Ana Sayfa | Yazarlar  | Yılbaşı vitrinlerinde şirin yaratıklar…
Yılbaşı vitrinlerinde şirin yaratıklar… | Alex Akimoğlu
Kadınlar yenilik istiyor, pop art’tan vazgeçemiyor, kürk istemiyor ama kürk seviyor. Biz tasarımcılaraysa bu istekleri karşılamak düşüyor. Çocukluk özlemi çeken genç kızlar için yeni trend kürk görünümlü giysi ve aksesuarlar.


Paris, New York, Londra, Milano… Moda denen tılsımlı dünyanın başkentleri. Yılbaşı vitrinleri çoktan yapılmış. Başta çocuklar olmak üzere, tüketici kitlesinin ilgisini çekmek için vitrin tasarımcıları yarışta.
Paris’in ünlü alışveriş merkezi Galeries Lafayette yılbaşı vitrinlerini bu sene Prada’ya ayırmış. Yere uzanmış olan dev tahta mankenin üzerinde işlemeli bir elbise var. Tavandan asılmış onlarca ayıcık, ellerindeki kolye, bilezik, çanta gibi aksesuarları uzatarak beğendirmeye çalışıyorlar. ‘Bir taşla iki kuş vurmak’ deyimine uygun bir şekilde, anne ve çocuklarını vitrin önünde tutabilme taktiği son derece başarılı. Ayıcıklar, bazen çantaya dönüşmüş, bazen ayakkabıya, bazen de şirin bir anahtarlığa.
Günümüzde, başarılı bir moda yaratıcısı olmanın en önemli kriteri sokağın nabzını iyi yoklama yeteneğine sahip olmak. H&M, Zara gibi markaların öncülüğünde doğan ‘Fast Fashion’ olgusu, her ay yenilenen koleksiyonlarla tüketicinin sezon boyunca yeni ürün görme alışkanlığına sahip olmasını sağladı. Bu nedenle lüks dünyasının en ihtişamlı markaları bile günlük trendlere ayak uydurmak zorunda. Genç kadın ne istiyor?  Yenilik, yenilik, yenilik… Pop Art’ı seviyor. Kürkün vazgeçilmezliğine inanıyor ancak annesinin vizon mantosuna kaygı ile bakıyor. Televizyonlarda, dergilerde, gazetelerde gördüğü vahşeti düşünüyor. Annesi, anneannesi gibi kürkler içinde ‘hanım hanımcık’ bir görüntü onu ürpertiyor! Tüm tepkilere rağmen kürkünü giyip gizlice lüks otellerin lobisinde arkadaşları ile buluşmaya giden kadınlara öfkeleniyor. Ve işte 2013-2014 kış sezonunun ‘şirin yaratık’ trendi böyle doğdu... Sahte kürk sektörünün teknik olanaklarla geliştirdiği materyaller artık en lüks markaların bile gözdesi oldu. Hatta ayakta kalmayı başaran ünlü kürk markaları bile ‘sahte görünümlü hakiki kürk’ tasarımlarla atlatmaya çalışıyor sektördeki krizi.
David Hampton’un 1990’lı yıllarda yarattığı ‘Furby’ ayıcığı bir kült haline geldi. Koleksiyoncular orijinal Furby bulmak için kesenin ağzını açmak zorunda. Şirin yaratık trendi, biraz Furby, biraz Japonlar’ın ünlü Manga’sı, biraz da Maurice Sendak’ın 1963 yılında kurguladığı  ‘Max et Maximonstres’ (Max ve maxi canavarlar) çocuk filminden esinlenerek doğdu. Birkaç sezondan beri yeniden canlanan Fransız markası Carven, rengarenk kolsuz uzun tüylü yelekleri ile ilgi çekerken, Westwood, Versace, Louis Vuitton gibi markalar birbirinden ilginç çanta ve bot gibi kürk aksesuarlar modelleri ile öncülük ediyorlar bu yeni trende. Tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da bu trendi yansıtan ürünler vitrinlerde ve mağazalarda.  Galata ve Beyoğlu gibi semtlere uğrarsanız, bu trendin bizim gençler tarafından da benimsendiğini fark edersiniz.Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.
DİĞER YAZILARI


ALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement