Ana Sayfa | Yazarlar  | Viyana’daki çılgın balo!
Viyana’daki çılgın balo! | Saffet Emre Tonguç
İstanbul’u çok seviyorum ama şehrimizdeki uluslararası etkinliklerin sayısının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Dünyanın çoğu köşesini gezmiş biri olarak bana bugüne kadar gördüğüm en çılgın partinin hangisi olduğunu sorarsanız geçtiğimiz günlerde Viyana gibi küçük bir şehirde yapılan Lifeball derim.

'Yaşam Balosu’ olarak adlandırılan Lifeball, 22 yıl önce dönemin vizyon sahibi belediye başkanı Helmut Zilk’in katkıları ile başlamış. Sharon Stone,  Elton John ve Melanie Griffith gibi ünlü isimlerin katılmasıyla da dünya çapında gittikçe ilgi çeken bir etkinliğe dönüşmüş. AIDS ile savaş için her yıl mayıs sonu gibi gerçekleştirilen balo, dünyada en dikkate değer yardımseverlik organizasyonlarından biri ve her yıl belirlenen farklı bir teması var. Bu yıl konu ‘Dünyevi zevkler bahçesi’ slogan ise ‘Aşk her yerde çiçek açar’ idi. Lifeball için arkadaşlarımla kendi keyfimize göre kıyafetler seçtik, profesyonel makyözlere konsepte uygun çalışma yaptırıp çiçek, böcek ve sarmaşık gibi aksesuarlarla baloya gittik. Etkinlik, tarihi dokusuyla muhteşem kelimesini fazlasıyla hak eden Viyana’nın belediye sarayında yapılıyor. Önce davetliler ya da biletliler kırmızı halıda yürüyorlar. Etraftaki ilginç kostümleriyle farklı olmanın özgürlüğünü fazlasıyla çıkaran insanlara baktığımda kendimi öyle sıradan hissettim ki... Katılımcılar aylar öncesinden bu balo için hazırlık yapmış. Rio ve Venedik karnavalları insanı şaşkınlığa düşüren bu harikulade balonun yanında sıradan kalır.
Balodaki renkler ve yaratıcılık hiçbir yerde yok. Bazı katılımcılar neredeyse çıplak gelmiş. Etrafta kadın kılığına girmiş çok sayıda erkek de vardı. Biz girdiğimizde baloda şarkı söyleyenlerden biri olan Ricky Martin, insanların çığlıkları arasında kırmızı halıda yürüyordu. Önce 21.30’da başlayan danslarla renklendirilmiş inanılmaz bir gösteri yapıldı. Canlı müzik eşliğinde Christina Perri de şarkı söyledi. Bill Clinton ve Umutsuz Ev Kadınları dizisinin yıldızlarından Marcia Cross birer konuşma yaptı. Ünlü sanatçı David LaChapelle bu balo için özel tasarladığı aracı tanıttı. En güzel kostüm yarışması yapıldı ama jürinin işi çok zordu, yüzlerce olağanüstü güzellikte tasarlanmış kostüm vardı. Sahnede gösteriler olurken kırmızı halının bulunduğu giriş bölümünde yüzün üzerinde dansçı da dans ederek baloyu renklendiriyordu. Jean Paul Gaultier, Vivienne Westwood, Etro ve Givenchy gibi markaların tasarımlarının olduğu defilede ise Lindsay Lohan, Courtney Love ve Carmen Carrera gibi isimler mankenlik yaptı. Defilenin konsepti ‘Eyes wide shut’ filminden esinlenmişti. Binanın önündeki gösteri bittikten sonra içeriye girildi. Aşağıdaki avluda bir sahne kurulmuştu. Tesadüfen en önde duruyordum. Birden sahneye Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinciliği Avusturya’ya taşıyan Conchita Wurst çıktı. Thomas Neuwirth olarak 1988’de doğan sanatçı önce bir şarkı yarışması ile dikkatleri çekmiş. Sakallı diva geceye üç şarkıyla renk kattı. Rathaus yani belediye binası gerçekten çok görkemli. Birçok salonunda gece boyunca New York, Londra, Barselona ve Melbourne gibi şehirlerinden gelen DJ’ler çaldı. En üst salon ise paraya kıyıp adam başı 750 Euro verenlere ve VIP misafirlere ayrılmıştı. Muhteşem yemeklere su gibi akan içkiler eşlik ediyordu. Viyana gibi sessiz ve sakin bir şehirde böyle sıra dışı bir balo beni çok etkiledi. Şimdiden gelecek yıl için yerinizi ayırtın ama kostüm hazırlıklarına başlamayı da ihmal etmeyin. Aklınızda olsun internet adresleri www.lifeball.org ve baloyu anlatan bir Apple uygulamaları da var.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement