Ana Sayfa | Yazarlar  | Ünlülerle Gezi Turu
Ünlülerle Gezi Turu | Saffet Emre Tonguç
Keşfe birlikte çıktığım pek çok ünlü isimle nerelere gidiyor, neler yapıyoruz? İşte gezilerimizin kısa hikayeleri ve ünlü isimlerin anıları.

Seyahat yazarlığının dışında 26 yıldır profesyonel turist rehberliği yapıyorum. Her şey Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliği bölümünde okurken başladı. Dünyayı keşfetmenin keyfinin, kariyer yapmaktan daha önemli olduğunu fark ettim. O yüzden tüm projelerim sadece sevdiklerimi yapıp, yaşamı, gördüklerimi ve gözlemlediklerimi paylaşmak üzerine kurulu. Sevdiğim işi yaptığımdan mesleğim bana on ödül de getirdi. Dünyanın dört bir yanından, farklı kültürlerden binlerce kişiye Türkiye’yi tanıttım. Bu turlarımda Amerikalı ünlü talk show yıldızı Oprah Winfrey, Robert Redford, İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Ciampi, Calvin Klein, Google CEO’su Eric Schmidt, Amerika’nın ilk kadın Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Albright’tan sonra aynı görevi devralan Colin Powell, Blackberry CEO’su Jim Balsillie, oyuncu Kevin Spacey, Candice Bergen, Ford, Bayer, Astra Zeneca, Harvey Nichols, Samsung CEO’ları misafirim oldular.

Sıra dışı etkinlikler
Aslında bu ünlü insanlar da Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Kapalıçarşı gibi yerleri geziyorlar. Farklı olan ise onlara, bazı yerleri kapalı oldukları zaman, ekstra bir ücret ödeyerek göstermemiz. Ayasofya’ya pazartesi günü ve akşam kapanış saatinden sonra, Topkapı Sarayı’na salı günleri, Kariye’ye akşam saatleri ve Yerebatan Sarnıcı’na 19.00’dan sonra gidiyoruz. Böylelikle bu muhteşem eserleri kimse yokken görebiliyorlar.
Bu insanlar konumları ve bağlantıları dolayısıyla Türkiye’de önemli insanları tanıyabiliyor. Onların evlerine yemeğe gidiyoruz. Bu ilişkiler ve özel izinler sayesinde “Boğaz Hakkında Her Şey” kitabımda yirmi beşten fazla yalı ve köşkün iç mekan fotoğraflarını kullanabildim. Kont Ostrorog, Kıbrıslı ve Çürüksulu yalıları misafirlerime özel olarak açılan mekanlar oldu. Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nın sahibi Demet Sabancı Çetindoğan ve Macar Feyzullah Paşa Köşkü’nde yaşayan Serdar Gülgün Türkiye’nin tanıtımı için çok çaba sarf eden insanlardan. Onların evlerine de götürdüğüm çok sayıda ünlü oldu.

Ünlülerin Türkiye izlenimleri
2011 yazında gezdirdiğim Madeleine Albright dünyada en favori şehrinin İstanbul olduğunu söyledi. Şüphesiz ki New York, Londra ve Paris gibi markalaşmasını çok önceden tamamlamış şehirleri beğeniyorlar ama İstanbul’a çarpılıyorlar. Genelde beklentileri düşük bir şekilde gelip olağanüstü bir şehirle karşılaşıyorlar. Gezi rotamıza İstanbul dışından şehirleri de eklediğimiz oluyor.

İlginç bir anı
Adını herkesin ezbere bildiği çok ünlü bir Amerikalı ile İstanbul turu yapıyordum. “İstanbul iki kıta üzerine kurulmuş tek şehirdir” dedim. “Burası Avrupa,
karşı taraf Asya” diye ekledim. Döndü: “Yani orası Çin mi?” dedi! Arkeoloji Müzesi’ne giderken Yunan ve Roma heykelleri göreceğimizi belirtince “Çaldınız mı?” diye sordu. Yunan medeniyetinin beşiğinin bu topraklar olduğundan, Romalıların İtalya’dan daha fazla izi Anadolu’da bıraktığından haberdar bile değildi.

Bekarlığa veda partisi
Dünya jet seti İstanbul’da hem bekarlığa veda partisi yapıyor hem de düğün. Four Seasons at the Bosphorus, Çırağan Palace Kempinski, Ajia ve Esma Sultan düğün için en çok tercih edilenler. Keyif Style yatını da kullandıkları oluyor.

Yemek mekanları
Ulus 29, Mikla, Sunset, Balıkçı Sabahattin, Bebek Balıkçısı gittikleri klasik mekanlardan. Osmanlı ve Türk mutfağı için Food & Wine dergisi tarafından dünyanın en iyi 100 restoranından biri seçilen Nar ile Tarihi Karaköy Lokantası, Dai Pera, Asitane, Matbah, Maya, Çiya ve Hünkar’ı tercih ediyorlar. Yemek sonrası uğranılan Frankie ve Reina ise gözde mekanlarından.

Alışveriş tercihleri
Nişantaşı ve Nuruosmaniye’de şubeleri bulunan Armaggan en şık buldukları mağazalardan biri. Galata’da Plusone, İroni ve Hiç’e gidiyorlar. Mücevher için Sevan Bıçakçı, Gilan, Kamer Kıraç, Janset Bilgin, Dilara Karabay, Herbert Cendereci, Kafkas ve Kapalıçarşı’nın efsanevi dükkanı Mavi Köşe tercih ettikleri arasında. Kapalıçarşı’ya gittiğimizde halı için Agora, Ethnicon, Dhoku ve Punto, deri için Koç, paşmina için Ottoamano ve Cashmere House sık sık uğradıkları yerler arasında bulunuyor.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Misafir
Nimet Han!
Bence bu yorum Güzel!(0 oy) Olmamış!(0 oy) 21.05.2013
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement