Ana Sayfa | Yazarlar  | Yaz olunca bahçedeyiz!
Yaz olunca bahçedeyiz! | Hazal Yılmaz
Hava sıcak, mevsim yaz, İstanbul’da gece yapacak şey az. Dışarıda eğlenme, gün doğuşunu kovalama hakkımızı hafta sonları Alaçatı, Bodrum, Bozcaada, Kaş taraflarına kaçarak kullanıyor, onun yerine pazartesiden cumaya bahçeli mekanlarda bir masaya kuruluyor, gelecek planları yapıyoruz. O yüzden bu ayki yazı, dans yerine muhabbetin dibini görmek isteyenlere!


ETİLER’İN BACKYARD’I

“Şimdi lütfen kemerlerinizi bağlayın, koltuklarınızı dik duruma getirin” anonsundan sonra alçalıyor uçak. Pencereden dışarıyı izliyorum. Puslu hava, nemden görünmeyen denizin mavisi ve her yerde bina. “Şu uzaklardaki yeşil tepe neresi?” diye hostese soruyorum, ilgisini çekip öğrenmiş olacağını düşünerek... O bilmiyor ama yanımdaki beyefendi kitabından başını kaldırıp “Mezarlık” diyor, manidar manidar. Bir tek orayı beton yığınına döndürememişiz. Başarı hikayesi olarak Zaytung’a haber olacak tatta.
İstanbul’la, bu aralar aşktan yana kayan ilişkimde, ezelden beri en önemli madde: 20 milyona yaklaşan, kendi çapında değil, Avrupa standartlarında bir ülke kategorisinde sayılabilecek nüfusu içine alacak park olmaması. O yüzden Gezi Parkı’nda bina istemiyoruz diyen milyonların içinde yer almam, o yüzden rant, AVM, kışla tartışmasının orta yerinde “Nefes almak istiyoruz” ideallerinden vazgeçmeyenlerden yana oyumu kullanmam. Uçak pisti buluyor, millet telefonların açma düğmesine basıyor, tepeden çantalar o saniyede almazsak kendini imha edeceği için ışık hızında kapılıyor. Bunaltı, öksürük, başta sebepsiz ağrılar, hepiniz hoşgeldiniz.
Kırk iki dakika sonra, “Nereye abla?” diyen taksi şoförüne, arkadaşlardan gelen mesajlar sonrasında Etiler adresini veriyorum. Bir akşam Backyard çimlerine kurulmuş; binalara, havalandırmaya, korna seslerine ara vermektelermiş.
İki saat yolculuk sonrasında varıyoruz mekana. Hoparlörde Madeleine Peyroux’nun sesi, kokteyl seansında tekila, beyaz şeftali püresi, kaktüs meyvesiyle yapılan Mexican Maganda, üstüne bir de Çarkıfelek Satsuma. “Kapanana kadar oturacak mıyız?” diye soruyor biri. “Bugün çarşamba. Az sonra caz konseri var” diye yanıtlıyor diğeri. Hayat, binalardan kurtarılmış bölge hava sahasında, huzurlu.

CİHANGİR’DE KAHVE 6
Genellikle sabah ayılmasına gidiyoruz Kahve 6’na ama ben akşam iş çıkışında oturmasını da seviyorum. Neden 1: Etrafımdaki masalarda hep yabancılar var. Biri Türkçe dersi alıyor, öteki Adana’dan Kars’a gezdiği Türkiye’yi anlatıyor, diğeri savaş muhabiri, başkası Erasmus öğrencisi. Hepsi bu ülkeye, bu şehre hayran. Bir kez de onlarla keşfediyorum yaşadığım toprakları, gözlerim parlayarak dinliyorum. Neden 2: Mercimekli salata yanında bazlama arası keçi peyniri, onun üstüne de limonata var ya, nasıl güzel geliyor gurme tipi mideme, anlatamam. Neden 3: Bahçe’de bir yandan su akıyor, diğer tarafta ağaçlar, bacaklarımı sandalyeye uzatıp elime de kitabımı aldım mı, sanırsın mutluluk adasına bırakmışlar, bir daha da dokunmamışlar bana.

MODA, İSİS

Dar kapılardan girdiğinde küçük mekanlara açılacak evren sanırsın ya. İşte İsis onun tam anlamıyla antitezi. Merdivenlerden döne dolaşa inip, bahçeye ulaşıyor, kalabalık arasında kendi arkadaşlarıma bakıyorum. Uzakta, en köşede, buz gibi bira bardaklarını ‘tatillere’ kaldırıyorlar. Gülümseyerek gidiyorum yanlarına “Ooo bizim kuş yuvaya dönmüş” diyorlar. Şaka değil. Geçenlerde Skydive Efes’te paraşütle tandem atlayış (hocanın karnında kanguru misali bağlanarak, yaklaşık 4000 metreden gökyüzüne karışmak) yaptım. “Döndüm ama istikamet göklerdeymiş” esprisini yaptıktan sonra, bir soğuk bira da ben sipariş ediyorum. Yanında tavuklu krep. Burada leziz.

SULTANAHMET’TE FOUR SEASONS
Otel kültürü yerel hayatımıza çok dahil değil, genelde yurt dışından arkadaşlar gelmeden, “Nerede kalacağız” diye sorduklarında araştırmaya giriyor, butiğinden lüksüne listeler hazırlıyoruz. Büyük hata. Çünkü Sultanahmet’teki Four Seasons Otel’in sera tipi bahçesine kurulup, güzel bir şişe şarap söylemeyi, akşamın çökmesini izlerken yaşamanın tadına varmayı, pembenin kaç tonu, yeşilin sayısız şekli olabileceğini görmemiş oluyoruz.

GALATASARAY, LİMONLU BAHÇE
Sen hiç İstanbul’da kara kaplumbağası gördün mü? Peki kaplumbağa yanından tıngır mıngır geçerken salıncağın tepesinde olduğunu hayal ettin mi? Efendim? Etmedin. Peki sana burası Limonlu Bahçe’nin ta kendisi desem, bir de bu ortama beğendili külbastı yanında apple martini eklesem? Gider misin? Gidersin. O zaman tamam.

EMİRGAN’DA MÜZEDECHANGA
Sağ tarafta Boğaz, tüm endamıyla; solunda Sabancı Müzesi, ilham alman, sanatın kokusunu duyup da, terk edememen için; önünde fındık taratorlu taze börülce, karanfilli köfte, kestaneli tiramisu; elinde İstanbul. Kokteyl tipi. Burnun bir yandan taze satsumanın kokusunu içine çekiyor, diğer taraftan çam ağaçlarının.


Paylaş
#
#
#
#
#
#
Misafir
iyi bir haber....
Bence bu yorum Güzel!(0 oy) Olmamış!(0 oy) 16.07.2012
Misafir
iyi bir haber....
Bence bu yorum Güzel!(0 oy) Olmamış!(0 oy) 16.07.2012
DİĞER YAZILARI

ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement