Ana Sayfa | Yazarlar  | Şehrin en karakteristik alışveriş merkezi
Şehrin en karakteristik alışveriş merkezi | Saffet Emre Tonguç
XV. yüzyılda yapılmış Kapalıçarşı. O günden bugüne her dem şehrin en canlı, en renkli yerlerinden biri olmuş. Sadece her zevke ve her keseye uygun hediyeliği bulabileceğiniz sıradan bir çarşı değil burası. Her ne kadar ana yollarında turizm egemen olsa da arka sokaklara geçtiğinizde, zanaatkarları çalışırken görebileceğiniz eski hanların yarattığı benzersiz bir ortam saracak sizi.

İstanbul’un ikinci tepesi üstüne kurulmuş Kapalıçarşı (pazar günleri kapalı), her dem kalabalık 65 sokağı ve 4000 civarında dükkanıyla dünyadaki en eski ve en büyük çarşılardan biri. Aslında, her biri farklı ürünler üzerinde ihtisaslaşmış, farklı çarşı dizilerinin yan yana sıralanmasıyla oluşmuş. Çoğu genellikle iki katlı, çok odalı  ve merkezi bir avluya açılan hanlar ve bedestenlerin bir kısmı günümüze aynen ulaşmış, zaman içinde birbirine bağlanıp bir çatıyla örtülmüş ve bugün gezmekte olduğunuz geniş kompleks yaratılmış. Geçmişte, küçük dükkan görevi gören ve yolların iki tarafına sıralanan ahşap  ‘dolaplar’ ise XIX. yüzyıl sanatçılarının tuvallerine yansıttıkları yerler olmuş.

Nereden başlamalı nasıl gezmeli?
Çemberlitaş’tan Nuruosmaniye Camii avlusuna yürüyün, oradan üstünde Osmanlı arması olan muhteşem Nuruosmaniye Kapısı’na varacaksınız. Kapının karşı çaprazında bir halıcıya ev sahipliği yapan küçük sebile göz atmayı unutmayın. Size bir sır: Kapıdan girdiğinizde soldaki ilk dükkan 1 numara, sağdaki ilk dükkan ise 2, dolayısıyla solda rakamlar tek, sağda çift artıyor. 64 no’lu dükkana geldiğinizde sağa saparsanız kendinizi çarşının en eski bölümünde, iç bedestende bulursunuz.

Kalpakçılar Caddesi
Nuruosmaniye Kapısı’ndan Beyazıt Kapısı’na doğru giden ve dışarıdaki Yeniçeriler Caddesi’ne hemen hemen paralel olan tonozlu geniş ana cadde, yani Kalpakçılar Caddesi çok sayıda kuyumcuya ev sahipliği yapıyor. Sadece turistlere değil güzel görünmek ya da düğün ve sünnetlerde takı takmak isteyen yerli halka da hitap ediyor. Sayısız deri, halı, tekstil, çanak, çömlek, antika ve hediyelik eşya dükkanının konuşlandığı arkadaki labirent misali yollarda kaybolmaktan sakın korkmayın, bu eğlencenin bir parçası!

İç Bedesten
1461 yılında, Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılmış orijinal çarşı olan İç Bedesten, çarşı kompleksinin tam ortasında yer alıyor. Eski Bedesten veya Cevahir Bedesteni olarak da adlandırılan bölüm, göz alıcı antikacılar ve kuyumcularla dolu. Kapalıçarşı’nın en özgün kısımlarından biri olan bedestenin metal sürgülü ağır, ahşap kapıları eskiden olduğu gibi bugün de akşam olduğunda sıkı sıkı kapatılıyor. Kurumuş yaprakların üstüne yazı yazan Nick Merdenyan’ın dükkanına uğrayın, Erdün Antik’ten bakır işleri ve eski fenerler alın, Ataş Antik’in müzelerdeki mücevherlerden esinlenerek yaptığı tasarımları inceleyin.

Sandal Bedesteni
Nuruosmaniye Kapısı yakınındaki Sandal Bedesteni geçmişte lüks kumaş ve değerli taş satın almak isteyenlerin cennetiymiş. Şimdi ise paşmina, deri ve taklit kıyafet ile çanta cenneti. Sandal eskiden Bursa’da üretilen ağır ve pahalı bir kumaşa verilen isimmiş. İç Bedesten’e göre daha az kalabalık olduğundan antik yapısının ve 20 kubbesinin mimari özelliklerinin tadını doya doya çıkarın.

Kapalıçarşı’nın ilginç adresleri

Abdulla
Burada satılan çoğu şey hamam kültürüyle ilgili. Peştamallar, doğal sabunlar gibi. Dükkanda ayrıca Erzurum’da kadınlar tarafından giyilen mavi benekli, kahverengi yün ehramlar var. Bunlar günümüzde perde ve yatak örtüsü olarak kullanılıyor. Burada Türkiye’nin farklı köşelerinden getirilen kumaşları da bulabilirsiniz
Halıcılar Caddesi No: 62 
Tel: 0212 527 36 84
www.abdulla.com

Adıyaman Pazarı
Alaaddin’in mağarasını anımsatan bir kumaş dükkanı. Kutnu denilen ve bir zamanlar Gaziantep’te giyilen kıyafetlerin yapımında kullanılan el dokuması kırmızı ve sarı kumaş da satılıyor.
Yağlıkçılar Caddesi No: 74-6
Tel: 0212 526 97 59

Arman Suciyan
2013 Elle Style Awards’da mücevher tasarımı ödülü alan Arman Suciyan uzun yıllar Stephen Webster ile çalışmış. Tasarımları hayali bir gezegendeki bir tanrıça üzerine kurgulanmış ve çok çarpıcı.
Molla Fenari Sokak Can Han No: 7/3
Tel: 0212 514 03 66
www.armansuciyan.com

Army of Love
Çarşının belki de en aykırı, en beklenmedik dükkanı. Savaş kıyafetleri satıyor, aynı zamanda tasarım da yapıyorlar.
Tacirler Sokak No: 25 Tel: 0212 514 95 84
www.armyofloveshop.com

Cambaz
Sıra dışı, el yapımı hediyelik eşya, cam işleri, oya, Noel Baba ve melek tarzı objeler yanında çocukların ilgisini çekebilecek şeyler de bulabilirsiniz.
Halıcılar Caddesi No: 82
Tel: 0212 51409 39

EthnıCon
Burası, hasar görmüş ya da eski kilim parçalarından oluşmuş ilginç patchwork’leri bulabileceğiniz dükkanlardan biri. Kardeş dükkan Dhoku’da da yeni bir görünüm verilen eski halıları görebilirsiniz. Fiyatlar sabit, güvenebileceğiniz dükkanlardan.
Tekkeciler Sokak No: 58-60
Tel: 0212 527 68 41

Gramofon Baba
Muhakkak yaşatılması gereken bir dükkan. Kapalıçarşı turlarımda en beğenilen yer. Mehmet Bey son kalan gramofon tamircisi. Sohbete gidin, havasındaysa size Zeki Müren ya da Müzeyyen Senar’ın taş plaklarından birini çalar.
Lütfullah Sokak No: 16
Tel: 0212 526 15 84

İznik Classıcs
Hem geleneksel hem de çağdaş tarzda yapılmış İznik çinilerinin en güzel örneklerini bulabilirsiniz.
Cevahir Bedesteni, Şerifağa Sokak
No: 188 Tel: 0212 520 25 68

Kafkas
Nişantaşı ve Zorlu Center gibi şehrin farklı noktalarında da şubeleri olan İstanbul’un en iyi kuyumcularından biri. Yan yana iki dükkanları var. Nuruosmaniye Kapısı’ndan girin, hemen sağda.
Kalpakçılar Caddesi No: 4
Tel: 0212 527 48 78

Koç Deri
En iyi deri ceketler ve paltolar burada. Otoparkın yanındaki şubeleri ise çok daha büyük ve muhteşem bir koleksiyona sahip.
Kürkçü Han No: 22
Tel: 0212 527 55 53

Mavi Köşe
Çarşıdaki en güzel antika mücevherleri satan yer. II. Mahmut’un köstekli saatinden Neslişah Sultan’ın broşuna kadar en sıra dışı eserler var. Bana 4000 dükkan arasından en özelini seç deseler bu dükkanı seçerim. Dünyanın sayılı zenginlerinden Leon Black, Mica Ertegün ve Diane von Fürstenberg’in de tercihi.
İnciciler Sokak No: 10-12
Tel: 0212 519 06 86

Muhlis Günbattı
Osmanlı kumaşları, eski cam kandil lambalar, halılar, kına gecesi kıyafetleri ve ahşap çeyiz sandıklarının satıldığı dükkana girdiğinizde kendinizi kayıp hazine bulan define avcısı gibi hissedeceksiniz.
Perdahçılar Sokak No: 48
Tel: 0212 511 65 62 
www.muhlisgunbatti.net

Ottoamano
Muhteşem paşminalar, kaftanlar, suzaniler, nakışlı çizmeler ve ayakkabılar satılıyor. Güleryüzlü servis de cabası.
Sandal Bedesteni Sok. No: 36
Tel: 0212 527 16 24

Punto
Kapalıçarşı’nın dışında, Tarihi Vezir Han’ın içinde yer alan şehrin en iyi halı mağazalarından biri. Çok zengin bir koleksiyonları var.
Gazi Sinan Paşa Sokak, Vezirhan No: 17 Tel: 0212 511 08 53

Serhat Geridönmez
Serhat Geridönmez’in ilginç mücevher tasarımlarına göz atın. Helenistik,
Roma ve Bizans mücevherlerinin muhteşem reprodüksiyonları var. Çok sıra dışı bir kuyumcu dükkanı.
Old Bedesten, Şerifağa Sokak No: 69
Tel: 0212 519 80 17

Sevan Bıçakçı
Yıllarca dünyanın en iyi mücevher tasarımcısı seçilen ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ olarak adlandırılan Bıçakçı’nın Kapalıçarşı’nın dışındaki dükkanında sanat eseri gibi mücevherler var. Hollywood yıldızları ve dünya zenginlerinin uğrak kapısı olan mekanda fiyatlar yüksek ama tasarımları seyretmek bile bir keyif.
Gazi Sinan Paşa Sokak No: 16,
Nuruosmaniye Tel: 0212 520 45 16
www.sevanbicakci.com

Sinbad
Türkiye’nin ve İslam dünyasının değişik yerlerinden gelen halıları güvenerek satın alabilirsiniz.
Terziler Caddesi No: 2-6
Tel: 0212 527 16 24

Şişko Osman
Kaldırım taşlarıyla döşenmiş Zincirli Han’da yer alan bu eski halıcı, Kapalıçarşı’nın en popüler dükkanlarından biri.
Zincirli Han No: 15
Tel: 0212 528 35 48

İsimlerin anlamı
Daha önceki dönemlerde yaşamış gezginlerin anlattıklarından da yola çıkarak Kapalıçarşı’da her daim ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek tarzda eşyaların satıldığını söyleyebiliriz. Zaman içinde ziyaretçilerin ilgi alanı ve almak istedikleri değişse de gördüğünüz sokak isimleri eskiden buralarda nelerin satıldığına dair ipuçları verir misafirlerine. Bugün üzerine kuyumcular dizilmiş olsa da Kalpakçılar Caddesi bir zamanlar kalpakların (kürklü şapka) satıldığı yermiş. Terziler Caddesi terzilerin ikamet ettiği, Fesçiler Sokak fes satıcılarının ve Kürkçüler Çarşısı da kürk tüccarlarının bulunduğu yerlermiş.

Kapalıçarşı turlarım
Çok ilgi gören ve çarşının en sıra dışı yerleri ile dükkanlarına gittiğim turlar ocak ayında da devam edecek. 7 ve 18 Ocak’taki turlarıma katılmak için Aslı Özlen’i 0532 296 96 22 numaralı telefondan arayabilir ya da www.saffetemretonguc.com isimli sitemi tıklayabilirsiniz.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement