Ana Sayfa | Yazarlar  | Yaz aylarında ‘Gyp-Set’ modası
Yaz aylarında ‘Gyp-Set’ modası | Alex Akimoğlu
Uzun neo-bab elbiseler, romantik tunikler, jean şortlar, dolgu topuklar, hacimli gözlükler... Biraz ‘gypsy’, biraz ‘jet-set’. İşte 2015 yazının kadını.

Zara, Mango, H&M  gibi markaların moda dünyasına kazandırdığı ‘Fast-Fashion’ terimi, tüketicinin değişim için olan sabırsızlığını arttırmış ve yeni bir döneme girilmişti. Devamlı yenilik görme eğilimi lüks sektörünü de etkilemiş ve trendler baş döndürücü bir hızla değişmeye başlamıştı. Ben de Paris sokaklarını gezip, mağaza ve butikleri dolaşarak 2015 yaz sezonunun öne çıkan trendlerini sizin için listeledim. Moda tarihinin en önemli akımlarının yaşandığı 1970’li yıllar, modaya yön veren tasarımcıların en çok dönüş yaparak etkilendikleri dönem olarak hala güncelliğini koruyor. 2015 yaz sezonunda da o yılların kodlarını yenilenmiş ve yeniden yorumlanmış olarak görüyoruz.

Yaz sezonunun olmazsa olmazı ‘küçük beyaz elbise’
Coco Chanel’in 1930’lu yıllarda  “Her kadında küçük siyah bir elbise olmalı!’ sloganı ile yarattığı trend, 2015 yaz sezonunda renk değiştirmiş olarak tekrar vitrinlerde. Siyah elbiseniz gardıropta bekleyedursun, bu yazın beyaz elbisesiz olamayacağı kesinleşmiş durumda. Uzun, kısa, koton, dantel veya şifon. Ofiste, sokakta, plajda. Seçim size kalıyor. Beyaz, sezonun da rengi aslında. Bohem tuniklerden romantik elbiselere, İspanyol paça pantolonlardan şortlara beyaz ön plana çıkmış durumda. Unutmadan hemen not edelim, beyaz basket pabuç da bu yazın bir diğer trendi.

Çingene kodları jet-sette
1970’li yılların gypsy etkileri 2015 yaz aylarında tekrar altın sezonunu yaşıyor. Ancak jet-set kodlarının eklenmesi ile yeni bir ‘look’ kazanıyor. Biraz ‘barbie-bebek’, biraz ‘seksi-kadın’ ve güderi ağırlıklı aksesuarlar. Püsküllü bir çanta veya ayakkabı, Prada veya Miu Miu gibi markalardan seçilmiş hacimli gözlükler ve boynunuza dolayacağınız uçuş uçuş bir fular. Aynaya baktığınızda sezonun gyp-set kriterlerini taşıdığınızı göreceksiniz. Koton gibi hafif kumaşlardan tasarlanmış ‘neo-bab’ uzun elbiseler, jean şort veya pantolon-etek üstüne giyeceğiniz romantik tunikler de bu trendin uzantıları. Güderi mini ceket ve perfore mini etekler ve İspanyol paça tıraşlanarak hafifletilmiş güderi pantolonlar ise ayrı ayrı giyilmesi şartı ile gündemde. Büyük ve renkli çiçek desenleri taşıyan kumaşlardan tasarlanmış ‘flower power’ elbiseler sezonun bir başka gyp-set olgusu olarak gardıroplarda yerini alıyor.
‘Kırmızı total look ’ esprisi ise yaz ayları gecelerinde sık rastlayacağımız bir diğer eğilim. Kırmızı elbise ve aynı renkte aksesuarlarla yaratacağınız ‘kırmızı şıklık’ çok dikkat çekici olabilir.
Sezonun bir diğer total-look eğilimi ise asla vazgeçemeyeceğimiz denim ürünlerde kendini gösteriyor. Ancak burada aynı renk yerine aynı kumaştan değişik tonlarda tasarlanmış ürünleri bir araya getirmek olarak algılamamız gerekiyor. Mavinin değişik tonları veya mavi-beyaz denim eşleşmesi bu trende uymanızı sağlayabilir.

Plajlarda ‘Palm Springs’ esintileri
Yazımıza mayo trendlerinden bahsederek son verelim. Plajlarda 2015 yaz sezonu sloganı ‘Seksi ve mutluyum’ olacak. Çizgi ve çiçek desenleri ile zenginleştirilmiş minimal formlu mayo ve bikiniler ve canlı renkler plajlara neşeli günler getirecek. Tabii ki bu mayoları tamamlayacak aynı espride tasarlanmış pareo ve bohem tunikleri de unutmamak gerekiyor. Palm Springs esintileri bu yaz güney kıyılarımızı süsleyecek.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement