuyla ilgili yazılar bulunuyor. İnsan korkuyor, acaba dünyanın sonu mu gelecek, diye!

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement