Ana Sayfa | Yazarlar  | Tatilcilik güzeldir
Tatilcilik güzeldir | Hazal Yılmaz
Çocukluğumun gelecekten hiçbir kaygısı olmayan, kumdan kalelerle dolu günlerinde, okullar kapandığı anda kendimi Yeni Foça’ya atardım. Merkezden Burunucu’na bisiklete binmek, en fazla taklayı kim atar, beğendiğin çocuğun evinin önünden çaktırmadan geçmek, şişe çevirmece favori oyunlarımız; dondurma, ketçaplı patates kızartması (bilen bilir, konik bir kağıt içine koyarlar, incecik doğrarlar, kıtır kıtır olur), bol yeşillikli hamburger üç öğün yemeğimiz. Çok sürerdi tatil. Öyle ki, iş yerinden izin alamadığı için beni büyükbabasının yanına yollamış annem “Yine marsık olmuşsun” derdi ilk görüştüğümüzde. Ne demek olduğunu bilmezdim. Hep bir balık gibi hayal ederdim. Sürüsünü bırakmış eflatun bir balık. Sonra büyüdüm. Büyümenin sorumluluk, zorunluluk, mecburiyet gibi kelimeleri hayatına soktuğunu kütüphanelerde değil, tam bir alaylı olarak hayatın içinde öğrendim. Patron izin kağıtlarını imzalarken hayallerinin nasıl yıkıldığını, bu yıl kaç gün bayram var diye sayarken o yarım günün neler değiştirdiğini ancak çalışanlar bilir. Şimdi, uzun yıllar sonra ilk defa, içim rahat, samimiyetle söyleyebilirim ki; tatildeyim. Bilgisayarı attım kenara, kaç mail gelmiş diye düşünmüyorum. Çalan telefonları gecenin karanlığa basmış anlarında görüyorum. Durmaksızın yüzüyorum, beklentisiz hayaller kuruyorum, kitap okurken uyuyakalıyorum. Kafamın içinde yapılacak listeleri, yazılacak dergiler, takip edilecek haberler yok. Bedenimin yanında ruhumu da dinlendiriyorum. Biliyorum. Bu tatil de bitecek. Ama içimdeki tatil bitmek zorunda değil. Bu yüzden İstanbul’da da kendini tatilde hisset diye birkaç seçenek geldi aklıma. Yazmadan edemedim. Çalışmaya, kalabalığa ara vermek istediğin, kendini düşüneceğin anlar için acil durum rehberi şöyle…

* Suma Beach açık. Gündüz güneşlenmeye, denize girmeye, sörfe gitmen olası. Ama benim daha da ilgimi çeken tahta masalar ve fenerlerle süslenmiş Püfür meyhaneye akşamüstü oturup, güneşin ayla yer değiştirmesini, sohbetin giderek koyulaşmasını beklemek.

* Moda sahillerinde beklediğimi söylemiştim. Şimdi buralar daha da hareketlendi. Millet doğum günleri, moda çekimleri, voleybol gibi pek çok aktivite için kullanıyor.

* Koşu İstanbul’da son yıllarda en popüler spor. Ünü pilatesi bile geçti. Bunu ya Bebek-Emirgan yolunda yapıyorlar ya da Belgrad’da toplanıp bir maraton havasında. Ben eşlikçi olarak iki gün katıldım. Koşmasından çok bitişinde Demirciköy’e gidip Kirazlı Bahçe’de kahvaltı etmesini seviyorum. Kendin pişir kendin ye tipi. Erkenden başladın mı, ne uzun gün.

* Dünya için eski, İstanbul için pek yeni bir sistem: Akıllı bisikletler (www.isbike.com.tr). Ama olsun. Şahane. Çünkü tüm gününe 25 lira verip Kartal IDO–Caddebostan plajı sahil şeridinde spor yapıyor, ardından da Dönerci Ali Usta’da dürümü götürüyorsun.

* Tabii ki Büyükada’yı unutmadım. Cumartesi sabahından kendini Aya Nikola’ya atıyorsun. Odanın kapısını açtığında deniz dümdüz, karşında. Hazır adaya gitmişken üç öğün yemeğin de şu şekilde: Ada Kahvaltı’da sahanda yumurta ve tam donanımlı bir masayla güne giriş yapıyorsun. Öğle saatlerinde Konak Esnaf Lokantası’nda bol kepçeye giriyorsun. Köfte, fırın makarna, beşamel soslu tavuk gibi güzellikler yapıyorlar. Artık o gün bahtına ne çıkarsa. Gece istikamet Akasya. Hem kokteylleri güzel, hem yemekleri, hem de güneş önünden öyle bir güzel batıyor ki sorma. Unutmadan! Ada’da Nikola’da değil, başka bir yerde günü geçireyim dersen Bahçede Sinek Cafe yaşam alanın olacak. Bazısı sabahtan geliyor gazetelerini alıp, diğerleri akşamüstü bisiklet turunu tamamlayınca.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI

ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement