Ana Sayfa | Yazarlar  | Topkapı Sarayı dedikoduları
Topkapı Sarayı dedikoduları | Alex Akimoğlu
Arada sırada Topkapı Sarayı’na gitmekten büyük keyif alıyorum. Yabancı misafirlerim olduğunda eşlik etmek kadar tek başıma gitmek de zevk vermeye başladı son zamanlarda.

Sarayın bahçesinde dolaşmak, hazineyi, haremi tekrar tekrar keşfetmek hosuma gidiyor. Osmanlı tarihine olan ilgim ilginç bir olay sonunda başlamıştı. Yıllar önce Hanae Mori ile çalışmaya başlamış ve Tokyo’ya davet edilmiştim. Mori Ailesinin benim şerefime verdikleri akşam yemeğinde, Japon bir Osmanolog’la tanışmış ve Osmanlı tarihi konusunda ne kadar bilgisiz olduğumu fark etmiştim. Seyahat sonrası Paris’e dönmeden İstanbul’a uğrayarak Osmanlı Tarihi ile ilgili onlarca kitap alarak okumuş, Fransa’da bulduğum kitapları da ekleyerek bilgi edinmiştim. O yıllarda Paris’te tanıştığım Padişah V. Murat’ın torunu olan Kenize Murat’ın ‘Saraydan Sürgüne’ isimli kitabı Türkiye’de ilgi çekmiş ve geniş kitleler Osmanlı’yı merak etmeye başlamıştı.

Muhteşem Yüzyıl ile artan ilgi

Türk insanının Osmanlı’ya olan asıl merakının ise Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra başladığını, saray yöneticileri de tasdik ediyor. Müze ziyaretçileri sayısında büyük oranda yükseliş olduğunu, gişelerdeki uzun kuyruklardan anlıyorsunuz. Ayasofya’dan saraya doğru ilerlerken kulağınıza gelen konuşmalardan da dikkatlerin Sultan Süleyman dönemine odaklandığına şahit oluyorsunuz.’’İbrahim Paşa konaktan saraya yürüyerek gidiyordu herhalde’’ veya ‘’Hürrem Sultan yaptırdığı hamama gelir miydi acaba?’’ gibi yorumlar kulağınıza geliyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinin ne kadar doğru bir iş olduğunu halkın merakını gördükten sonra daha iyi anlıyorum. Dizi ile ilgili kritikler ne olursa olsun okumaya pek de meraklı olmayan milletimizin tarihlerine yönelmelerini sağlamak açısından büyük bir başarı elde ediliyor. Diziyi ben de hiç kaçırmadan izlemeye çalışıyorum. Mehmet Barlas’ın 45 Dakika adlı programına davet edilen Meral Okay, kritiklerle ilgili dogru cevapları verdi zaten. Dizinin Sultan Süleyman’ın başarılarından çok harem entrikalarına yönelmesinin kurgu olduğuna dikkati çeken Okay, halkın nabzını çok iyi tanımış bence. Eminim dizi daha tarihsel bir boyutta kalsa idi bugünkü başarısını elde edemeyecekti.

Kostümlere gelince…
Bazı meslektaşlarımın bu konudaki eleştirilerini doğru bulmama rağmen katılmıyorum. O dönemde olmayan kumaşların kullanılması, kup ve formların moda tarihi verilerinden uzaklaşmış olması beni rahatsız etmiyor. Bir hafta gibi kısa bir zamanda onlarca yeni kostüm hazırlayan ekibi ise tebrik etmek gerekiyor.

Hareme olan ilgi... Sultan Abdülmecit’ten sonra Topkapı Sarayı ihmale uğramış ancak Cumhuriyet’ten sonra restore edilmeye başlanmış. Harem bölümü ise uzun süren restorasyon çalışmalarından sonra bir süre önce ziyarete açıldı. ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinden sonra hareme olan ilginin bilhassa kadınlar tarafından artmış olduğu görünüyor. Harem tuhaf bir hüzünle birlikte klostrofobik bir ortama girmiş hissi de yaratıyor. Güvenlik nedeniyle haremin büyük bir kısmı ziyaretçilere kapalı. Olağanüstü çini işçiligi klostrofobinizi hafifletiyor. Tahta oyma işçiliğinin ağırlıkta olduğu odalardan birkaçını ancak cam kapılar arkasından görebiliyorsunuz. Harem’den dışarı çıktığınızda kendinizi hür hissediyorsunuz. Mihmandar eşliğindeki Japon kalesi sessizce sıralanmış içeri girmeyi bekliyor. Yunanlılar hep bir ağızdan konuşarak son yıllarda dizilerden ötürü duydukları heyecanı dile getiriyor. Bir köşede ise yaşlı zenci Amerikalılardan oluşan sempatik bir grup turist, güneşin keyfini çıkarıyor. Bizimkiler mi? Hürrem’in yaşadığı yeri görmüş olmanın gururu ile etrafı süzüyor.
Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement