Ana Sayfa | Yazarlar  | Yeni keşifler!
Yeni keşifler! | Hazal Yılmaz
Ot Café @ Galata

Kamondo Merdivenleri’nden Galata’ya çıkarken sağında, yüksek tavanlı eski bir Rum binası göreceksin. Önüne iki-üç masa, birkaç sandalye atılmış. Son zamanlarda ilham almak istediğimde uğradığım mekan burası. Birinci nedeni Ot dergisinin kahvesi olması. Dolayısıyla edebiyatın İstanbul başkentlerinden biri diyebiliriz. İkincisi kozmopolit havası. Alman, Fransız, İtalyan arkadaşlarımı burada edindim.


HeIrloom @ Çukurcuma

Çukurcuma’nın arka sokaklarındayım. Tanem’in önerisi üzerine ısıtılarak yapılan sifon kahvesini denemek için uğradım. O kadarla kalmadı tabii. Mönüyü görünce kendimden geçip panini, salata, kruvasan ne gördüysem ısmarladım. Daha yemekten yeni kalkıp da gelmiş olan Deniz’i bile tavladım. Birileri geldi yanımızdaki masaya oturdu, saat 16.12. Başkaları karşımızdakine geçip tatlılardan ne kaldı diye sordu, 18.53. Konuşacak çok şey, beni İstanbul’un korna sesinden söküp atan bir bahçe var. Geçiyor tabii zaman.

http://www.heirloomistanbul.com/#

 

Nar @ Karaköy

İki cumartesi, bir pazar günümü kanepelerinde geçirdikten sonra huzur içinde söyleyebilirim: Nar, son zamanlardaki favori brunch mekanım. Sayfalar süren, yumurtalı ekmekten, acılı ezmeye; İngiliz tipinden Amerikan usulüne devam eden kahvaltı mönüsü bir yanda, her tabakta karşıma çıkan meyveler öteki tarafta. Ama en çok caz radyosu çalmalarını seviyorum. Oturuyorum. Memleket, varlık, kişilik meseleleri konularımız. Bir bakıyoruz akşam olmuş.

 

Benim İstanbul kahvelerim!

House Café Corner, Nişantaşı: Herkesin ofisim, mekanım diyeceği, arada bu da bizden diye kurabiye yiyeceği bir yere ihtiyacı var. Benim için o mekan House Café Corner. Yazın önünde oturup gelen geçene bakarım. Kışın arka bahçede makamıma beklerim.

Kahve 6, Cihangir: Bahçesinde tüm gün geçer. Mercimek salatasıyla bir ömür. Öyle bir yer Kahve 6.

Karabatak, Karaköy: Kimse yokken, Karaköy’de onlar vardı. Önümden portakal suyu sıkan el arabası geçerdi, ben cappuccino’nun köpüğünü karıştırıyor olurdum. Müzik hep güzel, bilgisayarı prize taktın mı saatler akıp gider.

Mavra, Galata: Çok güzel köftesi bilgisayarımın yanında, haftalık yazıyı yetiştirme çabasındayım. Günlerden pazartesi. Mesai.

Cloud Nine Patisserie, Galata: Brandy’de bekletilmiş kuru incir, elma, ceviz ve kahkuleli; bademli ve erikli; zencefil, çikolata ve ganaj soslu kekler, poğaça, limonlu bar, Hindistan cevizli topkek. Sabah kahvaltısı, öğle vakti, beş çayı-kahvesi… Önemi yok. Galata’daki Cloud Nine Patisserie Hansel ve Gratel’in neden tavlandığını kanıtlayan bir masal diyarı gibi.

Yer, Moda: Moda’yı seviyorum. Her gittiğimde, buralara taşınsam, kendime bir bisiklet alsam, Dalyan’dan Caddebostan’a sürsem de sürsem diye hayal ediyorum. Henüz olmadı. Ama bu Yer’de kahvaltımı ettikten sonra tüm günü çalışarak geçirmeme engel değil. Çıkışta da Zeplin’e uğrar Shazam’da ismi çıkmayan Taylan Turan müziklerini dinleriz.

Urban, Çukurcuma: Lisedeydim. Tünel’de Gramofon vardı, Simit sarayı, köşkü, pazarı gibi bir şey oldu sonradan. O zamanlardan sadece Urban kaldı bize. Müziği, huzuru aynı. Karşısındaki duvar da İstanbul açıkhava grafiti müzesi olarak çalışıyor.

Holly Café, Akaretler: Kitap-müzik-kahve kombosunun en sevdiğim hali. Şimdi Akaretler üzerinde dükkan açtı. Araştırma, hazırlık, mail cevaplama günlerimde orada olacağım. Kesin bilgi.

 

Kahve varsa, müziği de hazır!

• Kulaklıkları yerine yerleştirip, siteyi açıyorum. Sonrası kolay. Ful konsantrasyon. Dokuz saat sürecek mesaim, müzik eşliğinde başladı.

• Latte, filtre, espresso’yu ben seçtim, müziği Onur’dan aldım. http://www.coffeeplaylist.com

• Ne dinlesem diye playlist yapacak vaktim yok. O yüzden Deezer radio kanalları, daha da direkt söylemem gerekirse Salon, İf, Kalan müzik var.

http://www.deezer.com/radio/

• Müzik konusunda yapımcıdan çok dinleyici konumunda olduğum için kendi set’lerini yapan insanlara zaafım olduğu doğrudur. Bu yüzden Bengi http://bengoftheday.tumblr.com ve Murat’ın playlist’leri https://soundcloud.com/theironist/likes çok sevilenler, hep dinlenenler köşesinde tutuyorum.Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI

ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement